Plos je mistrem Evropy v in-line hokeji U16: Parádní pocit! Vedro v halách? Člověk si zvykne

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Liberec - Útočník dorostu Lukáš Plos si prodloužil sezonu a s týmem do šestnácti let bojoval v italské Roaně na mistrovství Evropy v in-line hokeji. Dařilo se mu přitom na výbornou, s 19 body (10+9) se stal nejproduktivnějším hráčem turnaje, po výborných výkonech navíc český národní tým zvedl nad hlavu vytouženou trofej.

Jak sis užil mistrovství Evropy v in-line hokeji?
Hrozně moc. V týmu byla dobrá chemie jak na hrací ploše, tak mimo ní.

A co průběh turnaje?
Poté, co jsme přijeli, jsme měli první dva tréninky, kde se tým sehrával. Úvodní duel jsme odehráli s Belgií, o níž jsme věděli, že nebude až tak těžký soupeř. Nakonec jsme jí porazili 16:1. Další den bylo ráno v plánu utkání proti Slovinsku, které jsme zvládli poměrem 8:3. Večer jsme následně porazili nejtěžšího možného soupeře Francii 4:2. Následně ráno jsme hráli proti Švýcarsku, kde jsme předvedli nejhorší výkon na celém mistrovství. Po velké dřině jsme vyhráli 6:2, ale kvůli špatnému systému jsme se stejným soupeřem hráli i semifinále, které jsme zvládli 5:2. Ve finále už nás čekala opět Francie, kterou jsem tentokrát naprosto přehráli 7:2 a mohlo se už jen slavit.

Byly oslavy velké? A jak reagovali na zlato kluci z Tygrů?
Slavilo se celou cestu autobusem až do Čech. Kluci reagovali pozitivně, gratulovali mi.

Proč ses rozhodl hrát kromě hokeje i in-line hokej?
Asi mě k němu dovedl bývalý trenér Martin Tvrzník, pod ním jsme totiž hráli in-line hokej v rámci letní přípravy.

V čem je to rozdílné?
Nejspíš ve stylu a taktice hry. U hokeje se snažíme o co největší tlak do brány, zatímco u in-linu se spíš vyčkává na chybu soupeře. A také ve velikosti hřiště, protože se na mezinárodních turnajích hraje na menším asi o polovinu systémem 4 na 4.

Lukáš Plos inline hokej 2

Jak se vyrovnáváš u in-line hokeje s vedrem v halách?
První tréninky jsou vždycky nejhorší, ale pak si člověk zvykne.

Myslíš, že ti jde líp in-line, nebo lední hokej?
Asi in-line. Na ledě se musím ještě dost zlepšit v bruslení.

Jaký je pocit, být mistr Evropy?
Určitě skvělý, stejně jsem se cítil, i když jsme vyhráli titul v extralize mladšího dorostu.

V minulé sezoně jsi se stal mistrem České republiky s Bílými Tygry, zažíváš hodně úspěšné období...
To ano, ale je to pomíjivé. Už teď před námi stojí nová sezona, takže nesmíme nic podcenit.

Co považuješ za větší úspěch? Mistrovství Evropy, nebo titul s dorostem?
Oba jsou obrovské a moc se nedají srovnávat… Ale víc hrdý jsem asi na zlato z mistrovství Evropy, protože jsem výrazněji pomohl týmu k vítězství.

Teď už jsi plně přeorientovaný na led? Jak bude těžké obhájit titul?
Ano, ale ještě pořád si trochu zvykám na jiný styl hry. Bude to zas jen o dřině, píli a chuti vyhrát. Trenér nám říkal, že před sebou máme spoustu práce a že je těžké vyhrát mistra, ale ještě těžší je to ho obhájit.

Jak ses vůbec dostal do reprezentace in-linu. Jakto, že jsi byl v hledáčku?
Nominace probíhá tak, že každý z extraligových klubů nanominuje 1-3 hráče na kemp, kde si je pak trenéři vybírají.

Na kempu se ti tedy hádám dařilo. Jak bylo těžké uspět?
Dařilo se mi, trenéři měli už trochu vytipované hráče. Protože jich bylo v kategorii U18 málo, už jsem s nimi předtím byl i na trénincích.

Nemrzelo tě, ze by sis jen zkrátil volno mezi sezonami, kdyby tě nenominovali na mistrovství?
Určitě by mě to mrzelo, protože asi jen a hlavně kvůli tomu hraju poslední dva roky in-line.

Byla to tvoje první velká akce s in-line hokejem?
Ano, byla.

Může se lední hokejista vyrovnat klukům, co hrají jen inline?
Troufám si říct, že nikdo v Čechách nehraje jen in-line hokej. Téměř všichni kluci jsou hokejisti, celoročně in-line hrají z evropských zemí jen ve Francii a Španělsku.

A myslíš, že in-line může pomoct ke kariéře hokejisty?
Určitě minimálně k lepšímu čtení hry.