Další milník pokořen! Z Olomouce vezou díky dvěma brankám v oslabení 38. výhru v sezoně

Liberec – V pátek od 18 hodin čekala Tygry další těžká zkouška před play-off. K 49. extraligovému kolu totiž vyrazili do Olomouce, která je vždy velmi nepříjemným soupeřem. Souboj dvou nejlepších defenziv soutěže nakonec naši hráči zvládli a překonali hned dva historické milníky – kromě klubového rekordu v počtu získaných bodů během jedné sezony vytvořili také extraligové maximum v počtu výher.

49. kolo, pátek 26. února 2016
0:2
(0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Vlach (Vitásek, Plodek), 59. Radivojevič (Vampola). Rozhodčí: Šír, Čech - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 5141. Střely na branku: 19:21. Průběh utkání: 0:2.

HC Olomouc

Konrád – Skrbek, Vyrůbalík (C), Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek – Buc, Herman, Laš – Eberle, Řípa, Holec – Skladaný, Húževka, Mikúš – Pekr, Rác, Vodný.

Schwarz – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Výtisk (C), Vitásek, Plutnar – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Valský, Plodek, Krenželok – Ordoš, Stránský, Vlach.

V úvodu utkání museli Tygři čelit přesilové hře Olomouce, tu však přečkali a krátce po ní následovala první velká šance. Branko Radivojevič se objevil zcela osamocen před gólmanem Branislavem Konrádem a svého krajana v olomoucké brance sice dokázal překonat, ve skórování mu však zabránila tyč.

Zahanbit se nechtěli nechat ani domácí, když Mikúšův střílený pas dobře tečoval před Schwarzem Hůževka, liberecký gólman však ukázal skvělou reakci a dokázal kotouč zachytit. Na druhé straně pořádně zahrozil při hře v početní převaze veterán Jan Plodek, který naskočil do svého druhého letošního extraligového duelu, na Konráda si však nepřišel.

Velkou šanci otevřít skóre měli Tygři po polovině první třetiny, když hráli téměř minutu a půl v pěti proti třem, překonat Konráda se jim ovšem nepodařilo. V závěru prvního dějství si přesilovou hru znovu zahráli také domácí, ale ani Schwarz nehodlal kapitulovat, po dvaceti minutách se tak šlo do kabin bez branek.

Lukáš Krenželok si kryje puk

Úvod druhé dvacetiminutovky se vyvedl lépe olomouckým Kohoutům, kterým naši hokejisté situaci ulehčovali častým vylučováním. Buc a Houdek se snažili svými střelami propálit Marka Schwarze, ten však i nadále držel čisté konto a nehodlal kapitulovat.

Domácí i nadále pořádně zaměstnávali tygří defenzivu a po půlhodině hry měl Řípa dosud možná největší šanci zápasu. Zjevil se zcela osamocen před Schwarzem a snažil se gólmana objet, Marek Schwarz se však dokázal hbitě přesunout a bekhendový pokus dokázal vleže zastavit. Tygrům se naopak ve druhém dějství příliš nedařilo a Konrád příliš zaměstnán nebyl.

První vážnější zákrok musel olomoucký brankář předvést proti ostrému projektilu, který na branku poslal Radim Šimek, puk však za záda nepustil. Z protiútoku ujel na Marka Schwarze Buc, zakončení mu však nevyšlo a stav zůstával bez branek. To se však před přestávkou změnilo. Během oslabení zavezl Ondřej Vitásek kotouč do útočného pásma, našel rozjetého Jaroslava Vlacha a ten padesát sekund před druhou sirénou poslal Tygry přesnou ranou do vedení.

Domácí tedy museli ve třetí třetině dohánět jednobrankové manko. O to se nejprve pokusil Rác, který vyzkoušel Schwarzovu pozornost střelou zápěstím, zkušený gólman však odmítl vyrovnání. Ještě větší příležitost měl stejný hráč o něco později, když tečoval povedenou Staňkovu žabičku směřující na branku, Schwarz však vytáhl další vynikající zákrok a nadále deptal střelce Kohoutů.

Na druhé straně mohli Tygři odskočit na rozdíl dvou gólů, když v rychlém sledu pálili Vampola a Krenželok, ani jeden z nich však Konráda nedokázal prostřelit. Činil se také Schwarz, když betonem zlikvidoval jedovatou střelu Mikúše.

V závěru se sice domácí snažili vytvořit si tlak, Marek Schwarz ovšem v brankovišti čaroval a ani jeden z pokusů olomouckých hokejistů za jeho záda neproklouzl. Domácí to ještě zkusili v šesti proti čtyřem, místo toho však Vampola vybojoval puk pro Branka Radivojeviče a ten střelou ze středního pásma do prázdné branky uzavřel skóre na konečných 2:0. Bílí Tygři si tak připsali rekordní 38. výhru během jedné sezony.

Zdeněk Venera
„Byl to kvalitní zápas s dobrým výkonem. Mužstvo bojovalo, měli jsme několik šancí. Po naší chybě jsme dostali gól, ale to nás tak nemrzí. Mrzí nás ty nevstřelené góly. S tím zápasíme celou sezonu. Martin Vyrůbalík udělal správnou věc, ani chvíli nad tím nepřemýšlel, to musíme ocenit (přiznal se, že spoluhráč spadl o jeho hokejku, čímž zrušil trest soupeře – pozn. red.). V boji o šestku jsme si to zkomplikovali, ale zase si nemůžeme myslet, že budeme porážet každého. Ale zbylé tři zápasy chceme vyhrát.“

„Odehráli jsme těžké utkání s velmi kvalitním domácím týmem. Dokázali jsme ho odehrát velice aktivně a obětavě. To, co soupeř vymyslel v naší třetině, pochytal Schwarz. Že jsme překonali rekord, to je skvělá reklama pro náš klub. Vyrůbalíkovo přiznání je gesto, které hýbe českým hokejem. Klobouk dolů před ním.“