Fantastický obrat ve třetím dějství přinesl Tygrům třetí výhru v řadě

Date of publication Author Tomáš Dolejš

L i b e r e c - V rámci devětačtyřicátého kola extraligy ledního hokeje přivítali Liberečtí hráči naposledy v základní části tým Pardubic. Tygři sice po prvních dvou třetinách prohrávali o dva góly, ale v poslední části předvedli skvělý obrat na konečné skóre 3:2.

49. kolo, neděle 17. února 2013
3:2
(0:1, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 44. Pospíšil (Čutta, Nedvěd), 44. Kudrna, 56. Bulík (Duda, Moravec) – 1. Cetkovský (Bartek), 36. Buchtele (Nosek). Rozhodčí: Hribik, Šindler – Bádal, Svoboda. Vyloučení: 8:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 286. Střely na branku: 20:37. Průběh utkání: 0:2, 3:2.

Schwarz – Čakajík, Derner, Jánošík, Čutta, Výtisk, Moravec, Šimek – Duda, Nedvěd, Víšek – Pospíšil, Bulík, Kica – Kudrna, Filippi, Dušek – Bárta, Bulíř, Vantuch.

HC Dynamo Pardubice

M. Růžička – Benák, V. Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek, Marušák, Hudec – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, T. Nosek, Buchtele – Endál, Kousal, Rolinek – Starý, T. Zohorna, Semorád.

Hned z kraje utkání udeřili pardubičtí hráči. Několik sekund po vhazování se dostali do přečíslení dva na jednoho Martin Bartek a Jiří Cetkovský, a druhý jmenovaný zavěsil za záda Schwarze – 0:1. Brzký gól dal elán hostům a v první třetině byli aktivnější než Tygři.

Na obou stranách však hra byla poněkud nepřesná a do vyložené šance se moc hráčů nedostávalo. První příležitost Libereckých nastala v šesté minutě, když dostali šanci v podobě přesilové hry. Nutno podotknout, že v minulém duelu proti Třinci jim právě početní převahy vynesly tři body. Do příležitosti se dostal třeba Martin Čakajík nebo Tomáš Pospíšil, ale Růžička v brance Pardubic všechny puky vychytal.

Hned po konci power-play Liberce dostaly šanci Pardubice. V té se prosadil především Václav Kočí, ale v koncovce mu vždy zabránil pozorný Schwarz. Když se síly na ledě srovnaly, mohly Pardubice zvýšit náskok. Tomáš Nosek byl nebráněn v brankovišti, skákavý puk však nezkrotil. Chvíli nato opět Tygři okusili kouzlo přesilovky, ta se jim tentokrát moc nepovedla. Na branku nešla žádná nadějná střela. Při hře v pěti se pak za domácí mohli prosadit Lukáš Vantuch a Tomáš Bulík. Ani tentorkát nepřekonali Růžičku. Na druhé straně však zahrozil Jiří Cetkovský, kterému se otevřela volná cesta k brance, ale střelu nevyužil. Poslední velká šance třetiny byla z holí domácích, pálit zkoušel Jaroslav Kudrna, pardubický brankář zůstal pozorný.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji Tygři a hned si vytvořili šanci. Kapitán Petr Nedvěd zpracoval pas od Dudy, ale Růžička předvedl rychlý přesun na brankové čáře a gólu zabránil. Ve dvaadvacáté minutě se však Liberečtí dvakrát provinili proti pravidlům a nabídli Perníkářům dvojitou přesilovku. Našťestí pro domácí se povedlo oslabení zvládnout. Jakmile byli opět kompletní, následovalo další vyloučení. V následné power-play už se Pardubičtí osmělili a Radovan Somík se dostal do tutové šance. Bohužel pro něj, natrefil pouze boční síť.

Ve druhé polovině této části utkání měli oba týmy problémy s útokem, většina akcí končila ve středním pásmu nebo na modré čáře. Z tohoto stavu se dřívě oklepali hosté a začali hrát trochu aktivněji, naproti tomu Liberec měl problémy s koncovkou. V třicáté první minutě se hra na chvíli přerušila, protože nastal problém s upevněním branky. Nakonec branka stála opět na svém místě a mohlo se pokračovat.

Za Tygry se zkusil prosadit Radek Duda, ale střela z velmi ostrého úhlu mu nevyšla. Poté však zahrozili Pardubičtí a byl z toho gól. Jan Buchtele se dostal do úniku po přihrávce Tomáše Noska a vystřelil na Schwarze. Tomu puk vyklouzl z lapačky a doplachtil do branky – 0:2. Ačkoliv Tygři měli snahu tento nepříznivý stav změnit, na branku moc střel neputovalo. Konec třetiny si navíc zkomplikovali dalším dvojitým vyloučením, ve kterém ale gól Pardubic nepadl.

Třetí část utkání přinesla velký zvrat. Čistou hru si tentokrát nepohlídali hosté a dali Tygrům dvojitou přesilovku. V ní se ukázalo, že přečíslení v Liberci hrát umí. Tomáš Pospíšil si ponechal puk a čekal na vhodnou příležitost, ve které zasáhl – 1:2. Tygři ještě měli k dispozici zbytek přečíslení pět na čtyři, které nezůstalo nevyužité. Jaroslav Kudrna zachytil odražený kotouč a z otočky prostřelil Růžičku – 2:2.

Hra nabrala jiné tempo. Pardubičtí hokejisté byli trochu opaření ze ztráty dvoubankového vedení a jejich aktivita upadla. Oproti tomu domácí se dostali do euforie a začali tlačit. Tomáš Filippi byl jedním z těch, kteří se dostali do šance, puk však pouze napálil do mantinelu za brankou. Po chvíli hosté nalezli ztracené tempo a hra se stala vyrovnanější – puk na libereckou klec vyslal Aleš Píša.

V padesáté minutě se prostor na ledě uvolnil. Vyloučení bylo totiž na obou stranách, ale následná hra ve čtyřech nic velkého nepřinesla. V plném počtu se mohly prosadit Pardubice. Jiří Cetkovský ve velké mele před brankou téměř vsítil puk, ale Marek Schwarz měl beton připravený. Oba týmy se chtěly dostat do vedení, ale zároveň nechtěli ztratit náskok. Gólová změna ale přišla na straně Liberce čtyři minuty před koncem. Tomáš Bulík se dostal mezi obránce před brankou a protáhl puk mezi betony Růžičky – 3:2. Dokonal tak obrat Tygrů.

Pardubičtí ještě nevěsili hlavy a zkoušeli hru v šesti. Tu přerušila minutu před koncem třetí třetiny velká mela u liberecké klece, kde se většina hráčů svalila do branky. Po time-outu hostů se však dále pokračovalo v šesti. Většina této přesilovky se ale odehrála před odkrytou klecí Pardubic. Deset sekund před koncem dal ještě Radek Duda šanci svým soupeřům, když se nechal vyloučit a byla ještě šance pro hosty šest proti čtyřem. Tu už využít nedokázali a vítězi se stali Bílí Tygři.