Bílí Tygři se vzchopili a bodovali proti Vítkovicím

Date of publication Author Radek Šenk

V domácí sestavě nezůstal kámen na kameni. Po výměně se Slavií, kdy odešel Kropáč a nahradil jej <b>Leoš Čermák</b>, se před utkáním v domácí kabině udály i další změny. Mezi ty nejvýznamnější bezesporu patří návrat Aleše Vály z hostování v Mladé Boleslavi a vyřazení trojice Nedvěd - Jiruš - Musil ze sestavy pro dnešní utkání.

14. kolo, pátek 17. října 2003
2:2
(1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky:18. Plodek (Šmíd, Čermák), 45. Holub (Plodek, V. Novák) - 16. Irgl (M. Tomášek), 33. Kowalczyk (P. Míka). Rozhodčí: Havlík - Kareš, Bláha. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:1. Diváci: 1850.

O. Svoboda - Holub, Čakajík, Krstev, J. Moravec, Šmíd, Vála, Jareš - V. Novák, Kašpařík, Verčík - Čermák, Plodek, S. Procházka - Korhoň, Pabiška, Hájek - Klimenta, M. Straka, Jech. Trenéři: Jandač, Dvořák, Nedvěd st.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Seman, Černošek, Kowalczyk, Zápotočný, Ficenc, Chmelíř, Dresler - Kaděra, Burger, Olesz - I.Padělek, A.Padělek, Krenželok - Irgl, Hubáček, Tomášek - Míka, Hulva, Kumstát. Trenéři: Svozil, Tomášek.

Právě zmiňovaní hráči jsou nejčastěji kritizováni klubovým vedením za špatné výsledky Bílých Tygrů a nevyrovnané výkony. V sestavě nastoupil ještě mladíček Šmíd, který si vůbec nepočínal špatně.

Úvod utkání byl opatrný na obou stranách, domácí vyzkoušeli pozornost Trvaje na začátku 2. minuty. Střelu Krsteva z levého kruhu ještě nebezpečně tečoval Korhoň, puk jen těsně minul vítkovickou branku. V další dobré pozici se objevil Kašpařík, který zachytil přihrávku jednoho z hostujících obránců. Trvaj si ale s jeho střelou dokázal vcelku bez problému poradit. Od té chvíle se oba týmy soustředily hlavně na zajištěnou obranu a do šancí se dostávaly velmi sporadicky. Vítkovice o sobě daly poprvé řádně vědět v 9. minutě, kdy za brankářem Svobodou zaváhal jeden z domácích obránců. Puk se dostal k Irglovi, kterému chtěl Svoboda vypíchnout, což se mu ale málem vymstilo. Puk se k vítkovickému útočníkovi totiž vrátil, ten ho posunul na Hubáčka a Svoboda musel vše řešit „tygřím skokem“ ke své levé tyči. Hubáček nechal Svobodu vyniknout naplno, když trestuhodně trefil do jeho lapačky.Hra se pak opět zklidnila, dominovaly důraz, tvrdost, došlo na řadu soubojů. Na domácích hráčích bylo patrné, že hrají o své další dny pod Ještědem.

Ke změně skóre došlo až v 16. minutě při přesilové hře Vítkovic. Nejprve Svoboda našel puk mezi nohama, když sklapl betony včas po střele Semana, další rána Irgla od modré již prošla clonícími hráči a skončila za jeho zády - 0:1. Liberec se oklepal velmi brzy a opět to bylo v početní výhodě. Kombinaci druhého útoku zakončil sám centr Jan Plodek. Ten si v dnešním utkání výborně rozuměl s posilou ze Slavie Čermákem, Procházka skvěle sekundoval. Levé křídlo druhého útoku podává stabilní výkony již od začátku Tipsport extraligy a s Kašpaříkem vévodí týmové statistice.

Na začátku druhé třetiny poslal rozhodčí Havlík domácí již podruhé do čtyř, za katr putoval Čakajík. Liberec sehrál oslabení velmi dobře, hostující celek de facto k ničemu nepustil. Největší problémy dělala domácím překvapivě Hubáčkova formace s Irglem a Tomáškem na křídlech. Bitvu, ve které nechybělo nic z hokejového umění, okořenil svými útočnými akcemi, dobrým forčekinkem a urputným nasazením také novic Čermák, který byl, dá se říci u všeho podstatného, co se dělo před Trvajem. Nejprve domácí zachraňoval, to se jeden z obránců pozapomněl kdesi v útočném pásmu. Ivanu Padělkovi musel vpadnout pod nohy a vypíchnout puk v poslední chvíli, když už se snažil zakončovat přihrávku z prostoru levého kruhu.

Svijanská aréna tak poprvé věnovala novému hráči aplaus. A nezůstalo jen u jediného. Domácí však přibrzdila 33. minuta a nevinně vyhlížející střela od červené z hole Pavla Kowalczyka. Ten zastihl Oldřicha Svobodu zcela nepřipraveného a lehkým nahozením poslal Vítkovice opět do vedení – 1:2. Svoboda se v tu chvíli musel červenat. Liberec se snažil odpovědět, navíc měli Tygři v závěru druhé třetiny výhodu přesilové hry, když si Moravané nechali vyloučit hned dva hráče. Minutu a dvacet sekund dlouhou přesilovku pěti proti třem ale nedokázali svěřenci trenéra Jandače zužitkovat ve vyrovnávací gól. Celou přesilovku sehrál druhý útok Čermák – Plodek – Procházka, největší šanci měl na své čepeli mladý obránce Šmíd, odkrytou Trvajovu branku ale minul. V dobré šanci byl také Čermák, ani on vítkovického brankáře nepřekonal.

Vyrovnání se nakonec Liberečtí přeci jen dočkali. Ve 44. minutě byl vyloučen střelec druhé vítkovické branky Kowylczyk a Liberec si vzpomněl na začátek sezóny, kdy právě proti Vítkovicím dokázal uspět hned ve třech přesilových hrách. Tentokrát u toho byli Holub a Novák s Plodkem. Šikovný centr druhého útoku se zkoušel prosadit před Trvajem zpoza branky, puk mu ale vypíchl jeden z obránců přímo na mezi kruhy najíždějícího Holuba, pro kterého nebyl problém prudkou střelu poslat přímo do pravého rohu nad Trvajovu vyrážečku. V dalším průběhu již branka nepadla, a tak se prodlužovalo. V pětiminutové hře se čtyřmi hráči na obou stranách byli jasně lepší domácí Bílí Tygři. Šance Verčíka, který dnes již dokázal trefit tyč ani ta Plodkova v samém závěru kýženou branku nepřinesly. Oba týmy se tak i po prodloužení rozešly smírně.