Dvacítka třikrát vedla. Nakonec ale po velkém boji padla v prodloužení a bere stříbro

Brno/Liberec - Svěřenci trenéra Valdemara Jiruše neměli ve druhém finálovém utkání kam couvnout a nutně potřebovali vyhrát. Během zápasu sice Liberečtí třikrát vedli, jenže Brno pokaždé srovnalo a rozhodnout muselo prodloužení. V něm vystřelil domácím titul Dalimil Mikyska. Liberecká dvacítka tak skončila v sezóně 2017/18 na skvělém druhém místě.

F2, sobota 07. dubna 2018
4:3p
(0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Horký (Havránek, Trnka), 31. Kratochvíl (Mlynář), 49. Havránek (Horký, Süss), 70. Mikyska (Mlynář) – 5. Průžek (Hrabík, Kunst), 30. Holenda (Krejsa, Žajdlík), 37. Starosta (Burda, Průžek). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Polonyi, Rampír. Vyloučení: 2:7, navíc Horký (KOM) 10min zásah do hlavy nebo krku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2156. Střely na branku: 41:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3pp.

HC Kometa Brno

Dostál – Trnka, Slabý, Furch, Kučera, Jeřábek, Mikyska, Kowalczyk – Novák, Süss, Havlát, Svoboda, Gajarský, Střondala, Čejka, Horký, Mlynář, Ferda, Kratochvíl, Plášek, Havránek.

Žajdlík (Polášek) – Mirochnikov, Hanousek, Krejsa, Turský, Charvát, Benák, Kunst, Starosta – Holenda, Šír, Průžek, Piroutek, Wiencek, Jeník, Nezbeda, Jursa, Burda, Teplý, Hrabík, Chrtek.

V úvodu utkání byli o něco aktivnější Liberečtí, do první vážnější šance se ovšem dostali domácí. Tomáš Havránek našel dobře postaveného Jakuba Čejku, proti jehož zakončení se ale stihl Matěj Žajdlík přesunout. Poté putoval na trestnou lavici Luboš Horký a Tygři nabídnutou přesilovkou nepohrdli. Hrabíkovu dorážku po střele Vratislava Kunsta ještě Lukáš Dostál zlikvidoval, jenže kotouč se odrazil k Jiřímu Průžkovi, který jej poslal za brankovou čáru – 0:1. V závěru první třetiny přišla pro Liberec komplikace, když si Kometa zahrála dvojnásobnou početní výhodu. V ní Petr Kratochvíl přihrál Tomáši Havránkovi, jenž měl před sebou zcela odkrytou klec, trefil ale pouze přesouvajícího se Žajdlíka.

V prostřední dvacetiminutovce nejdříve netrefil Ondřej Chrtek poloprázdnou bránu a vzápětí Brno vyrovnalo. Tomáš Havránek vybídl k zakončení Luboše Horkého, který si sjel mezi kruhy a povedenou ranou překonal hostujícího gólmana – 1:1. První gól hráče Komety nabudil a Matěj Žejdlík měl ve své svatyni plné ruce práce. Z ničeho nic se ale nakonec prosadili Severočeši. V přečíslení tři na dva přihrál Matěj Krejsa na křídlo rozjetému Vojtěchu Holendovi a ten za pomoci brankové konstrukce překonal Lukáše Dostála – 1:2.

Moravané ovšem rychle přispěchali s odpovědí, když se z téměř identické situace prosadil Petr Kratochvíl - 2:2. Brněnští pokračovali v náporu, který ještě umocnila přesilová hra. Tygři však oslabení s vypětím všech sil ubránili a poté sami udeřili. Václav Burda našel před bránou zcela volného Martina Starostu, jenž povedenou kličkou do bekhendu vrátil Liberci vedení - 2:3.

Domácí ale na vedoucí branku naší dvacítky zareagovali i potřetí. V polovině závěrečné periody zavezl Luboš Horký po pravé straně puk do útočného pásma a následně adresoval přihrávku Tomáši Havránkovi, který usměrnil kotouč mezi Žajdlíkovy betony – 3:3. Pět minut před koncem měl na své holi rozhodující trefu Jakub Čejka, jenže Tygry spasil fantastickým zákrokem Matěj Žajdlík. Základní hrací doba vítěze utkání neurčila a na řadu přišlo prodloužení.

V něm se sám před Dostálem ocitl Jan Šír, jeho forhendovou kličku ale brněnský gólman vystihl. Vzápětí si tým z města pod Ještědem nepohlídal střídání a musel se bránit ve třech hráčích v poli. Šelmy však díky obrovské obětavosti oslabení zvládly. Další vyločení už ovšem Kometa potrestala. Ve skurmáži před Žajdlíkem se totiž nejlépe zorientoval Dailim Mikyska a střelou k tyči rozhodl finálovou sérii.

Liberecká dvacítka tak po tuhém boji na titul nedosáhla a končí na druhém místě. I tak se ovšem jedná o obrovský úspěch a tým okolo kapitána Tomáše Nezbedy se zapíše mezi nejúspěšnější celky tygří mládeže.

Valdemar Jiruš
„Sérii jsme si prohráli domácím utkáním, kdy kluci v hlavách trochu nezvládli tíhu finále. Dneska jsme myslím byli vyrovnaným soupeřem, troufnu si říct, že chvílemi i lepším. Soupeři jsme v prodloužení darovali dvě přesilovky, které jsme dlouho zvládali, ale v závěru se od nás štěstí odklonilo. Zklamání je veliké, protože jsme to tady mohli protáhnout do nedělního zápasu, ale holt jsme to nezvládli. Máme za sebou dlouhou a dobrou sezonu, klukům patří obrovské díky. Vezeme do Liberce stříbro, což je na druhou stranu málo, protože stejně jako každý tým jsme hráli proto, abychom získali titul. Kometě gratulujeme a myslíme si, že jsme byli rovnocenným soupeřem.“

Jan Zachrla
„Byl to strašně těžký zápas, hlavně z psychického hlediska. Hned ze začátku jsme se museli vyrovnávat se ztrátou Luboše Horkého, který dostal 2 + 10 minut, a v oslabení jsme dostali gól. Zápas se nám rozjel jinak, než jsme chtěli, nedokázali jsme Liberec držet bez gólu. Oni najednou strašně narostli a začali hrát dobře, my jsme se trápili v koncovce. Ležel na nás takový balvan, pořád jsme dotahovali a nebylo to úplně optimální. Dostali jsme Liberec pod tlak, ale oni nám foukli tři na jednoho a dali gól. Nakonec jsme to zvládli. Od začátku byla z kluků cítit obrovská chuť a odhodlání a že jsme to dneska otočili, byl jenom důkaz toho, že to nezabalili, chtěli hrát a šli si za svým snem.“