Reprezentace U19 bojovala, na vytoužené medaile ale těsně nedosáhla

Liberec - Česká reprezentace dokázala poprvé v historii na turnaji World Junior A Challenge dosáhnout na semifinále. Medaile jí sice těsně unikla, ale i tak jde o velký úspěch českého hokeje. Turnaje se účastnil i Marek Zachar, který před aktuálním ročníkem zamířil z Liberce do zámoří.

Příprava před World Junior A Challenge

Česká republika - Fort McMurray Oil Barons (AJHL) 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)

SESTAVA ČR: Růžička (od 31. Kváča) - Sirota, Kvasnička, Doudera, Adámek, Hanousek, Kachyňa, Novák - Kodýtek, Reichel, Vracovský - Zachar, Werbik, Vildumetz - Procházka, Dvořák, Havránek - Pavlík, Kubík, Kurovský.
BRANKY A NAHRÁVKY ČR: 29. Pavlík (Kubík), 48. Pavlík (Kubík, Doudera), 58. Pavlík (Zachar, Hanousek).

Základní skupina World Junior A Challenge

Česká republika - Canada East 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

SESTAVA ČR: Růžička - Kachyňa, Doudera, Kvasnička, Hanousek, Sirota, Novák - Zachar, Reichel, Kousal - Pavlík, Kodýtek, Havránek - Dvořák, Werbik, Procházka - Kurovský, Kubík, Vildumetz.
BRANKY A NAHRÁVKY: 39. Kubík (Kousal, Kvasnička) - 3. Mucci, 30. Levesque (Evans, Johnston), 37. Evans (Johnston, Levesque), 56. Chapleau (Keenan, Theocharidis).

Do turnaje vstoupila česká devatenáctka soubojem s kanadským týmem "Východ". Ten vyzrál na Růžičku už po třech minutách hry a vedení držel, potažmo navyšoval až do konce duelu. Hokejisté z rozlohou druhé největší země světa tak oslavovali výhru 4:1. Jedinou branku národního výběru zaznamenal Kubík.

Marek Zachar na turnaji U17 v Drážďanech se snaží překonat obránce

Česká republika - USA 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

SESTAVA ČR: Kváča - Kachyňa, Doudera, Kvasnička, Adámek, Sirota, Novák - Havránek, Reichel, Kousal - Pavlík, Kodýtek, Zachar - Vracovský, Dvořák, Hanousek - Kurovský, Kubík, Vildumetz.
BRANKY A NAHRÁVKY: 45. Reichel (Havránek, Kvasnička).

Necelých čtyřiadvacet hodin po úvodním souboji už Češi nastupovali proti USA. Zápas byl dlouho vyrovnaný a nabídl velké drama. Perfektním výkonem se prezentoval Kváča, který za svá záda nepustil jediný kotouč. Rozhodující gól přinesla až 45. minuta, během níž skóroval litvínovský Kristián Reichel.

Česká republika - Canada West 4:3 po sn (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0 - 1:0)

SESTAVA ČR: Kváča - Doudera, Kachyňa, Adámek, Kvasnička, Novák, Sirota - Havránek, Reichel, Kousal - Pavlík, Kodýtek, Zachar - Procházka, Werbik, Hanousek - Kurovský, Kubík, Vildumetz.
BRANKY A NAHRÁVKY: 8. Pavlík (Novák), 12. Kurovský (Kvasnička, Havránek), 60. Havránek (Reichel), rozh. náj. Reichel - 41. Makar (Turnbull, Mitchell), 41. Kawaguchi (Makar, Turnbull), 55. Turnbull (Kawaguchi, Nardi).

Třetí střetnutí základní skupiny nabídlo souboj o vše. Pokud Češi chtěli postoupit do semifinále, museli nutně zvítězit. Další náročné klání nakonec hokejisté ze středu Evropy zvládli, dech beroucí závěr zápasu přinesl vyrovnávací trefu Havránka v čase 59:59 a následný rozhodující samostatný nájezd Kristiána Reichela.

Petr Kváča v dresu U19

Semifinále World Junior A Challenge

Česká republika - Canada East 1:2 po prodloužení (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

SESTAVA ČR: Růžička - Kachyňa, Doudera, Kvasnička, Adámek, Sirota, Novák - Havránek, Reichel, Kousal - Pavlík, Kodýtek, Zachar - Vracovský, Dvořák, Hanousek - Kurovský, Kubík, Vildumetz.
BRANKY A NAHRÁVKY: 59. Reichel (Vracovský, Kvasnička) - 52. Chapleau (Misley, Thierus), 63. Thierus (Theocharidis).

Historicky první semifinále s českou účastí se od předchozích střetnutí příliš nelišilo. Výborně chytal Růžička a na úvodní branku si diváci museli počkat až do závěrečného dějství. Nejprve přesně zamířil Chapleau v 59. minutě vyrovnal Reichel. Finále nakonec Čechům těsně uniklo, v prodloužení rozhodl Thierus.

Zápas o 3. místo World Junior A Challenge

Česká republika - Rusko 4:7 (1:3, 1:3, 2:1)

SESTAVA ČR: Růžička (Kváča) - Kachyňa, Doudera, Kvasnička, Hanousek, Sirota, Novák - Havránek, Reichel, Kousal - Pavlík, Kodýtek, Zachar - Vracovský, Werbik, Kurovský - Procházka, Kubík, Vildumetz.
BRANKY A NAHRÁVKY: 14. Pavlík (Kodýtek, Sirota), 35. Reichel (Havránek), 45. Kvasnička (Kubík, Reichel), 52. Kousal (Pavlík, Kodýtek) - 7. Svechnikov, 10. Mikhnin (Anokhovskiy, Okhotiuk), 15. Svechnikov (Dedov), 23. Klepko (Baranov), 26. Lipanov (Baranov), 30. Svechnikov (Lipanov), 51. Chekhovich (Svechnikov).

Na góly nejbohatší utkání českého výběru na turnaji nakonec nedopadlo podle představ. Rusové po dvou třetinách vedli již 6:2 a zbytek utkání s klidem dovedli do vítězného konce. Národní výběr se však za předvedený výkon rozhodně stydět nemusí, na turnaji ukázal svou sílu, a i když je čtvrté místo v tuto chvíli zklamáním, celkově lze pokládat za velký úspěch.