Bílí Tygři zvítězili potřetí v řadě!

Date of publication Author Radek Vokál, Helmut Harzer

Bílí Tygři boj o play-off nevzdávají! Po vítězstvích v Budějovicích a nad Vsetínem se představili na ledě sedmých Karlových Varů. V 6. minutě to bylo už 1:1, když se trefil při přesilovce Kropáč. Pro slovenského kanonýra to byl pátý gól v posledních třech zápasech. Domácí podali špatný výkon, naopak Liberec hrál výborně takticky. Utkání dospělo do prodloužení, v jehož první minutě <b>Pavel Kašpařík</b> rozhodl o tom, že Bílí Tygři se domů vracejí se dvěma body. Výsledek zápasu se ale do tabulky projevil paradoxně opačně, než by se na první pohled čekalo. Domácí Energie díky získanému bodu přeskočila sedmé Znojmo, Tygrům se naopak kvůli tříbodovému vítězství Budějovic nad Havířovem play-off o jeden bod vzdálilo. Ztráta tak nyní osm kol před koncem činí plných devět bodů.

, úterý 28. ledna 2003
1:2p
(1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Vala (Balázs) - 6. Kropáč (Jiří Hanzlík, Rozsíval), 61. Kašpařík (V. Novák). Rozhodčí: Nečas - Bláha, Kareš. Vyloučení: 4:6, navíc M. Straka 10 min, Kropáč (oba Liberec) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3758.

HC Energie Karlovy Vary

Franěk - Mádl, Topoli, M. Hlavačka, Němeček, Rodin, Bauer - L. Svoboda, Tvrdík, Kraus - Balázs, Vala, Bednařík - Opatovský, Kverka (41. Pavliš), Košťál.

Falta - Holub, Jiří Hanzlík, Krstev, J. Moravec, Čakajík, Vála - Kropáč, M. Straka, Musil - Jiří Kudrna, Kašpařík, V. Novák - Kábrt, Hájek, Rozsíval.

Pouze se třemi útoky vešli do úterního boje o play-off oba dva celky. Už při předzápasovém rozbruslení byla na domácích patrná nervozita a napětí, zatímco z hráčů Liberce vyzařovala uvolněnost a pohoda.

Hned od prvních minut se domácí snažili přehrát tygry nátlakovou hrou. Už ve druhé minutě si velmi aktivní Kverkova řada otevřela před Faltou střelnici, ale nikdo z útočníků se neprosadil. V téže minutě byli za vzájemné napadení vyloučeni liberecký Straka a karlovarský Mádl. Hned na počátku hry 4 na 4 se dopustili hosté chyby ve středním pásmu a do přečíslení se dostali Balázs s Valou. Balázsova dělovka Faltovu klec minula, od zadního mantinelu se ale puk odrazil před volného Petra Valu a ten zblízka kotouč uklidil za brankovou čáru - 1:0. Již v šesté minutě však bylo vyrovnáno. Jen 13 sekund potřeboval Kropáč k tomu, aby z pravého křídla bombou bez přípravy překonal Fraňka a využil libereckou přesilovku. Domácí měli stále více ze hry, zejména Kverkova řada si vytvářela v útočné třetině tlak, ze kterého si hosté pomáhali čím dál častěji nenápadnými, ale ostrými zákroky na samé hranici regulérnosti. Rozhodčí Nečas byl však k tygrům shovívavý. Teprve až když se na ledě objevila krev domácího hráče, rozhodl se vyloučit Nováka. Zraněným byl Kraus. Čtyřminutová přesilovka se domácím ale vůbec nezdařila. Nemohli se na delší dobu usadit před Faltovou brankou, a když už se dostali ke střele, vykryli jí obětaví hráči Liberce nebo skončila ve výstroji dnes výtečného Falty. Jen jeho zásluhou zůstalo skóre vyrovnané až do první sirény. Především v poslední minutě, kdy energetici vyvinuli před libereckou brankou obrovský tlak, liberecký brankář likvidoval tři vyložené šance.

Vyrovnaným stavem povzbuzení hosté začali v úvodu 2.třetiny řádně kousat, vyloženou šanci si však ještě navypracovali. Až ve 25. musel Franěk vytáhnout z repertoáru svých zákroků jeden parádní semafor, když likvidoval Kropáčovu tutovku. Nervózní domácí kupili chyby v rozehrávce a libereckým tak stačilo pouze včas přistupovat k soupeři, aby v pohodě drželi vyrovnaný stav. Ve 36.minutě se opět po chybě domácích v rozehrávce dostal do jasné šance Kropáč, ale ani tentokrát neuspěl proti skvělému Fraňkovi. Nervózní domácí pokračovali ve své hře z ohněm, kupili chybu na chybu, díky čemuž se Tygři snadno dostávali před Fraňka. Sem tam se ozval z tribun pískot, když se energetici motali ve svém obranném pásmu doslova jako klacek pod jezem a nemohli přejít ani vlastní modrou čáru. Jejich utrpení nezmírnila ani další přesilovka ve 37. minutě. Jejich výkon se změnil v křeč a teprve spásná siréna přinesla domácím unik z utrpení, které se odehrávalo na ledové ploše. Nebýt Fraňka, mohli Liberečtí odcházet do kabin ještě veselejší.

Kdo očekával, že se po přestávce obraz hry změní, pletl se. Nervozitou dusící se domácí nemohli najít cestu do třetiny hostí, kteří pozorně bránili. Ve 42. minutě se to povedlo Pavlišovi, který vystřídal zdravotně indisponovaného Kverku, ale Falta zázračně lapil střelu mířenou mezi betony do lapačky. O pár sekund později našel neúspěšný střelec přihrávkou osamoceného Opatovského, ale skvělý Falta se stihl přesunout včas a puk se štěstím vytěsnil mimo branku. Za další dvě minuty měl Pavliš opět takřka 200% šanci, stál tváří v tvář libereckému brankáři zcela osamocen metr před brankovištěm, ale jeho ne příliš důrazná střela skončila opět na Faltových betonech. Liberečtí, spokojeni s bodem, dál praktikovali poctivou defenzivní hru, která jim nesla ovoce. Domácí se snažili vystupňovat svůj tlak, hra se v obranném pásmu Liberce měnila spíše v přetlačovanou. Poslední minuta normální hrací doby už na nerozhodném stavu nic nezměnila.

Hra ve čtyřech na obou stranách přinesla Varům gólový úspěch již v první třetině, v nastavení se ale prosadit nestačili. Již po 54 sekundách se totiž z prémiového bodu radovali hosté, když chybu domácí obrany potrestal Pavel Kašpařík.

Michal Straka se tentokrát bodově neprosadil, místo toho si ale připsal desetiminutový trest za protesty proti rozhodčím. Zápas nedohrál Radoslav Kropáč, který získal "desítky" za protesty dokonce dvě, což automaticky znamená předčasný odchod do sprchy. S plnými pěti desetiminutovými tresty na kontě je Kropáč nejpilnějším sběratelem tohoto druhu trestu mezi libereckými hráči.