Dramatický zápas ve Vítkovicích pro Bílé Tygry

Date of publication Author Radek Vokál

Bílí Tygři jsou na koni - v posledních pěti utkáních odešli jen jedinkrát poraženi. Naposledy odehráli dramatické utkání ve Vítkovicích, které uzavřel svou vítěznou střelou v prodloužení <b>Radoslav Kropáč</b> (na snímku). Domácí již tři utkání nebodovali a tak pro ně bylo povinností extraligového nováčka porazit. Liberečtí ale byli proti a po dvou třetinách vedli 3:1. Jak už se ale stává v utkáních Libereckých zvykem, ve třetí třetině přišlo zmrtvýchvstání domácího týmu.

6. kolo, pátek 27. září 2002
4:5p
(0:1, 1:3, 3:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 25. D. Moravec (Černošek, Krayzel), 42. Philipp (Výtisk), 44. Černošek (Tesařík, D. Moravec), 49. A. Padělek (Irgl) - 20. M. Straka (Kropáč, Jan Kudrna), 32. S. Procházka (V. Novák), 35. M. Beránek (V. Novák, Plodek), 60. S. Procházka (V. Novák, Krstev), 63. Kropáč (R. Pospíšil). Rozhodčí: Husička - Unzeitig, Pacal. Střely: 37:27. Vyloučení: 4:6, navíc Krayzel (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:4. Diváci: 3290.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Tesařík, Černošek, Jurečka, Zápotočný, Výtisk, Philipp, Chmelíř, Zátopek - D. Moravec, Burger, Krayzel - Kaděra, Melenovský, Selingr - I. Padělek, Gron, Laszkiewicz - Irgl, A. Padělek, Olesz.

Falta - J. Moravec, R. Pospíšil, Jan Kudrna, Kočí, Krstev, M. Beránek, Holub, Čakajík - P. Rozsíval, Kubinčák, Jankových - Kábrt, M. Straka, Kropáč - S. Procházka, Plodek, V. Novák - Jiří Kudrna, Musil, Hájek.

Trojka se zdá být pro Bílé Tygry opravdu magické číslo. V posledních třech utkáních totiž domácí tým vždy nastřílel ve třetí třetině tři branky a rozhodl tím utkání. V neděli odjeli Tygři ze Vsetína poraženi 6:3, když v poslední dějství skončilo 3:0 pro Valachy. V úterý v Liberci skončila poslední třetina také 3:0, čímž Tygři otočili utkání s Karlovými Vary. Ve Vítkovicích byl po dvou třetinách stav 1:3, ale nakonec se opět rýsovala třetí třetina v poměru 3:0. Vítkovičtí by tím získali vytoužené tříbodové vítězství. Domácí diváci již odpočítávali poslední vteřiny do konce utkání, a když jich zbývalo pět, Stanislav Procházka vyrovnal a vynutil si tak prodloužení. V něm potvrdil roli tahouna týmu druhý nejproduktivnější hráč extraligy Radoslav Kropáč a zařídil svým pátým extraligovým gólem v šestém utkání výhru Bílých Tygrů. Do utkání vstoupili Liberečtí s mírně pozměněnou sestavou. Na pozici prvního centra se objevil uzdravený Vojtěch Kubinčák a ve čtvrté obraně další navrátilec z marodky Jan Holub. Mojmír Musil prožívá těžké období - loňský nejlepší prvoligový střelec si v extralize nepřipsal ještě ani bod a utkání ve Vítkovicích začal až ve čtvrtém útoku, odkud vystrnadil Patrika Moskala. Do branky se po úterní pauze vrátila liberecká jednička Pavel Falta.

Začátek utkání patřil domácím. Ti se hned po buly vrhli do útoku a již v deváté vteřině se po těžké Krayzelově střele Pavel Falta těžko zvedal z ledu. Domácí pokračovali v ofenzívě, velmi nebezpečný byl hlavně Roman Kaděra. První vyloučení zápasu přišlo v 15. minutě první třetiny a během přesilovky si domácí vytvořili velkou šanci na otevření skóre, puk potulující se v brankovišti ale hostující obránci včas odpálili do bezpečí. Velkou oporou byl Tygrům byl při této i při následné přesilové hře brankář Falta. Minutu před koncem třetiny si šel na trestnou lavici sednout domácí Irgl, příliš se na ní ale neohřál - po jedenácti vteřinách rozvlnil síť po krásném průniku Michal Straka.

Domácí se dočkali vyrovnání v páté minutě druhé třetiny - Vítkovičtí hráli přesilovku, puk se dostal k Davidu Moravcovi číhajícímu u tyčky a pro toho již nebyl problém zasunout puk do odkryté branky. V polovině zápasu přišlo další vyloučení a opět bylo potrestáno gólem, tentokrát Stanislav Procházka potrestal domácího Výtiska za úmyslné posunutí branky. Vzápětí po gólu následovala další přesilovka Libereckých. Tu se sice netradičně využít nepodařilo, Tygři ale zůstali i po návratu Kaděry v tlaku a Beránek zvýšil z dorážky na 1:3. Těsně před koncem druhé třetiny mohl přidat další branku Kropáč, jeho rychlá střela ale jen těsně minula růžek Trvajovy branky.

Pokud si Bílí Tygři mysleli, že mají vyhráno, a pokud domácí diváci již své hokejisty zatracovali, všichni byli na omylu. Vítkovičtí totiž vstali z mrtvých a začali pracovat na otáčení skóre. V 42. minutě se trefil obránce Philipp - 2:3, v 44. minutě při přesilovce tečoval střelu od modré Černošek - 3:3 a ve 49. minutě Aleš Padělek jen tak plácl do kotouče a bylo to 4:3. Bílí Tygři ale nesložili zbraně a vrhli se do útoku. Velké šance na vyrovnání měli hlavně dvakrát Plodek a dvakrát Kubinčák, Jiří Trvaj ale předváděl fantastické zákroky. Když už se zdálo, že se Vítkovičtí dočkají prvního domácího vítězství, postihl zkrat domácího Krayzela, který byl za bodnutí koncem hole vyloučen na pět plus do konce utkání. To bylo dvě minuty před koncem zápasu. Trenér Jandač ještě zvýšil převahu svých hráčů odvoláním Falty z branky. Drama vrcholilo. Dvaadvacet vteřin před sirénou domácí jen těsně minuli prázdnou branku Liberce, třináct vteřin před koncem neproměnili obrovskou šanci Liberečtí. Úporná snaha o vyrovnání nakonec přinesla své ovoce - volný Stanislav Procházka vstřelil v čase 59:55 svou druhou branku v utkání a poslal zápas do prodloužení.

Protože byl Krayzel vyloučen na pět minut, přesilovka pokračovala i po inkasovaném gólu. Oslabení se nakonec domácím stalo osudným - ve třetí minutě prodloužení totiž utkání ukončil vítězným gólem ostrostřelec Radoslav Kropáč.

Bílí Tygři se posunuli na čtvrté místo extraligové tabulky, polepšili si i jednotlivci - Václav Novák si připsal tři asistence a Radoslav Kropáč se díky gólu a přihrávce dotáhl v kanadském bodování na Richarda Krále.