Brynäs v závěru třetího dějství otočili skóre a připravili Bílé Tygry o body

Date of publication Author Radoslav Vavřina

Gävle/Liberec - Druhý výjezd Bílých Tygrů do zahraničí v rámci European Trophy nezačal dobře, i když to dlouho vypadalo jinak. Liberečtí čelili švédským Brynäs a díky skvělé práci při přesilovkách třikrát vedli. Domácí tým však necelé tři minuty před koncem utkání srovnal a ještě před závěrečnou sirenou se ujal vedení. S tím už hosté nic nenadělali, a tak budou pokračovat v European Trophy bez bodu.

ET3, pátek 23. srpna 2013
4:3
(0:0, 2:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 29. Molin (Brodin), 36. Thuresson, 58. Thuresson (Nokelainen, Scott), 60. Scott (Nokelainen) – 22. Filippi (Čakajík, Čutta), 32. Filippi, 43. Jass (Nedvěd, Bartek). Vyloučení: 3:8. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 38:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.

Brynäs IF

Johansson – Sundqvist, Jacobsson, Kilström, Djoos, Persson, Löf, Bertilsson, Lindgren – Harju, Nordqvist, Rödin – Laurintzen, Nokelainen, Scott – Thuresson, Enterfeldt, Brodin – Molin, Larsson, Ollas.

Schwarz – Derner, Hunkes, Výtisk, Kolmann, Ulrych, Čakajík, Čutta, Jánošík – Vampola, Nedvěd, Bartek – Kica, Vlach, Jass – Bulíř, Filippi, Pospíšil – Víšek, Zacha, Dušek.

European Trophy v pátek večer pokračovala ve švédském Gävle, kde Bílé Tygry přivítali domácí „tygři“ Brynäs, jeden z nejúspěšnějších týmů posledních sezon švédské Elitserien. Do sestavy hostů ze severu Čech se už zařadil i kapitán mužstva Petr Nedvěd, který tak ve Skandinávii zahájil svou možná poslední sezonu v kariéře.

První třetinu však poznamenala částá vyloučení libereckého celku, který se ocitl v oslabení hned třikrát, zatímco domácí Brynäs Bílým Tygrům přesilovkovou příležitost nedali. Pokaždé však své mužstvo podržel brankář Marek Schwarz, jenž musel za celé dějství čelit osmnácti střelám na branku. I sedmnáctiletý gólman Švédů Jonas Johansson si dával pozor, a tak se diváci v úvodní dvacetiminutovce branky nedočkali.

Ta druhá ovšem byla o něčem jiném. To předpověděl už samotný začátek periody, kterou Skandinávci odstartovali svým prvním vyloučením. Přesilovková formace Liberce nejenže domácí potrápila, ale také dokázala skórovat, když se trefil Tomáš Filippi – 0:1. Jenže severočeské vedení vydrželo pouhých sedm minut, než Emil Molin po dlouhém tlaku poprvé v zápase překonal Schwarze – 1:1.

Avšak Brynäs se z vyrovnání nemohli moc dlouho radovat. Následovala totiž další liberecká přesilovka, kterou ve dvaatřicáté minutě utkání proměnil v branku opět Tomáš Filippi – 1:2. Boj však pokračoval v plném tempu a přestože Schwarz předvedl několik povedených zákroků, střela Andrease Thuressona našla síť za zády brankáře modrobílých – 2:2.

Do třetího dějství se tedy vstupovalo za nerozhodného stavu, z čímž chtěly něco udělat oba celky. Lépe k tomuto cíli vykročili hosté. Úvodní tlak, ve kterém měl největší šanci obránce Ulrych, sice Johansson a jeho defenziva ustáli, ale při následující přesilovce už na Liberec nestačili. Perfektní výkon Bílých Tygrů v početní převaze totiž podtrhl Koba Jass, na jehož branku si dokonce připsal první asistenci v sezoně Petr Nedvěd – 2:3.

Toto vedení drželi hosté poměrně dlouho, a to také díky několika pěkným zákrokům Schwarze, na němž ztroskotali Nokelainen s Kilströmem. Avšak v čase 57:11 bylo vše úplně jinak, když skóre srovnal Andreas Thuresson a dal zápasu nový náboj – 3:3. Toho se Brynäs přes liberecký timeout pokoušeli využít a povedlo se jim to. V poslední minutě k radosti domácích fanoušků posunul do vedení Greg Scott a na to už Liberečtí zareagovat nedokázali – 4:3.

V turnaji European Trophy tak Bílí Tygři pokračují bez bodu, to však budou moci napravit už v sobotu na ledě stockholmského Djurgårdenu.