Valdemar Jiruš

Jak byste zhodnotil uplynulou sezónu?
Máme za sebou ročník, ve kterém jsme určitě chtěli postoupit do play-off. Z osmnácti týmů se poprvé dostalo do vyřazovacích bojů pouze osm, takže jsme samozřejmě zklamáni. Získali jsme stejně bodů jako minulou sezónu, měli jsme dokonce i kladné skóre. Nicméně ani to na play-off nestačilo.

Tým byl velmi mladý, plný hráčů ročníku 98 a 99, jenž budou stěžejní částí juniorky až v sezoně 2017/2018. Pro kluky je to obrovská zkušenost, hráli o rok dříve stabilně extraligu juniorů. Myslím si, že jsme nepropadli. Tým sílu měl, ale doplatili jsme na malou zkušenost a vyzrálost mladších hráčů, což se v některých utkáních projevilo tím, že jsme prohráli kvůli hrubým individuálním chybám. Na druhou stranu kluci jsou mladí, s chyb se hlavně musí poučit a snažit se vyvarovat takových zaváhání. Bohužel nás to stálo dost bodů, které nám v konečném součtu chyběly.

„Cíl naší práce je posouvání hráčů do dospělého hokeje"

Obrovským pozitivem určitě je, že se spousta kluků objevila v Benátkách nad Jizerou, což je farma prvního týmu. Benátkami prošlo letos osm kluků a nastoupili i do soutěžních utkání, ať už to byl Wiencek, Bednář, Husa, Chlum, Janele, Chrtek, Bělohorský, Hrabík nebo Žajdlík. Někteří z nich se navíc prosadili i do Áčka, což je paráda.

Když vidíme v Áčku hráče jako je Šimek, Bulíř, Plutnar, Pyrochta, Lakatoš, Havlín, Ordoš, přičemž věříme tomu, že se tam budou objevovat další kluci. Jsem přesvědčený o tom, že organizace funguje parádně a kluci se tam objevují, což je pro nás skvělá vizitka. Velice nás těší, když poté sedíme jako trenéři akademických a žákovských celků na tribuně a vidíme v dresu Áčka kluky, jenž prošli organizací a hrají hokej na nejvyšší úrovni.Přeci jen se zeptám, co této generaci hráčů chybí?
Osobně za sebe říkám, že klukům chybí pracovitost. Mají tady velmi dobré komplexní podmínky a kvalitní tréninkové jednotky. Postrádám u hráčů chuť na sobě pracovat, zlepšovat a zdokonalovat se. Co se týče tréninkového programu naší organizace, tak to mají nastavené velmi dobře. Máme i individuální tréninky zaměřené na dovednosti. Tyto věci jsou v Liberci na nadstandardní úrovni a funguje to.

„Klukům chybí pracovitost. Zdá se mi, že si neumějí dát cíl a jít za ním"


S kolegy se tréninkům věnujeme a máme na to i speciální nástěnku, kde se kluci zapisují na různé dovednosti. Mají možnost zdokonalovat se a pracovat na sobě. To je však nastavené od nás od trenérů a chybí mi pracovitost u kluků samotných. Zdá se mi, že si neumí dát cíl a nemají motivaci makat na sobě. Chybí jim touha za něčím jít a něčeho dosáhnout. S tím je spojená tvrdá práce a schopnost pracovat se sebou. Takové ty věci, které jsou pro mě automatické, vše dělat poctivě, s obrovským nasazením a úsilím.

Musí být na organizaci hrdí, dýchat za ni a hrát na sto procent. Musí být hrdí, že jsou Bílí Tygři Liberec. Chceme, aby využili všech možností, které tu máme a posunuli se hokejově vysoko, aby si uvědomili, že úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. Liberecká brána v obležení Slavie, dojíždí Nezbeda

Mluvili jsme o individuálních trénincích. Jak to u funguje a v čem se mohou zdokonalovat?
Jak už jsem zmiňoval, máme tu nastavené individuální tréninky, během kterých se věnujeme hokejovým dovednostem. Každý trénink má určitou kapacitu, kluci se na něj dobrovolně zapíší a my pak víme, že například v podělí od 13 do 14 hodin máme scoring a dvanáct hráčů na tréninkovou jednotku. Podle toho také cvičení připravíme a doplníme dostatečným počtem trenérů. Na určité dovednosti s námi chodí i hráči A-týmu a předávají našim hráčům své zkušenosti a poznatky. Tyto věci tady fungují parádně.

Nástěnka individuál mládež
Hráči se mohou libovolně zapisovat na tréninky herních dovedností

Jak vidíte změnu pravidel WSM ligy, která se bude dotýkat i DHL Extraligy juniorů?
Týmy WSM ligy začnou více zapracovávat mladé talentované hráče, kteří začnou koketovat s dospělým hokejem. A to je jen dobře, protože potřebují velké herní vytížení. Nejvíce zkušeností hráči získají v utkáních samotných.