Bílí Tygři začali střílet a porazili posledního

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - Očekávání fanoušků se před utkáním se Vsetínem hodně různila. Jedni věřili v jasné vítězství, druzí při vzpomínce na utkání s Plzní, či Vary doufali, že to jejich Tygři zvládnou. Především díky zvýšenému počtu střel zvítězili liberečtí hokejisté nad posledním celkem tabulky. Hráčem utkání byl jednoznačně <b>Petr Vampola</b>, který byl u tří gólů Liberce.

13. kolo, úterý 11. října 2005
4:1
(2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Procházka S. (Vampola, Richter), 19. Richter (Vampola, Procházka S.), 33. Vampola (Plodek, Nikolov), 36. Šachl (Novák, Vaic) - 38. Hrabal (Janků). Rozhodčí: Smeták - Padevět, Čížek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3703.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Richter, Holub, Krstev, Nikolov, Moravec - Vaic, Šachl, Novák - Vampola, Plodek, S. Procházka - Klimenta, Rataj, Víšek - Pajič, Pabiška, Jech.

Valašský hokejový klub

Štefl - Luža, Bauer, Hrabal, Chmelíř, Lamberg, Kučný, Zapletal, Nedbálek - Janků, Steiner, Stantien - Květoň, Ivan, O. Hruška - Gorev, R. Hruška, Demel - Valčák, Bacul, Korotvička.

V první třetině úterního utkání se jako první aktivity chopil celek, který je prozatím na posledním místě tabulky. Konkrétně to Valaši zkusili prostřednictvím Ivana, který prověřil Hniličkovu pozornost. Na druhé straně se svými kličkami prosadil Jan Plodek, vystřelit ale nedokázal. Obrovskou šanci měli domácí ve třetí minutě. Nejprve Novák bezprostředně po buly pálil do betonu brankáře hostí, a poté Vaic, který zpoza branky nahrál mezi kruhy Moravcovi, ani on ale nedokázal Štefla překonat. Na druhé straně se před Hniličku prodral Stantien, domácí gólman jeho pokus zneškodnil pravým betonem. V sedmé minutě se prosadila opět formace vedená Šachlem. Konkrétně Vaic zachytil chybnou rozehrávku Vsetína, nahrál na modrou Jirušovi, který vypálil, jeho pokus ale skončil na levém betonu Štefla, skákavý puk sice ještě zachytil Šachl, ale nedokázal jej zpracovat, a tak šance skončila opět bez využití. Krásnou individuální akci předvedl Jan Plodek, který se po pravé straně proháčkoval až ke Šteflovi, který se prezentoval výtečným zákrokem a rozesmutněl útočníka Liberce. Na druhé straně se Radim a Ondřej Hruškovi řítili na jednoho beka Liberce, přihrát si ještě dokázali, střela také byla dobrá, ale skončila v lapačce Milana Hniličky. Prvním vyloučeným v zápase byl v sedmnácté minutě Vsetínský Lamberg, který se provinil nedovoleným bráněním. Elitní formace Liberce se v přesilovce neprosadila, a tak na její místo nastoupila formace druhá. Petr Vampola ve svém obranném pásmu převzal puk od Martina Richtera, podél pravého mantinelu projel až do útočného pásma a jeho skákavé nahození tečoval před Šteflem Stanislav Procházka, který tak otevřel gólový účet utkání. Za minutu a sedm sekund se opět měnilo skóre. Stejná formace Liberce dokázala Štefla překonat podruhé, když po tom, co puk zavezl do pásma Procházka, ho vybojoval u mantinelu Vampola a přihrál mezi kruhy zcela volnému Martinu Richterovi, který se nemýlil a střelou k tyči navýšil náskok na dva góly.

Druhá část začala oboustranně opatrným hokejem. Do klidných vod utkání tak zasáhl až hvizd rozhodčího, který vyloučil domácího Richtera, který si šel odpykat trest za napadení. V přesilovce první zahrozil Gorev, který si z levé strany najel před Hniličku a vypálil. Gólman Liberce však jeho pokus zachytil. To bylo ale ze strany Vsetína v přesilovce vše, co předvedli, poté už na Hniličku nemířil ani jeden puk. Ihned po návratu Richtera zahrozila před Šteflem formace vedená Šachlem, ale zpětná přihrávka, která by umožnila Vaicovi střílet do prázdné branky, se ale centrovi nepovedla. Martin Richter jako by se chtěl co nejvíckrát zapsat do statistik utkání, zamířil ve 26. minutě podruhé na trestnou lavici. Domácí opět svou precizní obrannou hrou nedovolili Vsetínu, aby se usadil před Hniličkou a sami podnikali útočné výpady. Ve druhé třetině přibylo vyloučení. Dalším z hříšníků byl hostující Robin Bacul, který nedovoleně bránil. V přesilovce se jako první zviditelnil kapitán Novák, který střílel na lapačku Štefla, ta však byla připravena a puk zachytila. I v dalších vteřinách hry se před gólmanem hostí hodně střílelo, vždy ale chybělo k zakončení pár centimetrů. Ani domácí tedy nedokázali v přesilovce upravit skóre. Za zmínku také stojí akce hostujícího Pavla Janků, který osamocen mezi kruhy prověřil rychlost Hniličkovy lapačky. Podle pravidla nedáš dostaneš se prosadil na druhé straně Petr Vampola, který po přihrávkách Jana Plodka a Angela Nikolova z bezprostřední blízkosti překonal Štefla potřetí. Ve 36. minutě se prosadila i elitní formace Liberce. Puk putoval po ose Vaic – Novák, ten zatáhl puk před branku a ve skrumáži se nejlépe zorientoval Petr Šachl, který doklepl puk do branky. Jako blesk z čistého nebe pak přišel průnik Josefa Hrabala, který se proháčkoval téměř přes celé kluziště až před Hniličku a střelou na vyrážečku ho se štěstím překonal. Na konci druhé části se do tlaku dostal ještě třetí útok Liberce, ale další gól už nepadl. Druhá část, na branky velmi bohatá, tak skončila skóre 4:1.

Na třetí dějství nastoupil do vsetínské branky Fin Hovi a již po třiceti vteřinách mu tvrdou ranou od modré provětral chrániče obránce Hanzlík. Liberec se i v dalších minutách tlačil do útoku, aktivita domácích již však nebyla tak velká jako v předchozích dvou dvacetiminutovkách. Vsetín jako by byl smířen s porážkou, útočil jen sporadicky a často, když se dostal do úzkých, vyřešil situaci vyhozením přes všechny čáry. Výjimkou byla akce Stantiena, který prověřil Hniličku z prostoru levého kruhu. Okolo desáté minuty se čtvrtý útok Liberce několikrát dostal do slibné šance, vždy ho ale zradila finální přihrávka. Hezkou kombinaci, které zatleskali i domácí fandové, předvedla formace okolo Radima Hrušky, učebnicové přečíslení tři na dva ale nedokázal přetavit v gól Korotvička. Poté se za hru vysokou holí odebral na trestnou lavici domácí Igor Rataj, hosté tak měli příležitost korigovat nepříznivý stav. I když se hostům podařilo usadit se před Hniličkou, chyběla střelba, a tak odměna v podobě vstřelené branky nepřišla. Liberec se do útoku přestal tlačit okolo patnácté minuty třetí třetiny a soustředil se na zabezpečení středního pásma. To se mu dařilo, a tak Milan Hnilička neměl mnoho práce. Pěknou akci předvedl Jan Plodek a Valdemar Jiruš, který od modré Hoviho nepřekonal. Hnilička vzápětí pokazil radost vsetínským hokejistům, když jeden z beků střílel od modré, liberecký brankář puk ztlumil betonem a za pomoci obránce Jana Holuba, který ho odhodil z brankoviště, zamezil změně skóre. Poslední akci utkání měli na svědomí domácí. Konkrétně druhý útok, když po nahrávce Procházky a teči Plodka puk jen těsně minul branku.