Bílí Tygři padli ve Znojmě až v prodloužení

Date of publication Author Lukáš Peroutka, Petr Schultz

L i b e r e c - V předposledním kole O2 extraligy vyrazili Bílí Tygři do Znojma a jejich mise na jihu Moravy příliš úspěšná nebyla. Liberečtí podlehli Orlům 4:3 po prodloužení, když v zápase prohospodařili dvoubrankový náskok. V zápase se blýskl <b>Radim Vrbata</b>, který vstřelil dvě branky.

51. kolo, úterý 17. února 2009
4:3p
(0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Mrázek (Selingr), 28. Dopita (Mrázek, Erat), 55. Růžička (Haman), 65. Růžička- 10. Vrbata (Podkonický, Modrý), 17. Žabka (Kašpařík), 48. Vrbata (Nedorost, Podkonický). Rozhodčí: Fraňo, Polák – Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:6 Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1957. Střely na branku: 38:34 Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 4:3.

Orli Znojmo

Trvaj - J. Mrázek, Tesařík, Rýgl, Mojžíš, Chvátal, Švrček - Erat, Dopita, Selingr - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - M. Růžička, Haman, Plášek - Kucharczyk, Meidl, Čachotský

Fikrt - Jareš, Modrý, Derner, Žabka, Hunkes, Holub - R. Vrbata, V. Nedorost, Podkonický - Vantuch, Kašpařík, Špaček - Pabiška, Víšek, Blatný - Hruška

První třetinu utkání přesvědčivě ovládli hosté z Liberce. Do klece Severočechů se místo jedničky posledních utkání Tero Leinonena postavil Michal Fikrt a nejvážnější hrozbě úvodních dvaceti minut musel čelit už ve druhé minutě, kdy Demel našel před brankou volného Procházku, jehož pokus o blafák vystihl gólman Tygrů pravým betonem. Další minuty už patřily Libereckým a v 9. minutě se při vyloučení Švrčka ujali vedení, Radim Vrbata se po přihrávce Podkonického neukvapil, položil si Trvaje a bekhendem nad ležícího brankáře zavěsil. Další velkou možnost nevyužil o čtyři minuty později po dobrém napadání a samostatné akci zakončené nepřesnou střelou Kašpařík. Zatímco přesilovky Orlů kromě nahození od modré čáry nepřinesly větší nebezpečí, Tygři v 17. minutě při početní výhodě rozpoutali kolotoč, kdy nejprve Jareš pálil z mezikruží mimo, o pár vteřin později ale Boris Žabka vystřelil od modré do chumlu těl na brankovišti a trefil se přesně k pravé tyči za záda bezmocného Trvaje.

Využité přesilovky byly klíčovým prvkem i po přestávce, situace se však otočila o 180 stupňů. První dvě vyloučení Libereckých znamenala dva góly za zády Fikrta a vyrovnání skóre. Nejprve ve 25. minutě doklepl Jaroslav Mrázek z bezprostřední blízkosti do prázdné klece nahození Selingra z pravého křídla, o tři minuty později Mrázek narýsoval parádní přihrávku napříč pásmem přímo na hůl Jiřího Dopity, který se bez přípravy trefil přesně do pravého horního rohu branky. Smazání gólového manka domácí mužstvo povzbudilo a Fikrt se v brance nenudil. Nahození Rýgla zkoušel ve 33. minutě dorazit do branky důrazný Meidl, puk však odklouzal těsně vedle levé tyče. Na druhé straně se Trvaj zapotil při akcích Vrbaty s Nedorostem, ani rychlé ruce Radima Vrbaty ale tentokrát na znojemského brankáře neplatily a po čtyřiceti minutách tak byl stav vyrovnaný.

Hosté vstoupili do třetí třetiny s cílem urvat vedení znovu na svou stranu. To se jim také podařilo, Kašpaříkův únik sice ještě hokejkou překazil Trvaj, o minutu později se ale do podobné situace dostal Radim Vrbata a precizním bekhendovým blafákem skóroval podruhé v zápase. Situace na ledě byla hodně podobná té z první třetiny, Znojmu se nedařil přechod do útočného pásma a Liberec spolehlivě bránil. Na tři body to však nestačilo, šest minut před koncem totiž dostal na pravém křídle prostor Haman a jeho střílenou přihrávku usměrnil tečí přesně pod břevno Martin Růžička. Zbytek třetí části se dohrál v opatrném duchu, a o majiteli druhého bodu tak muselo rozhodnout prodloužení.

Hned první minuta nastavení přinesla šance na obou stranách, Erat ale u bližší tyče nenašel skulinu ve Fikrtově výstroji a na druhé straně Žabkovu střelu švihem zastavila tyč. Definitivní rozhodnutí tak padlo až v páté minutě prodloužení po individuální akci Martina Růžičky, jenž vytěžil maximum z dobré práce spoluhráčů při blokování libereckých obránců a nikým nerušen z mezikruží zamířil po ledě přesně k levé tyči. Orli se tak v tabulce extraligy posunuli o skóre před Kladno a získali další bodovou výhodu před Mladou Boleslaví.