Bílí Tygři statečně bojovali, odjeli ale s prázdnou

Date of publication Author David Tauš, Radek Vokál

V neděli v Plzni Bílí Tygři k vysněnému osmému místu nevykročili, naopak se jim opět vzdálilo. Do zápasu s jedenáctou Plzní vstoupili tak, jak jsou soupeřových kluzištích zvyklí, tedy agresivně. V čase 4:44 se navíc prosadil při přesilovce Patrik Rozsíval a Liberec vedl. Plzeň srovnala, ale ještě do konce třetiny opět poslal Tygry do vedení <b>Vítězslav Jankových</b>. Pro něj to byla první branka od zářijového třetího kola. Druhá třetina byla pro Liberec fatální - domácí ji vyhráli 3:0 a rozhodli tak zápas. Ve třetí třetině, do které nastoupil Koťátko, dávali domácí už na 5:2, hosté pak dalšími dvěma přesilovkovými góly ještě snížili, na vyrovnání už ale nezbyl čas.

, neděle 12. ledna 2003
5:4
(1:2, 3:0, 1:2)

Branky a asistence: 10. J. Štefanka (Branda), 31. Adamský (Vobořil), 34. Hurtaj (M. Divíšek), 40. Švík (Hurtaj), 46. Matějovský (Hurtaj) - 5. Rozsíval (R. Pospíšil, Plodek), 19. Jankových (Michal Straka), 50. J. Moravec (Holub, Rozsíval), 59. Krstev (Musil, Jankových). Rozhodčí: Turčan - Bláha, Kareš. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:3. Diváci: 5959. Vývoj skóre: 0:1 > 1:1 > 1:2 > 5:2 > 5:4

HC Škoda Plzeň

Barta - M. Divíšek, Mazanec, Dobroň, M. Výborný, Kubeš, Vobořil - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, J. Štefanka, Matějovský - R. Procházka, Hurtaj, Volák - Topol, Švík, Adamský.

Falta (41. Koťátko) - Krstev, Jiří Hanzlík, Čakajík, Vála (38. Jan Kudrna), J. Moravec, R. Pospíšil (41. Holub) - Víšek, Michal Straka, Jankových - Jiří Kudrna, Kašpařík, Kropáč - Rozsíval, Plodek, Hájek - Pabiška, Musil, Kábrt.

Utkání na plzeňském zimním stadiónu začalo z obou stran opatrným hokejem. Obě mužstva si byla plně vědoma důležitosti utkání, a proto ani jedno mužstvo nechtělo udělat chybu, která by poslala soupeře na koně. Na Bílých Tygrech ale bylo znát nažhavení do zápasu, což dokazovali aktivním forčekingem.

Do první větší šance se dostal na začátku 3. minuty plzeňský Radek Procházka, na něhož obránci Liberce zapomněli na vlastní modré a plzeňský útočník tak měl dostatek času na střelbu, ale naštěstí pro hosty mířil mimo branku. Následně byl za nedovolené bránění vyloučen Pospíšil, ale Keramika se i přes tlak brankově prosadit nedokázala. To hosté si se svojí početní výhodou při vyloučení Dobroně v polovině 5. minuty poradili o mnoho lépe. Uběhlo jen 25 sekund a Rozsíval z pravého kruhu po přihrávce Pospíšila a Plodka propálil Bartu - 0:1.

Plzeň byla brankou zaskočena a obránci začali kupit chybu za chybou. V 6. minutě si šikovně v pásmu Plzně počínal Kábrt, ale s jeho střelou z otočky si Barta poradil. O minutu později se silově prosazoval před brankou Barty i Kašpařík, ale ani on na plzeňského brankáře nevyzrál.

Vyrovnání přišlo z čistého nebe v polovině desáté minuty, když Branda zachytil na modré čáře nedůrazné vyhození hostujících obránců, vypálil a Faltou jen vyražený puk dopravil za jeho záda Juraj Štefanka - 1:1. Hosty však ani vyrovnávací branka neodradila od další útočné snahy, takže se Barta měl stále co ohánět. V 11. minutě se na jeho branku valil rychlý útok hostů vedený Michalem Strakou, který mazácky přenechal puk pro z druhé vlny najíždějícího Krsteva a ten málem bombou prorazil Bartovi hruď. O minutu později musel být zase v pohotovosti Bartův levý beton, který zastavil jedovku Rozsívala.

Šanci strhnout vedení na stanu Keramiky měl poté pět minut před první sirénou Štefanka, ale jeho pokus skončil na horní tyčce liberecké branky. Skóre se tak měnilo až v 19. minutě, když nejprve jel Josef Straka křižován sám na libereckou branku a střelou příklepem minul, aby ihned z protiútoku uhodilo na druhé straně. Rychlý brejk 2 na 1 využil tvrdou střelou Jankových- 1:2.

Do druhé třetiny nastoupili domácí již jen se třemi útoky, když trenér Trachta nechal odpočívat nevýrazné Milana Voláka s Radkem Procházkou. Tato změna šla domácím zjevně k duhu, protože jich najednou bylo plné hřiště a hosté nevěděli kam dříve skočit. Domácí měli krátce po zahájení druhé třetiny možnost hrát přesilovou hru, ale i přes dobré šance, když za zmíňku stojí především střela Štefanky, se skóre neměnilo. Ve 23. minutě vystrašil vlastní spoluhráče brankář Falta, který velmi podcenil Divíškovo nahození od obranné modré Keramiky, a Josef Straka se málem dostal k dorážce. V tu dobu již domácí začali plně diktovat tempo zápasu a šance střídala šanci. Ve 27. minutě zatáhl Michal Dvořák šikovně puk do pásma, nahrál za branku novopečenému kapitánu Keramiky Josefu Strakovi, který z první našel před brankou volného Andrašovského, ale ten jen vyprášil Faltovi betony. O chvíli později se prosazoval v pásmu Liberce asi nejlepší hráč Keramiky Hurtaj, ale ani jeho střela z otočky k vyrovnání nevedla.

Vyrovnání se tak necelá šestitisícovka diváků dočkala až v polovině utkání, když Švíkovu střelu dorazil za již bezmocného Faltu Adamský - 2:2. Tlak Plzně pokračoval i po vyrovnávací brance, když ihned po buly se šikovně mezi kruhy prodral Andrašovský a jeho střela švihem jen lehce minula levou tyč liberecké svatyně. V době největšího tlaku Keramiky mohl dostat zpátky do vedení hosty svoji chybou Dobroň, který upadl na modré čáře, a na Bartu se řítila hned dvojice libereckých hráčů Plodek s Hájkem, ale posledně jmenovaný ve vyložené šanci totálně selhal.

Na řadu tak přišlo staré nedáš dostaneš, když v pásmu Liberce zaúřadovalo slovenské duo Andrašovský Hurtaj, který bekhendem dorážel Andrašovského střelu za Faltova záda - 3:2. Liberec měl v 36. minutě obrovskou šanci na vyrovnání, ale Mojmír Musil tváří tvář Bartovi přestřelil plzeňskou branku.

Když již vše nasvědčovalo, že obě mužstva půjdou do šaten za stavu 3:2 pro domácí, dostala se Keramika při přesilovce do rychlého brejku 3 na 2 a Švík z pravého kruhu propálil Faltu - 4:2. Ukazatel času se zastavil na 39:58.

Do třetí třetiny udělal hostující trenér Jandač změny ve složení jednotlivých řad útočných řad a na lavičce zůstal i brankář Falta, kterého vystřídal stejně jako v předminulém utkání v Třinci brankář Koťátko. Ten se brance dlouho jen nudil, a když si poprvé ve 46. minutě sáhl na puk, lovil jej ze své sítě. Výbornou kombinaci druhé plzeňské řady při vyloučení Musila totiž zakončil přesnou střelou z prostoru mezi kruhy Radek Matějovský - 5:2.

Ve 48. minutě se i hostům naskytla možnost hrát přesilovou hru a i oni ji dokázali využít. Jednu sekundu před návratem vyloučeného Dvořáka propálil obránce Moravec vše, co mu stálo v cestě, a vykřesal pro Liberec jiskřičku naděje - 5:3. Hosté po vstřelené brance ožili a zaveleli k mohutné ofenzívě, kterou vedl především první útok vedený Michalem Strakou. V 52. minutě pálil nebezpečně rovnou po buly Jankových, ale Barta střelu vytlačil na horní tyčku. V téže minutě se opět do puku opřel na modré Krstev a opět z toho byla rána jako z děla, ale plzeňský brankář byl opět na místě.

V 55. minutě se chvíli na plzeňském stadiónu nehrálo, důvodem byl nešetrný zákrok Mojmíra Musila na Lubomíra Hurtaje, po kterém musel být plzeňský hráč ošetřován. Tato akce vnesla do závěru zápasu hodně emocí a trestná lavice byla najednou plná na obou stranách. Liberec toho dokázal využít v 59. minutě, když využil již druhou přesilovou hru při vyloučení Adamského. Velkou zásluhu na tom měl plzeňský brankář Barta, který si vybral druhou slabší chvilku v zápase, špatně rozehrál puk, ten zachytil Musil nahrál Krstevovi, pro kterého již nebyl problém poslat puk do opuštěné branky - 5:4. Hosté následně odvolali brankáře, ale při 20 sekundové power-play se jim již vyrovnat nepodařilo.