Bílí Tygři porazili mistrovskou Energii

Date of publication Author Jan Blažek, Petr Schultz

Liberečtí vezou pod Ještěd tři body, poté co se jim podařilo v KV Areně zdolat mistrovskou Energii. Bílí Tygři dali všechny své branky v početní výhodě. Ke skalpu Karlových Varů přispěl zásadně útočník Jan Hlaváč, který dvě branky dal a na jednu přihrál.

6. kolo, neděle 20. září 2009
2:4
(0:2, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Melenovský (Kristek, Dobroň), 38. Pech (Skladaný) – 3. Nedvěd (Hlaváč, Rýgl), 6. Hlaváč (Klimenta, Rýgl), 30. Hlaváč (Bartovič, Hunkes), 57. Bartovič (Nedvěd, Čakajík). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Kalivoda, Brunclík. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 4161. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4.

HC Energie Karlovy Vary

Mensator (od 27. Sáblík) - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Parýzek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Dej, Pech, Pletka - Zucker, Haščák, Zaťovič.

Leinonen - Rýgl, Čakajík, J. Moravec, Jareš, Derner, Hunkes, Holub - Klimenta, Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, Víšek - Špaček, Nedorost, Blatný - Ondřej, Plodek, Dušek.

Z utkání uběhlo přesně šestnáct vteřin, když se KV Arenou ozvala píšťalka jednoho z hlavních rozhodčích zápasu, Pešiny. Na dvě minuty opustil hřiště za vysokou hůl Liberecký Klimenta, a tak Karlovarští mohli zkusit své štěstí v první početní výhodě střetnutí. Přesilovka to nebyla špatně sehraná, velmi blízko otevření skoré byl například Košťál, který z mezikruží vypálil těsně vedle. Ovšem byli to hosté, kdo jako první rozvlnili síť. Marek Melenovský šel pykat za nedovolené bránění ještě v době, kdy Západočeši hráli přesilovku. Po navrácení Klimenty do pole se mezi dvěma karlovarskými obránci šikovně prosmekl Petr Nedvěd, ocitl se sám před Mensatorem a přesnou trefou k horní tyčce otevřel skoré. Po půl minutě hry opustil hřiště další z Karlovarských a to Ondřej Němec za podražení. Nabídl tak hostům znovu pěkně zahranou přesilovku, na jejímž konci stál zcela osamocený Jan Hlaváč, který neodmítl přesně mířenou nahrávku přes šíři kluziště od Petra Nedvěda a dával takřka do prázdné brány. Do konce prvního dějství se snažili domácí leccos s nepříznivým stavem udělat, avšak ve všech šancích chyběl důraz v koncovce a hosté dokázali využít obě nabídnuté početní výhody. Do šaten se tedy šlo za stavu 0:2 pro Severočechy.

Do druhého dějství vstoupili domácí velice aktivně, což dokazuje Pechova tyč ve dvaadvacáté minutě. Po tomto se hra přesýpala z jednoho konce na druhý, až ve 26. minutě po střele jednoho z libereckých hráčů celá arena ztichla. Miláček všech fanoušků Energie, Lukáš Mensator po této střele ležel nehybně na břiše. Po několika minutách se však za pomoci svých dvou kolegů z ledu zvednul a za hlasitého potlesku a skandování "Lukáš, Lukáš" odjel na střídačku. Od této doby tedy hájil karlovarskou svatyni Lukáš Sáblík. A zdálo se, že přinesl do útočných aktivit oživení. Za všechny šance jmenujme například Košťálovu střelu z mezikruží, ovšem do připravené Leinonenovo náruče. Jenže v čase 29:53 KV Arena znovu zmlkla. Do třetice všeho přesilovkového, se k odraženému kotouči dostal znovu nikým nehlídaný Jan Hlaváč a elegantně přehodil již ležícího Sáblíka. 0:3 z pohledu domácích. Karlovarští zaveleli znovu k útoku, což vedlo k tomu, že obranné řady Liberce si často vedly nedovoleným způsobem. Toto hlavní arbitři potrestali minutovým oslabením v poměru 5:3. Hned první přesilovkovou šanci v čase 31:45 proměnil Marek Melenovský, který se bombou k pravé tyči nemýlil. Tato branka působila na domácí jako pokropení živou vodou a začali s velkou ofenzivou. Ovšem s velkým snažením přicházejí i chybyl, a tak se domácí hráči často ocitali i na trestné lavici. Čas 37:08 přinesl pro domácí příznivce velikou radost. Ve vlastním oslabení se tři hráči dostali do přečíslení na dva severočeské obránce a Lukáš Pech, který stál na konci pěkné kombinace, dělovkou z mezikruží rozevlál síť Leinonenovi klece.

Začátek poslední etudy nepřinesl nijak zajímavý ani pohledný hokej, domácí se marně snažili o vyrovnání a hosté na toto odpovídali občasným ohrožením Sáblíka. Vzrušení do ochozů přišlo v polovině třetiny, když střelecky namlsaný Hlaváč se opět ocitl sám před domácí brankou a svou střelou nejdříve orazítkoval pravou tyč, kotouč se od této odrazil do břevna a po té již vypadl do kluziště. Jeden z hlavních arbitrů se ještě radil s videorozhodčím, ale naštěstí pro domácí puk nepřešel v žádném místě brankovou čáru. Jak se blížil konec zápasu, domácí sílili na intenzitě svých šancí. Trochu nešťastně se pět minut před koncem nechal vyloučit kapitán Karlovarských Skuhravý za hrubost a nabídl tak příležitost zvýšit náskok hostům. To se povedlo tři a půl minuty před koncem Milanu Bartovičovi, když karlovarská obrana znovu trošku zaspala a nechala moc volného prostoru po pravé ruce brankáře Sáblíka. Do konce utkání domácí stačili ještě párkrát zahrozit, avšak nevyužili ani možnost zahrát si power-play, a tak ani tentokráte se nekonala dlouho očekávaná oslava premiérového vítězství v nové areně. Zajímavostí utkání je, že všech 6 branek padlo při nestandartním počtu hráčů na ledě.