Bílí Tygři díky povedené první a třetí třetině skolili Mountfield

Date of publication Author Josef Bláha, Petr Schultz

Č.Budějovice/Liberec – Už třikrát v řadě ztratili Bílí Tygři dvoubrankové vedení v zápase. Tentokrát se jim stejná věc stala na jihu republiky, kde vedli po první třetině 0:2, ale ve druhé bylo srovnáno. Bojovným výkonem dokázali do konce druhé periody jít opět do vedení a ve třetí části zvýšit svůj náskok opět na dvě branky. Vůbec první bod v dresu Bílých Tygrů zaznamenal Marek Trončniský, jehož zápis do statistik bude zapsán jako vítězná branka. Liberečtí porazili Mountfield 2:4.

13. kolo, úterý 19. října 2010
2:4
(0:2, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Kašpařík (Gulaš, Snopek), 29. Červený (Martynek, R. Pšurný) - 8. Nedvěd (Hořava, Podkonický), 18. Hunkes (Čakajík, Urban), 32. Trončinský (Rýgl, Hořava), 48. Dušek (Čakajík). Rozhodčí: Souček, Turčan - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:1. Diváci: 4599. Střely na branku: 32:22. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4

Banes Motor Č. Budějovice

Kovář - Snopek, Šulc, Novák, Jank, Tůma, Vydarený - Šimánek, Mikeska, R. Pšurný, Gulaš, Kašpařík, Pletka, Martynek, Mertl, Kuchejda, M. Pšurný, Červený, Burian, Ježek.

Pinc - Čakajík, Derner, Hunkes, Rýgl, Trončinský, Holub, Výtisk - Nedvěd, Podkonický, Urban, Hořava, Vak, Špaček, Víšek, Plodek, Klimenta, Ondřej, Dušek, Jech.

Úvodní dějství duelu týmů z první poloviny tabulky začali aktivněji domácí. Hned první střídání se pustili do ofenzivy Michal Mikeska s Romanem Pšurným, ale skóre se neměnilo. Snahu Jihočechů umocnil faul obránce Výtiska, který nabídnul mužstvu HC MOUNTFIELD první početní výhodu. V ní ale gólman Pinc snaze svěřenců kouče Výborného v pohodě odolal. A tak zahřmělo na druhé straně. Domácí, kteří nastoupili poprvé bez obránce Melichara, jenž odešel za svým domluveným angažmá do Švédska, zazmatkovali v obranném pásmu a Kovář poprvé kapituloval. Petr Nedvěd dotlačil po zmatku na brankovišti kotouč za čáru. Liberec se dostal do vedení 1:0.

Následovala premiérová přesilová hra hostí, ale při vyloučení Kašpaříka se Bílí Tygři k žádnému drtivému tlaku nedostali. Stejně jako následně domácí, když za katrem odpočíval útočník Dušek. Další důležitý moment první třetiny se udál v 17. minutě, kdy inkasoval dvě minuty za držení domácí obránce Snopek a Liberečtí výhodu využili. Jiří Hunkes zakončil učebnicovou sehrávku v útočném pásmu a hosté šli do vedení 2:0! Tímto poměrem také skončila úvodní dvacetiminutovka.

Druhou třetinu otevřel svým třetím vyloučením v utkání liberecký obránce Výtisk, ale ani tentokrát se domácí nedokázali dostat do tlaku, jenž by přinesl výraznější gólové příležitosti. Snad jen dvě akce Romana Pšurného stály za zmínku, ale Pinc odolal.

Velké chvíle týmu HC MOUNTFIELD přišly ve 29. minutě. Budvar Aréna mohla během osmatřiceti vteřin dvakrát zajásat. Nejprve předvedl krásnou individuální akci proti svým bývalým chlebodárcům Pavel Kašpařík. Potáhl si kotouč útočným pásmem a poslal jej ostrým švihem pod horní tyč Pincovy svatyně – 1:2. Druhá trefa domácích přišla po parádní kombinaci Pšurného a Martynka, na jejímž konci byl střelec Rudolf Červený. Ten těsně před brankovištěm tečoval kotouč mimo dosah libereckého gólmana – 2:2.

Radost Jihočechů ale netrvala dlouho. Ve 32. minutě dohrávali hosté přesilovku po budějovickém trestu pro příliš mnoho hráčů na ledě. A vteřinu po jejím vypršení nahodil puk od modré čáry Marek Trončinský a touš propadl Kovářovy mezi betony do sítě – 2:3. Na domácí padla na pár desítek vteřin deka a hosté dominovali, ale brzy nastal obrat a velká šance Pšurného byla na vrcholu tohoto tlaku. Hostující kouč Jiří Kalous si dokonce musel vzít oddechový čas, což nakonec splnilo účel a přibrzdilo domácí. Po dvou třetinách byl stav utkání o gól příjemnější pro Bílé Tygry.

Třetí třetina působila hodně opatrně od samého začátku. Tahle vlastnost ji vydržela do její třetí minuty, kdy se v útočném pásmu opřel do kotouče kousek za mordou čárou Derner a rozezvučel svou pumelicí horní tyč Kovářovy klece. To vše při trestu Vydareného, po jehož vypršení si zase na chvíli vzali slovo Jihočeši. Šance Šimánka ale zůstaly bez odevzvy, stejně jako přesilovková snaha Šulce a Martynka při vyloučení libereckého kapitána Nedvěda. A hned po jeho návratu na led se proháčkoval budějovickou obranou Antonín Dušek, který blafákem pokořil i Kováře – 2:4.

Následovaly jasné úkoly na obou stranách. Domácí potřebovaly vsadit vše na jednu kartu, a to tu útočnou. Naopak Liberečtí museli jako oko v hlavě střežit pracně vydobytý náskok. A dlouho měli navrch hosté. V 57. minutě se domácím naskytla poslední příležitost ke zdramatizování vývoje utkání. 62 vteřin přesilovky pět na tři ale HC MOUNTFIELD nesehrál ideálně. Dlouho trvalo, než se domácí usadili v pásmu a když už se jim to povedlo, nedokázali Pince zasypat střelami. Liberečtí v průběhu zápasu zblokovali desítky pokusů Jihočechů a i díky tomu slavili úspěch. Vyhráli v Budvar Aréně 4:2.