Bílí Tygři zdolali lídra tabulky

Date of publication Author Radek Šenk

Pod Ještěd přijel lídr tabulky, moc toho ale publiku ve Svijanské aréně nepředvedl. Tygři byli od prvního buly lepším soupeřem a nakonec si připsali první pardubický skalp, když v prodloužení rozhodl svou druhou brankou v utkání <b>Leoš Čermák</b> (viz. foto). Křídlo prvního libereckého útoku necelou minutu před koncem vyrovnalo, v prodloužení pak dalo propuknout radostným emocím v Liberci naplno.

36. kolo, neděle 04. ledna 2004
3:2p
(1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Čakajík, 60. Čermák (Novák, Jiruš) 64. Čermák (Plodek) - 23. Kudrna (Mikeska, A. Svoboda), 25. Mrázek (Divíšek) Rozhodčí: Svoboda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:9, navíc Mikeska (PCE) 10 minut. Využití: 0:1. Diváci: 3632.

Falta - Čakajík, Moravec, Jiruš, Holub, Ťupa, Nedvěd, Jareš - Hašek, Plodek, Čermák - V. Novák, Kašpařík, Procházka - Rozsíval, Vampola, Korhoň - Hájek, Straka, Verčík. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák, Jaroslav Nedvěd

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Duben, Pácal, Janecký - Lubina, Dopita, Blažek - Mrázek, Divíšek, P. Sýkora - Pištěk, Mikeska, Kudrna - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha, Jiří Seidl.

Bez svého asistenta Seidla, který zůstal pro zanícený lícní nerv pouze v hledišti, nastoupil lídr tabulky na ledě Svijanské arény proti domácím Tygrům. Opatrný začátek ukončil průnikem z levé strany Plodek, který poprvé prověřil hostujícího brankáře Svobodu. Jeho jmenovec, Oldřich Svoboda, zůstal tentokrát na lavičce náhradníků, místo něj dostal příležitost Falta. Tygři byli po celou první třetinu lepším týmem, tlak si několikrát při svém pobytu na ledě dokázala vynutit třetí pětka vedená Vampolou. Pardubice zahrozily po akcích prvního útoku, dvakrát se před Faltou blýskl po zranění navrátivší se lišák Lubina.

Falta byl ale pozorný, a tak zahřmělo k radosti libereckého publika na druhé straně. Tečovanou střelu od modré vyrazil Svoboda před najetého Čakajíka, liberecký obránce sice napoprvé neuspěl. Když se k němu ale puk odrazil i podruhé, naznačil objetí branky, pak se vrátil zpět a protlačil puk k levé tyči - 1:0. Pardubice se v závěru prvního dějství dostaly ke dvěma početním výhodám za sebou. Zejména vyloučení Vampoly však bylo velmi přísné, a protože je hosté nevyužili, pokračovali ve výhodě i na začátku druhé části.

Liberec oslabení přežil. Dlouhá přihrávka z vlastního obranného pásma pak málem našla svého adresáta v podobě Korhoně, pardubický gólman ale hbitě proti kotouči vyjel a začal tak akci, z níž padla vyrovnávací branka. Mikeska přihrával z prostoru pravého mantinelu před brankoviště, kde na puk čekal Nedvědem atakovaný Kudrna a tísněný liberecký obránce si puk nešťastně srazil do vlastní klece – 1:1. Pardubice se vzápětí dostaly k další přesilové hře, Divíšek přenechal v tandemu Mrázkovi - 1:2. O chvíli později mohl vyrovnat Korhoň, střela z mezikruží našla jen připravené Svobodovy betony. Třetí formace hrozila dál a opět u toho byl Korhoň s centrem Vampolou. Druhý jmenovaný však kýženou skulinku do sítě také nenašel. Liberec v závěru druhé třetiny přeci jen vyrovnal. Další vlastní branka, kterou vsítil Michal Sýkora, ale nepochopitelně nebyla uznána, navíc si rozhodčí nevyžádal ani poradu s videem.

Třetí dějství bylo především ve znamení osobních soubojů a řady šarvátek. Vrátka od trestné lavice se permanentně otevíraly na obou stranách, navíc pardubický Mikeska obdržel desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Jediné větší pobavení publiku ve Svijanské aréně tak připravil rozhodčí Svoboda, kterého Čáslava pět minut před koncem normální hrací doby poslal k ledu. Tygři před blížícím se koncem zahrozili od modré střelou Nedvěda, trenér Paleček si navíc vyžádal oddechový čas.

V čase 59:18 se hráči svému kouči odměnili kýženou vyrovnávací brankou, prosadil se Leoš Čermák - 2:2. Utkání tak dospělo do prodloužení. V něm měl Liberec hned na začátku obrovskou šanci. Za katr putovala dvojice Pardubických, Mrázek obdržel čtyřminutový a Kudrna dvouminutový trest. Bílí Tygři se tak dostali k početní výhodě dvou hráčů, se svou šancí ale naložili velmi špatně. Jediný, kdo ohrozil Svobodu, byl kapitán Novák. Pardubice si pak vzaly oddechový čas, neboť jejich hráči připomínali spíše podrážděné krocany, než hráče hokeje. Trenéru Říhovi se však nepodařilo své ovečky dostatečně vrátit k soustředěné hře. Mudroch ve vlastním obranném pásmu namazal Čermákovi, a ten se prosadil i podruhé, když vymetl pavučiny v levém horním rohu Svobodovy branky - 3:2. Tygři tak vybojovali vůbec první vítězství proti východočeskému klubu.