Bílí Tygři na lídra nestačili, Sparta rozhodla v přesilovkách

Date of publication Author Lukáš Šonský, Marcela Volfová

Praha/Liberec - V rámci dvaačtyřicátého kola vycestovali liberečtí hokejisté na led vedoucí Sparty. Severočeši se v zápase dostali do vedení, poté ovšem už pouze marně stahovali náskok soupeře. Pražané následně využili čtyři přesilové hry, čímž svého soka utlumili. V divoké třetí části ještě modrobílí duel zdramatizovali, na body však nedosáhli. Atraktivní souboj nabídl také dva pěstní souboje mezi Kočím a Štichem. Bílým Tygrů nepomohly ani dvě trefy Milana Bartoviče.

42. kolo, neděle 22. ledna 2012

Branky a nahrávky: 14. Milam, 14. Lapšanský (I. Rachůnek), 30. Pacovský (Broš), 40. Bližňák (Tenkrát, Ton), 50. Y. Treille (Foster, Milam), 58. Pacovský (Broš, I. Rachůnek) – 11. Bartovič, 47. Kudrna (Čakajík, Trončinský), 57. Bartovič (Kudrna, Nedvěd), 60. Vak (Vantuch). Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:9, navíc Kočí (SPA) a Štich (LIB) 10min., 5 min. + do konce utkání. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 514. Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3, 6:4. Hráči utkání: Troy Milam – Milan Bartovič.

HC Sparta Praha

Pöpperle – Krstev, Sersen, Milam, Kučný, Philipp, Kočí, Košťálek, Husák – Pacovský, Broš, I. Rachůnek – Ton, Bližňák, Tenkrát – Y. Treille, Foster, T. Rachůnek – Žálčík, Lapšanský, Forman.

Pinc – Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Moravec, Holub, Říha, Štich – Kudrna, Nedvěd, Bartovič – Bárta, T. Urban, Špaček – Bulíř, Vak, Vantuch – Dušek, Kica, Krejčík.

Před začátkem utkání se uskutečnil slavnostní ceremoniál k akci „Sparta vzdává hold“, kterým holešovický tým poděkoval za významnou práci všem záchranářským, hasičským, armádním a policejním složkám. Sparťané, kteří nastoupili ve speciálních černých dresech, začali utkání aktivněji, když po několika vteřinách hry vyzkoušeli pozornost libereckého brankáře. Sparta se chtěla před nejvyšší návštěvou sezony předvést, a tak neustále zaměstnávala Pince, který ale šancím soupeře odolával. Dvakrát v krátké době při něm stálo i štěstí, když Philipp a poté i Foster nastřelili tyč. Proti Pincovi nebyla úspěšná ani tvrdá střela Sersena, kterou liberecký brankář skryl do lapačky. Do přečíslení tři na dva se vzápětí dostala čtvrtá sparťanská lajna, ale finální střela těsně minula branku.

Z následné protiakce naopak těžili hosté, když sparťanské obraně ujel Milan Bartovič a tvrdou střelou dostal puk za Pöpperleho záda. Liberec po brance ožil a hostující hráči dotírali na Pöpperleho, ten však jejich šance pokryl. Po následném faulu na Pacovského dostal liberecký Říha čtyřminutový trest za vysokou hůl a Sparta nabídnutou přesilovku dvojnásobně využila. Již po šesti vteřinách početní výhody vyrovnal skóre Troy Milam. Po dalších 12 vteřinách dorážel střelu Ivana Rachůnka Adam Lapšanský, domácí se rázem ujali vedení. Zvýšit náskok o dvě branky mohl Ton, ale nastřelil pouze tyč Pincovy branky – 2:1.

Sparta hýřila aktivitou i ve druhé části. Po minutě hry vyzkoušel pozornost Pince Lapšanský. Do velké šance se poté dostal Tenkrát, ale puk mu v klíčové chvíli unikl a navíc byl faulován. I Liberci byla ve 26. minutě nabídnuta přesilová hra, kterou ale hosté nedokázali využít. Pöpperleho ohrozil pouze ve velké příležitosti z levého kruhu Čakajík.

Pražané se posléze znovu radovali v přesilovce, kterou využili za neuvěřitelnou vteřinu. Nedvěd sice vyhrál buly, ale nahodil puk přímo na brusli Dominika Pacovského, od které se kotouč odrazil za brankářova záda. Liberec mohl snížit ve 36. minutě, kdy se do velké šance dostali Kudrna se Štichem, ale Pöpperle byl připravený. Přes jedenáct tisíc diváků se dočkalo i boxerského souboje, do nehož se pustili dva Davidové – sparťanský Kočí a liberecký Štich. Sparta se ve druhé třetině dočkala ještě jednoho gólu, když 41 vteřin před koncem zužitkovala již čtvrtou přesilovou hru. Trefil se Mário Bližňák – 4:1.

Liberec se ve třetí části pokoušel snížit hrozivé skóre, ale narážel na dobře chytajícího Pöpperleho. V polovině třetiny se však hosté dočkali, když zásluhou Jaroslava Kudrny rovněž využili jednu z nabídnutých početních výhod. Sparta ale dokázala opět odskočit na rozdíl tří branek. Do úniku se dostal Yorick Treille a přesnou střelou zvýšil vedení svého celku.

Tygři ještě jednou vystrčili drápky, Pöpperleho střelou z otočky překonal druhým gólem v utkání Milan Bartovič. Liberec zkusil v závěru hru bez brankáře, ale ta se mu nevyplatila. K puku se dostala Sparta a Dominik Pacovský gólem do prázdné branky pečetil vítězství holešovického týmu. Ovšem poslední slovo měli v divokém zápase Severočeši, do sítě proklouzla teč Tomáše Vaka. Závěr utkání okořenila boxerská odveta Davida Kočího s Davidem Štichem, ve které měl opět navrch zkušenější domácí bijec.

42. kolo, neděle 22. ledna 2012

HC Sparta Praha