Do roku 2010 vstoupili Tygři vítězně

Date of publication Author Jan Rachota

Lepší vstup do roku 2010 si Bílí Tygři nemohli přát. Na Slavii zvítězili 2:4 a uhájili před svým sokem šestou příčku, která zabezpečuje přímý postup do play-off. Vítěznou branku zaznamenal Radek Matějovský, trefil se i Dan Špaček (na snímku). Trenér Kalous vrátil svému oponentovi Růžičkovi porážku z minulého vzájemného zápasu.

37. kolo, neděle 03. ledna 2010

Branky a nahrávky: 33. Havel (Sklenář, Vondrka), 48. Holec (Vašíček, Sklenář) - 8. Špaček (Blatný), 16. Holub (Matějovský), 42. Matějovský (Podkonický, Bartovič), 60. Podkonický (Bartovič, Víšek). Rozhodčí: Turčan, Zubzanda - Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4489. Střely na branku: 35:15. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4.

HC Slavia Praha

Slipčenko - Kadlec, Vašíček, J. Drtina, Žižka, Sloboda, Kolařík - T. Svoboda, Beránek, Vondrka - Kůrka, Holec, Tomica - Havel, V. Růžička ml., Doležal - P. Jelínek, Sklenář, M. Čermák - od 21. navíc Endál.

Leinonen - Moravec, Čakajík, Rýgl, Jareš, Holub, Derner, Malkamäki - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Blatný, Kašpařík, Víšek - Bárta, Urban, Jech - Ondřej, Kica, Špaček.

V prvním zápase roku 2010 se potkaly týmy, které delší dobu nevyhrály. Slávisté nezvítězili v pěti utkáních po sobě, ale ani Severočeši na tom nejsou o moc lépe. Jejich série před tímto duelem trvala čtyři zápasy.

Do slávistické svatyně se postavil Robert Slipčenko, který jako jediný ze sešívaných brankářů drží úspěšnost zásahů nad devadesát procent.

Slavia vstoupila do utkání velice aktivně. Už ve druhé minutě měl obrovskou šanci Čermák, ale na přihrávku podél brankoviště nedosáhl. Při slávistické přesilovce se ale prosadili Bílí Tygři. Chyba Karola Slobody na modré čáře dovolila hostům jít do přečíslení dva na jednoho, které využil Daniel Špaček po přihrávce Blatného.

Ani inkasovaná branka Slavii nezabrzdila. Liberecké obraně zavařil Kůrka, jenž netrefil puk před prázdnou bránou. V tlaku pokračoval Petr Jelínek, který vjel do otevřené hostující obrany, ale střelou z pravého kruhu branku minul. Navzdory šancím domácích to byl ale právě Liberec, kdo se střelecky prosadil. Druhou branku v sezoně vstřelil Jan Holub po přihrávce Radka Matějovského, a tak šly týmy do šaten za stavu 0:2.

Už v šesté vteřině prostřední části vyfasoval Radek Matějovský čtyřminutový trest za krvavé zranění Tomáše Svobody. V početní výhodě domácí zatlačili Liberec do obraného pásma, ale ke snížení to nevedlo.

Ospalé tempo hry vyhovovalo i díky dvoubrankovému náskoku více hráčům Liberce. Po nevydařené početní výhodě Bílých Tygrů se ve velké příležitosti ocitl Tomáš Svoboda, který najížděl sám na Leinonena, ale blafák nedotáhl.

Slavia se dočkala až ve 33. minutě. První branku sešívaných zařídila trojice Vondrka, Sklenář a Lukáš Havel. Posledně jmenovaný zakončil krásnou kombinaci do prázdné branky a snížil na 1:2.

Díky brance Havla O2 arena ožila. Slávisté hráli více na puku a díky jednoduchým kombinacím dostávali soupeře pod tlak. Liberec se nemohl vymanit ze sevření, ale vyrovnání nedopustil. Obrazu hry odpovídaly i zásahy brankářů poměru 2:18 ve druhé třetině.

Na začátku třetí části Liberečtí odpověděli na slávistický tlak nejlépe, jak mohli. Přečíslení dva na jednoho zakončil střelou z první Radek Matějovský po přihrávce Andreje Podkonického – 1:3. Následně mohl zvýšit Tomáš Urban, ale jeho branka nebyla uznána po poradě s videorozhodčím.

Naděje Slávistů oživil Miroslav Holec, který dorazil střelu Vašíčka při přesilové hře – 2:3. Holec se poprvé letos zapsal mezi střelce. Vzápětí ale na druhé straně Bartovič přebruslil Vašíčka a najížděl sám na brankáře, ale Slipčenko mu skórovat nedovolil.

Pět minut před koncem třetí části si najel před Leinonena Tomáš Svoboda, ale nepřehodil beton hostujícího brankáře. Ani následná hra bez brankáře a tlak na branku Leinonena domácím nepomohla. Naopak do prázdné branky se trefil Andrej Podkonický a uzavřel střelecký účet zápasu na konečných 2:4 pro Bílé Tygry. Liberec díky této výhře odskočil Slavii v tabulce na rozdíl pěti bodů.

37. kolo, neděle 03. ledna 2010

HC Slavia Praha