Čtvrtfinále se blíží! Derner v poslední minutě rozhodl nečekanou přestřelku

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - To byla změna! Oba soupeři v druhém vzájemném střetnutí zcela překopaly své defenzivní strategie a přihlížejícímu obecenstvu zahrály úžasné představení, které nakonec skončilo celkem jedenácti vstřelenými góly. Bílí Tygři se díky využitým přesilovkám vyhrabali ven z dvoubrankové ztráty a i přes budějovickou odpověď si v poslední minutě zásluhou Lukáše Dernera zajistili druhé vítězství v sérii.

PD2, úterý 09. března 2010
6:5
(1:1, 2:3, 3:1)

Branky a nahrávky: 2. Víšek (Kašpařík, Plodek), 31. Podkonický (Bartovič, Čakajík), 40. Bartovič (Výtisk), 43. Podkonický (Nedorost, Nedvěd), 45. Kašpařík (Podkonický), 60. Derner (Ondřej) - 19. Ptáček (Vak, Veselý), 22. M. Hudec, 32. Gřegořek (Ptáček, Gulaš), 36. Melichárek (Kotrla), 53. Sailer. Rozhodčí: Homola, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:7. Využití: 3:2. Diváci: 4041. Střely na branku: 36:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4, 5:4, 5:5, 6:5.

Pinc - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Jareš, Moravec, Derner, Rýgl - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Plodek, Kašpařík, Víšek - Ondřej, Blatný, Špaček.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, L. Poživil, Melichar - Gulaš, Mikeska, Pletka - Veselý, Vak, L. Květoň - M. Hudec, Šimánek, Melichárek - Micka, Sailer, Kotrla.

Divácká návštěva se od premiérového dílu seriálu předkola play-off příliš nezměnila, ovšem hra samotných protagonistů večerního představení ano. Druhý sled fanoušků si útočný a na současné poměry pohledný hokej vychutnával už od prvních minut, do nichž domácí hned zařadili jedno exkluzivní číslo. Plodek předal kotouč do brankoviště Kašpaříkovi, jehož vyrovnaný souboj s Turkem přerušil svým náletem Jan Víšek. Už podruhé v sérii doklepl do sítě volný kotouč, a pasoval se tak do pozice jedné z nejdůležitějších postav mužstva - 1:0

České Budějovice by se v případě další prohry ocitly ještě blíže kráteru sopky, a tak se musely odhodlat alespoň k částečnému risku. Několikrát nechaly na stráži jediného beka a v přesile zaútočily. Zvýšený tlak na soupeře přinesl čtyři početní výhody, z nichž tu poslední přesnou ranou z voleje proměnil František Ptáček - 1:1.

Hosté i druhou část načali velmi svižně. Po odehrané minutě semlela českobudějovická peruť na modré rozehrávajícího Hunkese a Michal Hudec v samostatném úniku krásně odrazil puk o břevno za brankovou čáru – 1:2.

Bílí Tygři vůbec nestačili naskočit do rozjetého budějovického kolotoče a otevřený soupeřův lunapark málem odnesli další ztrátou. Pinc na brankové čáře složitě lovil šikovné sklepnutí Ondřeje Veselého.

Po chvíli ale přeci jen zachytili příznivý proud a při úniku Bartoviče i velké příležitosti Plodka chyběl k druhému gólu pomyslný vlásek. Vyrovnání přišlo při parádní disciplíně Libereckých, tedy přesilové hře. O Andreje Podkonického se v mezikruží nikdo nestaral, a tak i on mohl přidat svou druhou trefu série – 2:2.

Jenomže České Budějovice vůbec nepotvrzovaly svou pozici jednoho z nejméně skórujících celků soutěže a ještě do přestávky stihly dvakrát udeřit. Zdvojená přesilovka sedla do plánů ostrostřelce Petra Gřegořka, jenž překonal Pince hned svým úvodním pokusem – 2:3

Mimo potrestaných hokejistů nepomohl Liberci ani brankář. Marek Pinc Kotrlovo nahození srazil pouze k dobývajícímu se Tiboru Melichárkovi, který s citem kulečníkového profesionála namířil puk k tyči – 2:4.

Severočechy ovšem zachránila protivníkova nedisciplinovanost. Trest Mikesky ukončil dvě sekundy před koncem třetiny střelou nad Turkovo rameno Milan Bartovič - 3:4. Mohutná vzpruha dodala Tygrům energii i do poslední dvacetiminutovky, v níž podali jeden z nejlepších výkonu za opravdu dlouho dobu.

Očekávaně rychle využili přesilovku čtyř proti třem, když ve formě úřadující Andrej Podkonický příklepem trefil prostor mezi ulehajícím Turkem a jeho břevnem – 4:4. Úžasnou smršť pak dokonal Pavel Kašpařík, který se spoluhráči z útoku přečíslil obranu a umístěným pukem vyčistil prostor pod spojnicí dvou tyčí– 5:4.

Domácí nedali Mountfieldu klid ani poté. Aktivně napadali obránu při rozehrávce a vynikajícími kombinacemi nedali divákovi šanci odvrátit zrak. Vzdor tomu přinesl výsledek této fáze trpké zklamání. Nedvědovi sudí nepřiznali vstřelenou branku kvůli příliš vysoko zdvižené holi, Bartovič pak vybojované trestné střílení sám zahodil.

Navíc o pár sekund později hostující kapitán Petr Sailer vychýlil ze správného postavení brankáře Pince i jeho branku, puk ale stačil zamést o chvilku dřív, a nasměroval tak nelítostný souboj k prodloužení – 5:5.

Neuvěřitelnou zápletku duelu však naposledy svedl z cesty Lukáš Derner, jehož plachtící střela v poslední minutě zavadila o hostujícího beka a zmátla přesouvajícího se Turka. Bílí Tygři se tak významně přiblížili k účasti ve čtvrtfinále play-off.