Zase ten Salzburg! U18 po boji prohrála zápas o první místo

Liberec - Pondělní odpoledne nabídlo ve Svijanské Aréně lahůdku. V rámci střetnutí dvou nejlepších mužstev nadstavbové skupiny Extraligy staršího dorostu přivítali Tygři rakouský Salzburg, za který hrají hokejisté široké národnostní škály. Utkání nabídlo spoustu potyček a pouze dva góly, které bohužel padly do domácí branky. Red Bull tedy uštědřil Tygrům druhou porážku, předskočil je a dostal se na vedoucí pozici.

První zajímavou šanci utkání si připsal Cikhart. Ten se po pravé straně protáhl až k bekhendovému zakončení, které Kolarz vyrazil a poradil si i s následnou dorážkou! Poté už ale převzal iniciativu Salzburg. Stále častěji pobýval v útočném pásmu, až si začal vypracovávat velké příležitosti k otevření skóre. Schitz se mezi kruhy ladně zbavil svého strážce a bekhendem pálil. Pařík si připsal první velký zákrok zápasu!

Maskovaný muž musel o chvíli později svůj tým podržet znovu, když na něj v přečíslení pádil Shütz. Akci vzal na sebe a Pařík s vypětím všech sil utěsnil prostor u tyčky včas. Hráči s býkem na prsou se dostávali do ráže. Blízko úspěchu byl Lindner, jehož pokus z pravého kruhu prosvištěl těsně mimo klec.

Také prostřední dvacetiminutovku odstartovala šance Cikharta, a tentokráte už opravdu stoprocentní! Mladý forvard dostal ideální přihrávku do mezikruží a bylo politováníhodné, že zařízení těsně minul. Zároveň se stále více a více přiostřovalo. Přibývalo vyloučení, strkanic, a pak se to stalo.

Pařík v ponechané výhodě chvátal na střídačku, přičemž se srazil s jedním ze soupeřů. Následovala hromadná bitka téměř všech hráčů na ledě, která znamenala předčasnou cestu do sprch pro Iru a Lobacha. Ve vyostřené atmosféře se rakouský gigant ujal vedení. Po pěkně sehraném přečíslení tří proti dvěma si Pařík poradil se střelou Harnische, leč na dorážku v podání Edwina Schitze už byl krátký - 0:1.

Trenér Milan Plodek o vyhrocenosti utkání

"Určitě to mohlo být tím, že se hrálo o první místo. Ty týmy jsou nahoře a je dost možné, že na sebe narazíme i v play-off. A to už se blíží, takže kluky nabádáme i k tomu, ať už se dohrávají souboje a připravuje se to do play-off. Patří to k tomu, je normální, že se na ledě kluci porvou."

Lukáš Pařík čelil další várce střel a byl skvělý! Varejcka už viděl svoje zakončení v poloprázdné brance, strážce liberecké svatyně se ovšem výborně přesunul a útočník Red Bullu jen nevěřícně zíral ke stropu haly. Modrobílí si vypracovali zajímavou šanci na vyrovnání a byla velká škoda, že Jiruš v exkluzivní pozici puk pořádně netrefil.

Poslední periodu načala neuvěřitelná trojice šancí, jež měl na hokejce Jentzsch. Nejdříve pelášil sám na branku a Pařík se znovu zaskvěl. Následovala další tutovka stejného hráče, který zkoušel Forsbergovu kličku, ale nedotáhl ji do konce. Jentzsch stanul sám před gólmanem i do třetice, ale zamířil jen do betonu! Potrestat obrovské zahozené tutovky mohl Jakub Žůrek. Dělovku libereckého beka zastavilo až břevno Kolarzovy branky!

Tygři v závěru vyšponovali svůj výkon a dostávali Red Bull pod tlak. Vše vyvrcholilo minutu před koncem, kdy v přesilovkovém náporu chytře vystřelil Jan Žemba. Kolarz puk viděl na poslední chvíli, i přes to jej ale špičkou betonu vyškrábl na tyčku, od které se odrazil mimo brankoviště.

Obránce Szymon Bieniek o zápase

"Myslím si, že nás soupeř trochu podcenil, ale stejně jsme neměli příliš střel a šancí na gól. Bránili skvěle, byl to vážně těžký zápas, obranu mají fakt šikovnou. Akademie je tam výborná, pracují na sobě a vědí, co dělají, což se projevuje v jejich hře"

Místo vyrovnání nakonec přišlo definitivní rozhodnutí hráčů týmu z Mozartova rodiště. Povedeně o mantinel trefil opuštěnou svatyni ruský obránce Igor Alanov - 0:2. Tygři v utkání, ve kterém rozhodčí rozdali 21 trestů, podlehli Salzburgu 0:2. Přenechali mu tak první příčku tabulky a i jejich druhá prohra v základní hrací době se zrodila v souboji s věhlasnou rakouskou akademií.

Milan Plodek
Bílí Tygři Liberec U18
„Nehodnotí se mi to lehce, kluci do toho dali všechno, ale stál proti nám opravdu výborný soupeř se skvělým pohybem. Nedali nám vůbec prostor k zakončení, což bylo strašně těžké. Na konci jsme si tam nějaký malý tlak občas vytvořili, bylo z toho břevno a tyčka. Možná jsme to mohli dostat do prodloužení, ale jak říkám, momentálně jsme na ten Salzburg úplně neměli. Do play-off se na to budeme muset připravit trošku lépe, ale kluci tam nechali všechno a není jim co vyčíst. Nevím co změnit, možná být ještě trošku aktivnější a soupeře se tolik nebát. Máme z nich podle mě zbytečný respekt."