Bartovič odmítl deset vteřin před koncem dělbu bodů a vystřelil tři body Bílým Tygrů

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – Ve třicátém kole O2 extraligy zavítaly pod Ještěd Pardubice, kterým první nájezd na liberecký stánek nevyšel. A ani tentokrát se jim to nepodařilo. Jejich bodové naděje utnul deset vteřin před koncem základní hrací doby liberecký „expres“ Milan Bartovič, na jehož dravý průnik přes půl hřiště nenašel nikdo ze soupeřových hokejistů recept. Severočeši tak porazili Pardubice fotbalovým rozdílem 2:1.

30. kolo, čtvrtek 03. prosince 2009
2:1
(0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Plodek (Klimenta, Víšek), 60. Bartovič (Podkonický) – 31. Divíšek (Buchtele). Rozhodčí: Svoboda, Souček – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5, navíc Plodek (LIB) 5 + do konce. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5637. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Pinc - Čakajík, Holub, Derner, Rýgl, Malkamäki, Jareš, Hunkes - Bartovič, Špaček, Klimenta, Matějovský, Podkonický, Dušek, Plodek, Blatný, Bárta, Jech, Víšek, Urban.

HC Dynamo Pardubice

Růžička - Křetinský, Kočí, Kolář, Havíř, Jillson, MacKenzie, Drtina, Pilař, Špirko, Somík, Zahorna, Divíšek, Bláha, Sýkora, Kousal, Pivko, Pineault, Semorád, Buchtele.

Oba týmy se před zápasem musely vyrovnat s početnou marodkou, pardubický Sýkora nemohl nasadit pět hráčů, Kalous o tři více. V prvních pěti minutách by se dalo říci, že do zápasu vstoupili aktivněji Bílí Tygři, jenže žádnou vážnější šanci nevyprodukovali. Za zmínku by snad mohl stát dravý průnik Bartoviče, kterého těsně před cílem podrazil Kolář. Při početní výhodě mohl potrestat prohřešek proti pravidlům po pasu Malkamäkiho Podkonický, bohužel pro domácí poslal svou střelu těsně mimo.

První vážnější šance Východočechů přišla až v jedenácté minutě, kdy Pivko našel zpoza branky Pineaulta a ten ač byl před brankou sám, nechal zadunět betony libereckého brankáře. To bylo ale na nějakou dobu opět ze strany hostů vše. Poté se za vedením opět tlačili domácí, Růžička musel lapit netradičně do vyrážečky prudkou bombu Hunkese. O chvíli později se útočným pásmem prokličkoval Podkonický, ale ve finální fázi poslal kotouč mimo. Další veliká šance Eatnu přišla tři minuty před koncem, když se Semorád zjevil sám před Pincem, jenže jeho zakončení bylo dost nepřesné. Ke konci první periody už ale pálili pouze domácí, Růžička proti jejich nepřesným střelám ale zasahovat nemusel.

Na začátku druhé třetiny byli aktivnější hosté, což dokazuje šance Pilaře, při které se Pinc v brankovišti pěkně zapotil. Pak už ale opět zapnuli motory Bílí Tygři a Růžička začal produkovat, při nespočetném přesunovaní v brankovišti, ledovou tříšť. První vážnější zákrok musel vytasit po střele Bartoviče z mezikruží, kterému nahrával Maťějovský. Liberecký tlak vyústil ve dvě přesilové hry za sebou. První ještě Podješťědští i přes enormní tlak nevyužili, tu druhou ale zužitkovali během sedmadvaceti vteřin. V čase 29:04 se ujal puku za brankou Růžičky Jan Plodek, vyjel si před gólmana a bekhendem zakončil přesně nad vyrážečku – 1:0.

Odpověď Pardubic ale netrvala příliš dlouho, respektive 68 vteřin. Tomáš Divíšek vyhrál před Pincem buly přesně na hůl Buchteleho, ten vypálil a první jmenovaný ještě dokázal do jeho střely vložit hůl – 1:1. Poté ale přidělalo další vrásky na čele trenéra Kalouse zranění Maťějovského, který se srazil se spoluhráčem Podkonickým. Druhou branku Eatnu mohl přidat po chybě Pince Pineault, ale zívající poloprázdnou branku Liberce netrefil, a tak mohl přijít na druhé straně trest. Čakajík střílel od modré a Dušek tečoval jeho střelu na Růžičku, východočeský brankář si ale svou levou tyčku pohlídal. Do druhé přestávky tak oba týmy odešly za remízového stavu.

Pardubičtí vlétli do druhé třetiny díky přesilové hře jako uragán. Pinc se v brance Tygrů nestačil divit, co hosté dokážou během necelých dvou minut spálit. Nejdříve pálil z levé strany Somík a jeho pokus poskakoval na Pincových betonech, brankovou čáru ale nepřekročil. Hned o chvilku později zazvonila zase tyč po střele Pivka a rozhodčí se šel raději poradit, jestli kotouč opravdu nepřekročil červenou čáru. V další obrovské šanci se objevil po pěkném pasu Divíška Zohorna, libereckého gólmana ovšem nepřelstil. Po pár vteřinách se do šance opět dral Divíšek, jeho bomba z mezikruží skončila ve výstroji brankáře Pince.

Poté se po dlouhé době předvedli i Liberečtí. Klimenta zavezl kotouč do útočné třetiny, přenechal ho Víškovi, jehož střílenou přihrávku tečoval těsně nad Plodek. Pak ale zafungovala na druhé straně tradiční spolupráce v zápase Divíšek – Zohorna, když první jmenovaný našel před brankou Zohornu, skóre se na místní kostce ale neměnilo. V osmapadesáté minutě předvedl své velké sólo Derner, protancoval se s kotoučem až před Růžičku, ale ani nadvakrát nedostal kotouč za ležícího brankáře Východočechů. Divákům v Tipsport areně zatrnulo necelé dvě minuty před konce základní hrací doby, poté co Plodek narazil na mantinel Buchteleho a liberecký forvard vyfasoval trest ve hře. Pardubický hráč dopadl ještě hůř, protože několik minut ležel na ledové ploše a opustil za aplausu celé haly hrací plochu na nosítkách. Eaton přesilovou hru ale nevyužil, a tak se rozhodl deset vteřin před koncem zasadit smrtelnou ránu do týla nepřítele Liberec. Milan Bartovič projel celé kluziště s pukem, přebruslil před Růžičkou Havíře a blafákem do bekhendu vystřelil domácímu týmu tři body. Liberec tak porazil Pardubice těsným rozdílem 2:1.