Češi jsou po roce ve finále Memoriálu Ivana Hlinky! Rusy skolily góly Jeníka a Lauka

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Břeclav/Liberec - Jakub Lauko a Jan Jeník. Čeští střelci se proti Rusku opět dokázali prosadit a díky kvalitní defenzivní činnosti vybojovali po roce finále. Obhajovat zlato budou proti Kanadě. O třetí místo se utká Sborná s výběrem Tre Kronor.

H4, pátek 11. srpna 2017

Branky a nahrávky: 7. Diadenkin (Cybin) – 13. Jeník (Zábranský), 23. Lauko. Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer. Diváci: 2 893.

Rusko "18"

Miftachov – Žuravljov, Ochoťuk (C), Solopanov, Malyšev (A), Žiljakov, Babincev, Kaliničenko, Pribylskij – Rotenberg (A), Guskov, Zavgorodnij – Rtiščev, Ischakov, Sokolov – Biljalov, Žabrejev, Cybin – Ďaděňkin, Šabanov

Česká republika "18"

Dostál – Zábranský (C), Dluhoš, Klejna, Seemann, Malík, Adámek, Kowalczyk – Blümel, Pekař, Lauko (A) – Plášek, Střondala, Jeník – Kvasnica, Čajka (A), Gajarský – Sedlák, Arnošt, Matiášek – Pavel

Do semifinálového klání čeští mladíci nevstoupili ideálně, varovný signál vyslal Rtiščev, který se dostal až před Dostála, ale maskovaný muž stihl sklapnout betony včas. To DANILA DIADENKIN byl o několik chvil později úspěšný, když bekhendem našel skulinu ve výstroji brankáře svěřenců trenéra Bruka.

Ve třinácté minutě se kotouč odrazil mezi kruhy, kde stanul osamocený JAN JENÍK. Liberecký útočník prokázal cit na góly a vyrovnal. Na konci třetiny ještě pozlobila Miftachova dělovka Zábranského, ale do kabin se odcházelo za stavu 1:1.

Ten netrval příliš dlouho. JAKUB LAUKO totiž v čase 22:30 nachytal ruského brankáře přízemní ranou z ostrého úhlu a Češi se dostali do vedení. To mohl zvýšit opět Jeník těsně po odbití poloviny hrací doby, nicméně sudí branku neuznali kvůli dřívějšímu hvizdu. Neúspěšný byl i Lauko se svým únikem. Miftachov mezeru mezi betony utěsnil včas.

Na začátku závěrečného dějství trefil Pekař tyč, poté několikrát podržel národní mužstvo Dostál a nakonec Biljanov svou dělovkou orazítkoval břevno. Domácí výběr uhájil vedení 2:1 a po roce tak opět postoupil do finále, kde bude obhajovat triumf z uplynulého ročníku. Nastoupí proti Kanadě, která porazila Švédsko 4:1.

Ostatní výsledky čtvrtého hracího dne

semifinále: Švédsko - Kanada 1:4
o 5. místo: Finsko - USA 3:4 po prodl.
o 7. místo: Švýcarsko - Slovensko 2:1

H4, pátek 11. srpna 2017