Exliberecký Kašpařík rozhodnul v prodloužení o vítězství Hamé

Date of publication Author Jan Švanda

Bílí Tygři si na zlínském Hamé nesmlsli! Přestože po dvou třetinách vedli 2:1, nakonec se museli před soupeřem sklonit, když rozhodující trefu zaznamenal někdejší liberecký forvard Pavel Kašpařík. Tygrům nepomohla k vítězství ani jejich brankářská opora <b>Milan Hnilička</b>, která se po zranění vrátila do sestavy. Liberečtí i přes porážku vyhráli základní část a půjdou stejně jako v loňské sezoně do play off z prvního místa.

49. kolo, středa 14. února 2007
2:3p
(0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Jiruš, 29. Pletka (Jiruš) - 24. R. Pšurný (Balán), 54. Rachůnek (M. Čech), 62. Kašpařík (Zubíček). Rozhodčí: Bolina, Rejthar - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5086. Střely na branku: 33:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Čutta, Krstev, Zíb, Kočí, Derner - L. Čermák, Dušek, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Pajič, Šachl, Tomajko - O. Hruška, Pabiška, S. Procházka

PSG Berani Zlín

Murín - Hamrlík, Galvas, Nosek, Novotný, Vosátko, Lučka, Horáček, Zubíček - Tomík, Leška, Záhorovský - Melenovský, M. Čech, Rachůnek - Okál, Kašpařík, Mokrejš - Kovář, Balán, R. Pšurný

Ve 49. kole O2 extraligy se na ledě Liberce představilo mužstvo HC Hamé Zlín. Liberec nastoupil v obměněné sestavě díky absenci doléčujících se Václava Nováka a Ľubomíra Vaice a Andreje Podkonického, který dostal stopku za dva obdržené tresty do konce utkání.

1. třetina

Oba týmy vstoupily do zápasu opatrně. A pokračovaly tak po celou první třetinu kromě většího tlaku domácích během přesilovek a závěrečného tlaku hostů. Ve 3. minutě jako první otestoval v již zmiňované přesilové hře pozornost zlínského gólmana obránce Jiruš. Murína však nepřekonal ani on, ani Václav Pletka z dorážky. Vzápětí připravil útočník Liberce s 8 na zádech velmi dobrou palebnou pozici Moravcovi. Další výraznou šanci si vytvořil v přesilové hře Jan Víšek, ale z těsné blízkosti se neprosadil. Otevřít skóre mohl v 7. minutě Leoš Čermák, který ujel za záda hostující obrany. Z klidu potřebného k zakončení ho však vyvedl David Nosek, a tak jeho střela mířila nad.

V dalších minutách pokračovala úvodní část v poklidném tempu. Až v 17. minutě to v publiku zašumělo, poté co se do výhodné pozice mezi kruhy prokličkoval Ondřej Hruška. Murín byl pozorný. V 18. minutě dostal Liberec výhodu dvou mužů v poli. Jedinou velkou šanci této přesilovky ale zahodil Leoš Čermák, který špatně načasoval přihrávku na Duška v situaci dva na jednoho. V závěru třetiny Zlínští dokázali dostat domácí pod tlak zásluhou Roberta Tomíka, Martina Záhorovského a Petra Lešky, kteří dokonale zamotali liberecké obraně hlavu. Přesto první třetina zůstala bez branek.

2. třetina

Druhá třetina začala aktivněji a už ve 24. minutě padl první gól zápasu. Z nenápadně založené akce si hosté dokázali vytvořit situaci dva na jednoho, kterou bez problémů dotáhl do gólového konce Roman Pšurný. Zlín vzpružený úvodní brankou se začal častěji dostávat do šancí, ke kterým jim také pomáhaly problémy Liberce s rozehrávkou. Tygry dostala zpátky do hry přesilovka z 26. minuty. Valdemar Jiruš vzal zodpovědnost na svou hůl a tvrdou střelou nedal Murínovi šanci - srovnáno 1:1. Další úpravy skóre se diváci dočkali v 29. minutě zásluhou souhry Valdemara Jiruše a Václava Pletky, který napodruhé zavěsil do Murínovy klece.

Ve 30. minutě mohli Tygři svůj náskok navýšit, když si cestu k brance hostů klestili Plodek, Víšek a Klimenta. Finální přihrávka Jana Plodka už ale byla nadbytečná. Hosté se o slovo přihlásili ve 34. minutě, kdy se jim podařilo na chvíli uzamknout Liberec ve vlastním obranném pásmu. Další šance Zlínských přišla vzápětí od Petra Lešky, který se ocitl zcela volný před Hniličkou. Zblízka se ale neprosadil. Do dalšího souboje s domácím gólmanem se dostal Marek Melenovský. Hnilička byl znovu úspěšnější. I další šance na obou stranách zůstaly nevyužity, a tak se šlo do šaten za stavu příznivějšího pro domácí.

3. třetina

Třetí dějství se velmi podobalo tomu prvnímu. Šance na obou stranách, ale neškodné. V jedné takové se ocitl domácí Šachl, který ohrozil Murína střelou přes obránce. Podobně pak střílel Ondřej Hruška a v 50. minutě Jiří Moravec. Přesto první udeřil Zlín. Ani dva liberečtí hráči nedokázali zastavit Ivana Rachůnka, který ujel za domácí obranu ve vlastním oslabení a srovnal na 2:2.

Zlínští od té chvíle získali převahu nejen na ledě, ale i v hledišti. V 56. minutě mohli Zlínští dokonat obrat v utkání, když David Nosek uháněl zcela sám na strážce liberecké svatyně, který ale zlínského zadáka vybruslil a svůj tým uchránil od pohromy. Poslední velkou možnost domácích měl na svědomí Lukáš Pabiška, který ač tísněný hostujícím obráncem, vystřelil na Murína. Ten jeho pokus zneškodnil, a tak se v Liberci prodlužovalo.

Prodloužení

Prodloužení netrvalo ani dvě minuty, když první zlínská formace podnikla výpad do útočné třetiny. Zubíčkovu střelu ještě stačil Hnilička vyrazit. Na dorážku exlibereckého Pavla Kašpaříka už byl ale krátký. Zlín si tak připsal další bod důležitý pro udržení se v první šestce, která znamená přímý postup do play-off.