Bílí Tygři nadělili fanouškům vítězství nad Plzní

Date of publication Author Jan Rachota

L i b e r e c - Bílí Tygři se po reprezentační pauze vrátili v dobré formě. V pěkném útočném utkání udolali Plzeň 3:2, když vítěznou branku zaznamenal <b>Valdemar Jiruš</b>. Zápas nedohráli v domácím dresu Jan Plodek a Lukáš Derner, Plodek odkulhal do kabiny s poraněným kolenem, Derner byl dokonce odnesen na nosítkách.

34. kolo, úterý 20. prosince 2005
3:2
(2:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Rataj (Procházka), 16. Procházka (Richter, Krstev), 31. Jiruš (Šachl, Podkonický) - 13. Frieberg (Tvrdoň, Vítek), 19. Zelenka (Andrašovský, Moravec). Rozhodčí: Mikula - Čížek, Padevět. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 698. Střeli na branku: 37:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Krstev, Derner, Rýgl, Richter, Hlavačka, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj - S. Procházka - Rozsíval, Vampola, Pajič - Klimenta, Plodek, Víšek.

HC Škoda Plzeň

Málek - Pulpán, Trnka, Nedoma, Hučko, Štěpánek, Výborný, Vobořil - Zelenka, D. Moravec, Andrašovský - A. Padělek, Kracík, Důras - M. Straka, Adamský, Hobl - Frieberg, Tvrdoň, Vítek - Sakata.

1. třetina:

Tygři vlétli na soupeře ze západu Čech ve velkém stylu a hned od prvních okamžiků se valil na Málka jeden útok za druhým. Ve 3.minutě vybojoval Rataj puk v souboji se Strakou a nabil Pajičovi, který jen trefil betony Romana Málka. Za chvíli se poprvé otevírali vrátka u trestné lavice hostů, když navrátilec v dresu Lassersbergeru Freiberg zastavil nedovoleně Klimentu. V následné přesilovce našel povedeným signálem Podkonický mezi kruhy číhajícího Vaice, jeho pokus ale srazil jeden z beků Plzně. Aktivně bránící obránci hostí srazili následně i tvrdou střelu Hlavačky od modré. Na začátku 5.minuty už ale v Tipsport Areně udeřil první blesk. Domácí kapitán Stanislav Procházka zavezl pěkně puk za bránu, odkud našel krásně nabrusleného Igora Rataje, který nadvakrát otevřel skóre - 1:0. Hned v dalším přerušení se snažil bleskově odpovědět Důras, střelou od pravého mantinelu ovšem otřel puk pouze o boční síťku. Pak Podkonický zasáhl nešetrně vysokou holí hostujícího Nedomu a jako první Tygr v utkání šel zahřát trestnou lavici. Hosté ale nabídnutou přesilovku nezvládli podle svých představ, když jediné nebezpečí pro Hniličku znamenala tečovaná střela jejich kapitána Trnky. Přesto docílil Lassersberger alespoň zastavení tlaku domácích. Po devíti odehraných minutách navíc zbytečně fauloval Vaic Výborného a nabídl hostům další přesilovku. V 11.minutě zapomněl Podkonický na najetého Kracíka, jeho tvrdý pokus zneškodnil ale bravurním zákrokem lapačkou Hnilička.

Při další akci ale už reprezentační gólman kapituloval. V začínající 13.minutě totiž Plzeňští bravurně vyřešili přečíslení, když Tvrdoň s pukem nečekaně zabrzdil, nechal projet kolem sebe padajícího Vampolu a předal kotouč najetému Vítkovi. Ten se podíval před branku, kde už čekal na gólovou příhru úplně volný Petr Freiberg, který nedal Hniličkovi šanci - 1:1. Ve 14.minutě tečoval těsně před brankou Richterovu střelu Rataj a vzápětí další střele Richtera clonil Krstev, ale Málek byl v obou případech dostatečně pozorný. Hned poté, co se vrátil Kracík na led, putoval na zahřátou trestnou lavici hostí jeho spoluhráč Důras. Do třetice zvládli Tygři přesilovku už na výbornou. Po vyhraném buly Podkonického vyprášil Málkovu lapačku od modré Hlavačka a jeho další projektil ze stejného místa našel v rozkleku Málek opět ve své lapačce. V 16.minutě už ale Málek lovil puk ze své sítě podruhé. Domácí to opět zkusili střelou z dálky - tentokrát pálil po přihrávce Krsteva Richter a jeho pokus tečoval nehlídaný Stanislav Procházka – 2:1.

Rozhodčí Mikula pokračoval v úzkostlivém ale spravedlivém metru a závěr první třetiny proto poznamenala řada vyloučení. Nejdříve fauloval na vlastní modré libereckého Víška Michl Straka. Ve vlastním oslabení zahrozil při akci dva na jednoho střelou mimo Zelenka a zápětí se síly na ledě vyrovnali, když za katr putoval domácí Procházka. Při hře čtyři na čtyři si v 18.minutě sám pro sebe pěkně vyhrál buly Podkonický a vyhrál sprinterský souboj s hostujícím Půlpánem. Na zakončení mu už ale nezbylo dost sil. Poté u vlastní branky mimo hru nedovoleně bránil hostujícího forvarda Richter a následoval kapitána Procházku k časoměřičům. Po návratu Straky měli hosté více než minutu možnost dvojnásobné početní výhody. V 19.minutě ještě Hnilička dráhu puku po střele Nedomy od modré dobře viděl a v pohodě jeho pokus kryl. Po dalším vyhraném vhazování se ovšem hokejisté Lassersbergeru dočkali vyrovnání. Při krásné kombinaci na jeden dotek se u puku postupně vystřídali Hučko, Andrašovský a Moravec, který ideálně našel Jiřího Zelenku. Plzeňský střelec překonal přesouvajícího se Hniličku střelou pod břevno – 2:2. Půl minutky před koncem ještě přehnal důraz v souboji s Podkonickým u vlastní střídačky hostující forvard Adamský, za což vyfasoval další menší trest. Plzeň přesto donutila Tygry dohrát třetinu v bezpečné vzdálenosti od Málkovy svatyně.

2.třetina:

Tygři začali druhou třetinu zkrácenou přesilovkou, ale ta se jim příliš nevyvedla. Po jejím skončení naopak zahrozil nebezpečným brejkem Hučko, ale vracející se Stanislav Procházka ho zastavil. Ve 24.minutě hledal Šachl Vaice, přihrávka se k němu ale nedostala, následný menší tlak elitní formace domácích ukončil tvrdou ale nepřesnou ránou Jiruš. Pak se akce obou týmů přelévali ze strany na stranu. Ve 27.minutě si přidržel Vítek u mantinelu pronikajícího Víška a vyfasoval dvě minuty. V následné přesilovce našel Podkonický bleskurychlého parťáka z útoku Vaice, který nedokázal ani nadvakrát překonat ležícího Málka. Po něm zkoušel štěstí střelou z prostoru mezi kruhy Vampola, také on trefil pouze betony západočeského hrdiny. V končícím oslabení se dostali do mírného závaru hosté po výpadu Andrašovského. Na druhé straně zase musel Nedoma obětavě řešit akci Víška s Plodkem pádem do střely druhého jmenovaného.

Ve 31.minutě předal Šachl puk na modré Podkonickému, jeho střela skončila opět pouze na betonech připraveného Málka. V končící 32.minutě zkoušel individuálním průnikem překvapit hosty obránce Krstev, jeho nahození z úhlu ale nedokázali před brankou hostů zkrotit ani Rataj ani Rozsíval. Vzápětí se po nešťastném souboji u mantinelu zranil domácí Jan Plodek, který se zraněným pravým kolenem odkulhal do kabiny. Ve 34.minutě uzamkli Tygři Západočechy v jejich pásmu. Střelu Richtera tečoval chytře Rataj těsně vedle a Málek se jen ohlížel po puku. Následný závar ukončil opět střelou od modré Richter. O chvíli později se při signalizovaném trestu Zelenky objevil tváří v tvář Málkovi Klimenta, ale ani on neuspěl. Předchozí nedovolené bránění hostujícího forvarda se přesto bez reakce neobešlo. Na počátku přesilovky domácích vyděsil zlehka domácí fanoušky Hnilička, který s pukem na čepeli uklouzl, ale nikdo z hostí toho nevyužil. Tygři hrozili opět pouze střelami od modré – dvakrát pokoušel štěstí obránce Richter. Ve 37.minutě, v době, kdy byl již Zelenka na ledě, si ale najel krásně mezi kruhy Valdemar Jiruš. Zkoprnělí obránci Plzně na něho nijak nereagovali. Petr Šachl mu tak mohl v klidu nahrát a liberecký zadák s přehledem vymetl pravý horní růžek Málkovy branky – 3:2.

Na druhé straně se pokoušel o rychlé vyrovnání Zelenka po akci Moravce, ale bez úspěchu. Za bránou Málka se potom pokoušel obelstít přesného sudího Mikulu domácí štírek Vampola. Při podražení Hučka ale svému pádu viditelně přidal a tak šli oba hokejisté na trestnou společně. V poslední minutě druhé části našel Čermák v akci dva na jednoho Richtera, jeho pokus zblízka ale Málek vytěsnil levým ramenem. Závěrečné vteřinky dohrávali ještě Tygři v oslabení bez vyloučeného Hlavačky za nedovolené bránění, ale k ohrožení Hniličky už nedošlo.

3. třetina:

Prvních 88 sekund třetí třetiny hrál Lassersberger v početní výhodě a ukázalo se to na jejich počáteční aktivitě. Nejprve Hučko pálil po příhře Zelenky. Pak předvedli pěknou kombinaci Kracík s Tvrdoněm a Padělkem, ale domácí obránci nekompromisně vyčistili prostor před Hniličkovou svatyní a nedovolili dotírajícím útočníkům Lassersbergeru dorážet. Pak se karta obrátila, domácí perfektně bránili obrannou modrou čáru a nepouštěli hosty do nadějnějších střeleckých pozic. V první šanci domácích se ocitl Derner, když střílel tvrdě od modré. Vyjetý Málek pouze vyrazil před sebe, ale Čermák puk zády k brance za jeho záda nedorazil. Následně si opět Čermák vyjel zpoza branky a jeho dvakrát tečovaná střela skončila vedle levé tyče. Potom Rataj po souhře s Čermákem mířil od levého kruhu jen do vysunutého betonu Romana Málka. Vzápětí z podobné palebné pozice trefil levou tyč Klimenta.

V 51.minutě vykřesal ještě poslední naději pro hosty Michal Straka. Nejdříve zavezl puk do pásma, kde tečoval střelu Nedomy. Před další dorážkou ho ale nedovoleně bránil domácí kapitán Procházka a vyfasoval dvouminutový trest. Po chvíli zasahoval proti pronikajícímu Zelenkovi obětavě Lukáš Derner. Při nešťastné srážce v brankovišti si ale poranil koleno a musel být odnesen na nosítkách. Delší pauza prospěla přitom domácím, kteří již zbytek oslabení přečkali bez problémů. V 54.minutě zahrozil nejprve z téměř nulového úhlu Podkonický a hned poté vybídl k rozhodnutí Šachl Jiruše, ten ale Málka neprostřelil. Pak postupoval sám na Málka Čermák. Nedoma musel zatáhnout za záchrannou brzdu a putoval na dvě minuty na trestnou. Tygři zahráli ale další početní výhodu prachmizerně, až v jejich posledních vteřinách zkoušel překvapit Málka zpoza branky Šachl, ale plzeňský mág zůstal pozorný a držel hosty v naději na bodový zisk. Více než dvě minuty před koncem využil trenér Sýkora buly před Hniličkou a po krátké poradě odvolal Romana Málka z branky. V 59.minutě prchající puk nedostihl Podkonický a ani v pádu nepřeskočil vracejícího se Hučka, aby doklepl puk do zívající branky Plzně. Pak ještě Jiruš těsně před Hniličkou nechtěně tečoval střelu Moravce mimo domácí svatyni. Následně plzeňský Hučko musel nedovoleně zastavit u mantinelu Šachla a jeho menší trest prakticky rozhodl utkání. Domácí hokejisté dohráli zápas s přehledem s kotoučem na vlastních holích a mohli nadělit 5698 divákům pěkný tříbodový vánoční dárek.