Bitvu o druhé místo zvládli lépe Bílí Tygři

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – Před zápasem dělil oba soupeře v tabulce jen jeden bod a ve hře bylo zároveň druhé místo. Do boje o stříbrnou pozici vstoupili lépe Liberečtí, jenže Vítkovice dokázaly stav utkání dvěma brankami rychle otočit. Po vyrovnané druhé periodě se tak muselo rozhodnout až v poslední dvacetiminutovce, a protože domácí vstřelili dvě branky a hosté ani jednu, mohli se Liberečtí radovat z tříbodové výhry a aktuálně druhého místa v extralize.

42. kolo, úterý 18. ledna 2011
4:2
(1:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Bartovič (Hunkes, Hořava), 36. Klimenta (Vak, Čakajík), 42. Vak (Víšek), 48. Hunkes (Nedvěd, Hořava) – 9. Sýkora (Strapáč, Svačina), 25. Pohl (Klimek, Vrána). Rozhodčí: Hribik, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4 , navíc Burger, Malík na 10 min., Malík (oba VIT) do konce. Využití: 1:0. Diváci: 4763. Střely na branku: 44:25. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2.

Pinc – Hunkes, Derner, Čakajík, Trončinský, Moravec, Pavlů, Holub – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Hořava, Podkonický, Bartovič – Klimenta, Vak, Víšek – Ondřej, Vantuch, Špaček.

HC Vítkovice Ridera

Málek – Malík, Voráček, Trnka, Rehák, Němeček, Punčochář, Ovčačík – Szturc, Burger, Huna – Vrána, Pohl, Klimek – Tomas, Šedivý, Húževka – Sýkora, Strapáč, Svačina – Hlinka.

Liberci to v posledních zápasech doma střílí, a tak na první branku domácích nemuseli fanoušci Severočechů příliš dlouho čekat. V páté minutě dohopsal přes hokejky několika hráčů puk na modrou, kde byl švihem připraven Milan Bartovič a jeho střela skončila za nic nevidícím Málkem – 1:0. Bílí Tygři se ze svého rychle nabytého náskoku radovali čtyři minuty, než Vítkovice z ničeho nic udeřily. Strápáč si ve středním pásmu stáhl basketbalovým skokem puk před sebe a v situaci 2 na 1 nahrál Juraji Sýkorovi, který bombou pod víko nedal Pincovi šanci – 1:1.

Dokonalý obrat mohl zajistit hostům Klimek, ale v těžké pozici nedokázal přehodit bekhendem klečícího brankáře Severočechů. V závěru první dvacetiminutovky si Liberec díky dobře sehrané přesilové hře vytvořil souvislý tlak, jenže ho nedokázal gólově zužitkovat. Do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

Bílí Tygři vstoupili do druhé periody aktivněji než jejich soupeř, ale několik svých slušných šancí nedokázali přetavit v branku, a tak přišel na druhé straně nečekaný trest. Ze zdánlivě neškodné akce tři na tři, vystřelil Petr Pohl zápěstím a jeho pokus se prodral skrz Pincovy betony a zamířil za červenou čáru – 1:2. Podještědské branka nepotopila, ba naopak ještě více nakopla a začali hrát atraktivní hokej, jenže nepřesně seřízená mířidla jim znemožňovala skórovat.

Když už Liberečtí dokázali zacílit přesně, stál jim v cestě dobře chytající Málek. Nejdříve Klimenta otestoval tvrdost betonů a špičku jeho brusle a po chvilce mu málem Vak rozpůlil z mezikruží masku. Vítkovický brankář se po jeho pokusu jen těžko zvedal z ledu. Tomáš Klimenta se dostal v šestatřicáté minutě opět do slibné šance, ale tentokrát mířil po precizní zadovce Vaka přesně a střelou po ledě vyrovnal – 2:2. Liberecká radost mohla opadnout po dvou minutách, to by ale Svačina musel místo tyče trefit zívající Pincovu klec.

Nástup do závěrečné části hry vyšel týmu z Tipsport areny na jedničku. Tomáš Vak si vzal v čase 41:51 touš za brankou, zamířil s ním na střed kruhu a nechytatelnou ranou vymetl všechny pavučiny v Málkově kleci – 3:2. V sedmačtyřicáté minutě zamířil na trestnou lavici Húževka za hákování Pavlů, ale mezi trestoměřičema vydržel pouhých 34 vteřin, než ho Jiří Hunkes vyhnal svou střelou od modré opět na střídačku – 4:2.

Na dostřel se rytíři z Vítkovic mohli dostat ve třiapadesáté minutě, ale Tygr Pinc předvedl zřejmě zákrok zápasu. Hlinka po přihrávce zpoza branky už překonal Pince, jenže jeho střela se zasekla na Pincových zádech, což zpozoroval i muž s maskou a rychlým mávnutím schoval puk do lapačky. Moravany tutovka nakopla, jenže Severočeši si už svůj dvoubrankový náskok nenechali. V poslední minutě se ještě Marek Pinc pokoušel při hře Vítkovic bez brankáře o vstřelení branky, jenže mu nebylo přáno a při jeho pokusu mu chybělo jen pár decimetrů k zápisu do historických tabulek. Liberec vyhrál 4:2.