Petr Syrovátko: Držte si vítězství v hlavách, ale vždy buďte pokorní

Date of publication Author Redakce

Starší dorostenci vybojovali ve středu 2. dubna na ledě Komety Brno pro Bílé Tygry historicky první titul v této kategorii. Úspěch provázel zájem médií i širší veřejnosti a vše pro dorostence vyvrcholilo v páteční poledne, kdy se mistrovský tým setkal s prezidentem libereckého klubu Petrem Syrovátkem.

Setkání se konalo v kabině A-týmu Bílých Tygrů a kromě prezidenta klubu, hráčů a trenérů staršího dorostu, se jej zúčastnili také pozvaní novináři.

Gratulace trenéru Jiřímu Vozákovi

„Věřím, že si tento úspěch budete pamatovat a bude do budoucna utvářet váš charakter,“ začal prezident klubu svou řeč k mladým Tygrům. Poté se zaměřil na týmové pojetí hry a hráčům zdůraznil, že tým nestojí jen na útočných hvězdách. „Můžeme to slýchat od velkých hráčů a legend - poctivá práce je k nezaplacení. Můžete být bránící levé křídlo nebo obětavý obránce a nemusíte být u všech vstřelených branek, ale pravda je taková, že většina gólových akcí začíná tím, že zabráníte gólu na druhé straně.“

To vše v celé sezoně Severočeši splňovali a dokázali díky tomu vítězit v zápasech, které se nevyvíjeli zcela od začátku v jejich prospěch. Stačí vzpomenout na první finálový zápas, kdy Tygři prohrávali 0:2, ale dokráčeli k výhře.

„Na tento úspěch jste dosáhli, byť jste nebyli v teoreticky nejsilnější sestavě. Někteří hráči přeskočili kategorii,“ připomněl Petr Syrovátko také gólmana Vítka Vaněčka nebo útočníka Pavla Zachu. „Prokázali jste, že chemie týmu fungovala a týmový duch má velkou sílu. Nemusím se bát použít ve vašem případě superlativy. Je to skutečně historický úspěch nejen tělovýchovné jednoty, ale celých Bílých Tygrů.“

Petr Syrovátko se zlatou medailí

Prezident Syrovátko také zdůraznil, že mistrovský titul není jen úspěchem hráčů a trenérů. “Nezapomeňte, kdo vás k tomuto úspěchu dovedl. A teď nemluvím jen o hokeji. Hned vedle spoluhráčů a trenérů jsou vaši rodiče, kteří vám hodně obětovali. Přál bych si, abyste jim za všechno poděkovali. Od pěti, šesti let s vámi vstávali, vozili vás na zimák a sledovali každý váš hokejový krok. A podívejte, kam vás dovedli. Je to i jejich úspěch. Rozhodně je to věc, na kterou byste neměli zapomenout.“

Slovní ocenění se pochopitelně dostalo i trenérům, kteří z velké části stojí za transformací liberecké mládeže a za silným ročníkem, který se veze na úspěšné vlně již od 8. třídy. „Musíme připomenout trenéra Jana Šťastného, se kterým jsme sice ukončili spolupráci, ale i on formoval váš charakter. Práci, kterou tu odvedl musíme hodnotit s respektem.“

„Ta změna začala před nějakými pěti lety, kdy jsme pod taktovkou Filipa Pešána začali měnit tvář naší mládeže. Váš ročník provází úspěch a určitě to není náhoda. Držte si vítězství v hlavách, ale vždy buďte pokorní a uvědomte si, že jste teprve na začátku své hokejové kariéry.“

„Kluci oslavte to a připravte se na vše další. Vaše cesta nekončí. Byl bych velmi rád, pokud bychom si tady mohli ještě několikrát plácnout,“ zakončil svou řeč Petr Syrovátko.

Poté se zvedl kapitán starších dorostenců Michal Gecko a předal Petru Syrovátkovi jednu ze sady zlatých medailí.