Bílí Tygři těsně prohráli s Oceláři

Date of publication Author Josef Šebesta

Bílí Tygři podlehli tlaku Třince v první třetině a po inkasovaných třech brankách již nedokázali náskok soupeře dohnat. V druhé části sice snížil Procházka, agilní třetí liberecká formace se postarala i o druhou branku Tygrů. Tu vstřelil uzdravený <b>Jan Plodek</b> (viz. foto) v 50. minutě. Finiš si domácí dokázali ohlídat a Liberec se tak na sever Čech vrací s prázdnou.

11. kolo, pátek 10. října 2003
3:2
(3:0, 0:1, 0:1)

Branky: 6. Pletka (R. Král), 9. Jančařík (Janků, Pavelek), 18. Janků (Skořepa) - 32. S. Procházka (Rozsíval, Plodek), 50. Plodek (S. Procházka, J. Moravec). Rozhodčí: Nečas - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7, navíc Krstev (Liberec) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 3931

HC Oceláři Třinec

Schwarz - Hunkes, Žabka, Houdek, Jančařík, Jan Kudrna, F. Štefanka - Zadina, R. Král, Pletka - Janků, Skořepa, Pavelek - Bordowski, Zbořil (10. Polanský), Melenovský. Trenéři: Marek, Mach.

O. Svoboda - Holub, Čakajík, Krstev, J. Moravec, J. Nedvěd, Jareš, Šmíd - V. Novák, Kašpařík, Verčík - Kropáč, M. Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka. Trenéři: Jandač, Dvořák, Nedvěd st.

Domácí tým nastoupil s novou akvizicí ze Sparty, sedmnáctiletým brankářem Markem Shwarzem a uzdraveným kapitánem Richardem Králem. Hned od úvodních minut se hrál svižný hokej, liberečtí hráči chtěli dostát svým slovům a uhrát ve Třinci nějaký bod, kterých měli na svém kontě před tímto zápasem pouhých osm. V první velké šanci se objevili Bílí Tygři, kteří přečíslili domácí obranu. Hned vzápětí pálil od modré obránce Martin Čakajík, který v loňské sezóně pomáhal barvám červenobílého Třince po celé play-off. V páté minutě putoval Čakajík na trestnou lavici, když hákoval svého bývalého parťáka z obrany a slovenské reprezentace, Borise Žabku. To byla voda na mlýn domácím, kteří ve své první větší šanci dokázali skórovat. Král Richard oslavil svůj návrat na led po vynucené osmi zápasové absenci přihrávkou zpoza branky a Pletka staronovou spolupráci chladnokrevně zakončil – 1:0.

Domácí byli v tu chvíli při chuti, o rozruch před Svobodou v brance Bílých Tygrů se starala třetí třinecká formace se Zbořilem v centru. Ti ostřelovali libereckého brankáře tak dlouho, dokud si nevykoledovali nedovolený zákrok. Stanislava Procházku však následuje také domácí hráč, takže se hraje ve čtyřech na obou stranách. Liberci se ale tato herní varianta v poslední době nedaří. V neděli proti Pardubicím inkasovali Tygři při hře čtyř proti čtyřem dvě branky a i ve Třinci se radují domácí. Po kombinaci Janků – Pavelek, se k puku dostane obránce Petr Jančařík a červené světlo se za Svobodovými zády rozsvěcí k radosti domácích fanoušků podruhé.

Domácí jsou evidentně na koni, o další rozruch se stará Bordowski, na straně Liberce se dostává do šance aktuálně nejlepší hráč v kanadském bodování Tygrů, Pavel Kašpařík. Ve 13. minutě si přesilovou hru vyzkoušeli také Liberečtí. Největší šance ale měl domácí celek, Král však nedokázal zpracovat puk, únik Skořepy hasila tygří obrana v poslední chvíli. Když trefil Liberec na konci 16. minuty pouze tyč Schwarzovy branky, přišel opět trest. Po dvou střelách Jančaříka se dostal k puku Skořepa, ten posunul na Pavla Janků a domácí publikum si může „gól“ zakřičet potřetí. V další šanci se ocitl Marek Zadina, Svoboda měl ale tyče tentokrát dobře postaveny.

Druhá třetina začína náporem Liberce, který je navíc umocněn po vyloučení jednoho z Třineckých. Do dobré šance se dostal Václav Novák, Schwarz byl ale na místě. Liberec pokračoval v ostřelování domácí branky, o slovo se přihlásili Holub s Korhoněm. Tygři musejí myslet i na zadní vrátka, do sóla se dostával střelec třetí branky Janků. Ve 26.minutě jen potvrzuje střelecké trápení Bílých Tygrů Václav Novák, který rozezvonil jednu z tyčí, tentokrát to bylo břevno Schwarzovy branky, podruhé. Šance střídá šanci, oba gólmani mají plné ruce práce. Ve vlastním oslabení dokonce ujede liberecký útočník Procházka, v poslední chvíli ho ale obrana domácích dokáže zastavit. Agilní třetí pětka, která se permanentně při svém pobytu na ledě stará o pozornost domácí obrany, o sobě dává vědět i ve 32. minutě. Domácí nedokázali včas vystřídat a závar před Schwarzem vyřešila liberecká „dvacítka“ Procházka střelou do černého – 3:1.

Liberec se najednou stává pánem třineckého ledu, domácí se jen velmi těžko brání. Z tlaku je „vysvobozuje“ obránce Holub, který putuje za katr. I v oslabení je ale Liberec aktivnější, jedinou nebezpečnou střelu z hole Janků dokáže Oldřich Svoboda ukrýt do své lapačky. Závěr druhého dějství je po řadě strkanic v jasné režii Libereckých. Ti mají výhodu přesilové hry a také velkou možnost jak snížit. Puk sražený jedním z útočníků jen těsně mine pravou tyč třinecké klece. Závěr vyvrcholí šarvátkou Krsteva s domácím Pavelkem, a tak oba putují na trestnou lavici. Liberecký obránce dostává 2+2, což se mu ale zjevně nelíbí. Odpověď hlavního rozhodčího na sebe nenechá dlouho čekat a „básník ze Sofie“ dostává desetiminutový osobní trest.

Třetí část začíná tedy se čtyřmi hráči na obou stranách. Po návratu domácího útočníka zahrozí v přesilové hře Král. Střelu, kterou třinecký kapitán směřuje na najíždějícího útočníka, si Liberečtí málem srazili do své branky. V další šanci se pak ocitají Bílí Tygři, kteří v přesilové hře, po vyloučení Polanského, dokáží dokonce skórovat, píšťalka hlavního rozhodčího jajich radost brzdí, neboť signalizuje postavení útočícího hráče v brankovišti. Na druhé straně trefuje Pletka tyč Svobodovy svatyně a vyrovnává tak na šance. Oba týmy se snaží překonat brankáře soupeřova týmu, v největší šanci se ocitl liberecký Korhoň, který si to namířil zpoza branky před Schwarze, mladíček ale jeho střelu dokázal udržet před brankovou čárou. V téže minutě se skóre přeci jen měnilo, když po kombinaci Procházky s Plodkem, druhý jmenovaný, který se vrátil z marodky, našel skulinu u levé Schwarzovy tyče - 3:2.

Bílí Tygři tak mají jedenáct minut na to, aby dokázali vyrovnat. Hra graduje, o osobní souboje není nouze. Vyrovnávací gól měl na své čepeli opět Novák, dva metry před třineckou brankou ale nedal. Z protiútoku hrozili domácí, kteří se řítili na osamoceného obránce ve dvou, Svoboda však kryje. V 54. minutě rozezvoněli liberečtí opět tyč třinecké branky. Hokej nahoru – dolů zvedá diváky ze sedadel, oba týmy však zahazují své šance. Poslední dvě minuty hrají Tygři na hranicích možností, Plodkovy dvě šance brnkají na nervy domácích diváků. Necelou minutu před koncem si pak trenér Jandač bere oddechový čas. Hra ve středním pásmu ale nedovoluje Liberci odvolat brankáře, a tak se domácí ubrání a všechny body zůstávají v Třinci. Připomeňme, že horký led dokázal pokořit pouze jediný tým, a to lídr tabulky, Pardubice.