Bílí Tygři poprvé se Štichem v sestavě porazili Litvínov

Date of publication Author Petr Schultz

Litvínov/Liberec – Utkání Bílých Tygrů proti chemikům v pětadvacátém kole Tipsport extraligy by se dal označit jako zápas premiér. Svůj první start v dresu Liberce si totiž připsal obránce David Štich, další debut zažila hůl Lukáše Vantucha, která poprvé v sezóně střelecky promluvila. Svými zákroky začaroval a umlčel střelce Litvínova Tomáš Vošvrda, který zaznamenal svou první nulu v extralize. Pro Severočechy to bylo navíc první čisté konto v sezóně.

25. kolo, neděle 28. listopadu 2010
0:1
( 0:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Vantuch (Víšek). Rozhodčí: Gashilov (RUS), Jeřábek – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 4:9, bez využití. Diváci: 4018. Střely na branku: 39:27. Průběh utkání: 0:1.

HC VERVA Litvínov

Hübl J.– Černošek, Gula, Kousalík, Kroupa, Kubát, Skuhrovec, Švarný, Černý, Hübl. V., Jánský, Jenáček, Kracík, Kubinčák, Lukeš, Majdan, Rindoš, Ručinský, Trávníček, Vopat.

Vošvrda – Hunkes, Čakajík, Derner, Trončinský, Pavlů, Moravec, Štich - Kudrna, Nedvěd, Dušek - Klimenta, Vak, Hořava - Vantuch, Podkonický, Víšek - Ondřej, Bárta, Špaček.

Poprvé v sezóně se ocitl na soupisce Bílých Tygrů obránce David Štich, který úvod ročníku zmeškal díky zranění. V úvodu tak mohl vidět své spoluhráče, jak hýří aktivitou. Jejich útočné choutky byly přibrzděné vyloučením Pavlů, ale Litvínov nabídnutou první početní výhodu nevyužil. Už při hře 5 na 5 našel Čakajík perfektním pasem přes celé kluziště najetého Kudrnu, ten ale tváří v tvář Hüblovi trefil jeho levou tyč. Poté zvonilo i na druhé straně kluziště a to dokonce dvakrát. I brankář modrobílý Vošvrda ukázal, že si před zápasem dobře postavil svůj kov, když mu V. Hübl orazítkoval obě tyče a Lukeš místo prázdné branky také zazvonil na libereckou konstrukci.

V jedenácté minutě musel svůj um předvést gólman Hübl, když se rychle přesunul proti střele Víška a zneškodnil jeho pokus. Liberecký útočník byl ale zahákován Gulou a liberecké šelmy měly první přesilovku. S tou ale nenaložily nejlépe a žlutočerní přebrali iniciativu v zápase. Vošvrdova výstroj byla pořádně zahřátá a postupně lapila pokusy Ručinského, Kubinčáka, Hübla, Majdana a Lukeše. Pro libereckého brankáře mělo být ale ještě daleko hůř. Na trestnou totiž putoval Hořava a krátce po něm i novic v sestavě Tygrů Štich. Chemici ale nabídnutou přesilovou hru, která trvala skoro dvě minuty, nevyužili. Přesto si Vošvrda připadal jako na střelnici a při střele Hübla mu pomohla počtvrté v zápase tyč.

Druhá dvacetiminutovka začala opatrněji než ta první a mnoho tutových šancí k vidění nebylo. Na obou stranách zářili především brankáři, kteří s klidem hlídali prostor mezi svými třemi tyčemi. Malinko složitější situaci musel řešit v třicáté minutě Hübl, když Nedvěd dostal při přesilovce touš zpoza branky a litvínovský muž s maskou musel jeho střelu vykopnout betonem.

První změna skoré přišla až po polovině mače, když v čase 31:20 si vzal Lukáš Vantuch kotouč mezi kruhy a střelou do horní poloviny branky rozsvítil za Hüblem červené blikátko – 0:1. V oslabení poté mohl skórovat Kroupa, ale Vošvrda podržel zákrokem lapačkou své mužstvo. Na druhé straně měl na hokejce druhý gól Nedvěd, ale Hübl se zaskvěl pěkným zákrokem. V závěru třetiny měli možnost chemici srovnat, ale dvě početní výhody za sebou nevyužili a do pauzy se tak šlo za jednobrankového vedení jejich protivníků.

Na tyče to bylo z kraje třetí třetiny po střele Švarného už 5:1 pro domácí, na branky ale vedli stálé hosté. Podkrušnohorští stále ztroskotávali na dobře chytajícím Vošvrdovi a nepomohlo jim ani vyloučení Hunkese za naražení zezadu. Liberec se osmělil až kolem osmačtyřicáté minuty, kdy několikrát slušně prověřil Hübla, ale bez gólového úspěchu. Při vyloučení Podkonického mohl srovnat na 1:1 Ručinský, ale Vošvrda se skvěle zorientoval brankovišti a vychytal litvínovského snipera.

V pětapadesáté minutě hráli žlutočerní už osmou přesilovou hru, ve které našel Černošek naslepo Lukeše, jehož střela mířila do prázdné branky. Radost z úst litvínovskému forvardovi ale sebral tygří brankář, jenž předvedl další exklusivní zákrok. Poslední naději Benzině na vyrovnání dal Čakajík, který v závěru fauloval Lukeše. Domácí se pokusili o hru v šesti a těsně před sirénou byl blízko vyrovnání Ručinský, ale muž zápasu Vošvrda si poradil i s poslední komplikací v cestě za třemi body a první vychytanou nulou v kariéře. Liberec vyhrál fotbalovým výsledkem 0:1.