Hranice 100 bodů padla

Date of publication Author Lukáš Rejmon

Ve 50. kole ELH potvrdili Bílí Tytři svou domácí neporazitelnost, když přehráli hosty z Českých Budějovic v dramatickém duelu 4:3. Hrdinou utkání se stal <b>Ľubomír Vaic</b>, který zaznamenal 1 gól a 2 asistence a dotáhl se tak na čelo kanadského bodování. Utkání zpestřila i návštěva Kateřiny Neumannové, která zde aplaudujícím divákům ukázala zlatou a stříbrnou olympijskou medaili.

50. kolo, pátek 03. března 2006
4:3
(3:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Vaic (Podkonický, Jiruš), 13. Rataj (Vampola, Richter), 20. Šachl (Vaic, Hlavačka), 33. Podkonický (Šachl, Vaic) - 11. Šimánek (Posmyk), 24. Šimánek (Posmyk), 59. Posmyk (Gřegořek). Rozhodčí: Minář, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 13:10, navíc S. Procházka - M. Hudec, Posmyk všichni 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 6420.

Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Richter, Derner, Krstev, J.Hanzlík, Holub, Hlavačka - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Pletka, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Víšek, Rozsíval. <b>Trenéři:</b> Paleček, Dvořák a Kapoun.

Banes Motor Č. Budějovice

Chábera - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Mucha, Vydarený, Kotaška - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Vak, Kotrla - L. Květoň, J. Hanzal, Mertl. <b>Trenéři:</b> Jandač a Kupka.

Ledovou plochu Tipsport Areny si poprvé v akci vyzkoušela čtveřice rozhodčích a před utkáním byla ještě uctěna památka dlouholetému hráči a funkcionáři Jaroslavu Kasíkovi, když vystoupal navždy ke stropu Tipsport Areny jeho dres s číslem 11.

1.třetina

Delší čas se domácí hokejisté nemohli probudit, až zavezl podél pravého mantinelu puk do pásma Klimenta, jeho dravý průnik zastavil podražením za brankou Mucha. Za pár vteřin našel Vaic ideálně u levé tyčky číhajícího Moravce, jemu puk ale nesedl. Zanedlouho poté ukázal slovenský rychlík záda všem čtyřem bránícím hráčům soupeře, když si najel na krásný pas Podkonického. Samostatný nájezd zakončil Ľubomír Vaic přesně mezi betony vyjetého Chábery – 1:0. Hostujícím bekům pak nadělal starosti dravý Vampola, až ho nedovoleným krosčekem u zadního mantinelu odzbrojil Gřegořek. Domácí si však přesilové situace dlouho neužili, když se poroučel za hákování stejným směrem Šachl. V 6.minutě, v době, kdy musel po ztrátě helmy nuceně střídat Pletka, vyzkoušel tvrdou ranou od modré Hniličku Vydarený. Z protiútoku si na ideální pas před branku Budějovic najel Krstev, rychlou přihrávku ale netrefil. V končící 9.minutě zahrozila čtvrtá formace Tygrů. Klimenta vybruslil s pukem před branku a o přihrávku si řekl úplně volný Víšek, střelou z úhlu ovšem Cháberu nepřekvapil.

V polovině první třetiny odjel nechtěl zřejmě nechat vychladnout trestnou lavici liberecký bek Moravec. Domácí si v oslabení dlouho hráli s pukem ve vlastním obranném pásmu, až jim ho sebral Posmyk. Nadvakrát se mu sice bronzového medailistu v brance Tygrů překonat nepodařilo, ale zapomenutý puk u levé tyčky s přehledem dorazil do sítě Jiří Šimánek - 1:1. Při vyloučení Mertla za nedovolené bránění nedokázal Mucha trefit skákavý kotouč a ve velké šanci se objevil Šachl, ale nezakončil přesně. Druhá přesilovková formace Tygrů si následně vytvořila obrovský tlak. Pohybem si udělal u pravého mantinelu prostor Igor Rataj a téměř z nulového úhlu nahodil kotouč před branku, kde si ho za záda bezmocného Chábery srazil bruslí jeden z obránců Budějovic - 2:1.

V 16.minutě se podařilo Brabencově útoku usadit se v pásmu domácích. Sám centr první formace střílel nebezpečně z mezikruží a po něm Veselý dorážel, ale Hnilička stál v obou případech na místě. Z menšího tlaku resultovalo alespoň vyloučení Dernera na dvě minuty za držení Hudce. V následné přesilovce se hostům vůbec nedařilo. Jediné drobné nebezpečí znamenalo nahození Haranta od modré, které ale srazil bruslí obránce Jiruš. V jejím závěru navíc obránci Posmykovi šikovně vypíchl puk Rataj a jihočeský bek musel sáhnout k malému háčku a také on navštívil trestnou levici. Hned potom, co se síly na ledě vyrovnaly, usadili se Liberečtí v útočném pásmu. Vampola chytře hledal mezi kruhy Krsteva, jeho střela z otočky skončila na výstroji Jan Chábery. Gólman hostí byl připraven i vzápětí při šanci Stanislava Procházky. Pak na led naskočila elitní formace Bílých Tygrů a tlak domácích pokračoval i poté, co naskočil na led Posmyk. Do konce prvního dějství chybělo pět vteřin, když Vaic našel mezi najetého Petra Šachla a ten ukázkovým švihem pověsil puk do šibenice – 3:1.

2. třetina

Hned v závěru první minuty se ve velké příležitosti objevil Tomajko, když se po přihrávce Rataje sám před Cháberou pokoušel o blafák. Po nepovedeném pokusu ještě zpoza klece našel Čermáka, ale ten akci překombinoval a místo střely hledal neúspěšně Rataje. Vzápětí si aktivitou v domácí třetině vynutili Jihočeši faul Richtera a v 24.minutě přišel z nenadání trest. Hnilička podcenil lehkou teč Jiřího Šimánka po nahození obránce Posmyka ze středního pásma a kotouč mu vyklouzl z náruče přímo do branky – 3:2. Vzápětí se znovu otevírala vrátka u domácí trestné lavice a zamířil do nich útočník Tomajko, který měl větší štěstí než jeho předchůdce a vydržel na hanbě celé dvě minuty. Hostům se další přesilovka vůbec nevyvedla.

V 28.minutě zasahoval ochránce domácí tygří klece betonem proti tvrdé střele Vaka a o chvíli později si definitivně vrátil sebevědomí zásahem proti pokusu Bělohlava z ostrého úhlu. V polovině utkání se rozhodčím nelíbil zákrok Podkonického a za podražení obdržel domácí forvard dvouminutový trest. V přesilovce hrozili Jihočeši především střelami z dálky – od modré čáry ostřelovali domácí klec dvakrát po sobě Posmyk i Gřegořek. Vždy ale mířili mimo tyče. Potom, co Podkonický naskočil do hry, přiťukl Vaic na najetého Šachla na levém křídle. Ukázkovou akci dva na jednoho zakončoval v 33.minutě právě Andrej Podkonický. O regulérnosti branky se musel rozhodčí Minář přesvědčit se svým kolegou u videa – 4:2.

Hned nato se ukázal v dobrém světle Vak, tvrdý projektil z prostoru mezi kruhy mířil mezi Hniličkovy betony. Liberecký gólman byl ale bleskurychlý. Poté si pěkně před domácí branku vybruslil Květoň, Hnilička se mu ale položil do střely. V 35.minutě se hnali hned tři Tygři proti samotnému obránci hostí. Tomajko si s pukem nečekaně vybruslil doprostřed a střelou švihem vyzkoušel postřeh Jana Chábery. Tygři si v plném počtu ale dlouho nezahráli, za faul vysokou holí putoval za katr Vampola. O jediné vzrušení v další přesilovce se postaral svým důrazem před domácí svatyní Vak a v 38.minutě střelou od modré Vydarený. O malý moment později předal ve středním pásmu Hanzal kotouč Květoňovi a jeho tvrdý projektil skončil v Hniličkově výstroji. Šance hostů na snížení ještě před koncem druhé třetiny potopil zbytečným držení hole Hudec, po kterém obdržel ještě za následné protesty osobní desítku. Tygři už ale z přesilovky nic vymyslet nestihli.

3. třetina

Závěrečnou třetinu zahájili Bílí Tygři v početní výhodě. Jako by to předznamenalo celý její průběh. Už po patnácti sekundách se poroučel za podražení obránce Moravec. Neuplynula ani další půlminutka, když si ošklivě vyšlápl na Jana Holuba hostující Marek Posmyk a inkasoval trest dvě plus deset minut za úder do oblasti hlavy a krku. Až v 45.minutě mohli po delší době fanoušci zatleskat akci domácích, když jeli na Cháberu Šachl s Podkonickým, ale nakonec svou akci vůbec ani nezakončili. Jednu z posledních šancí hostům na důležité body poskytl faulem vysokou holí Rataj. Milan Hnilička ovšem skvěle vleže zasáhl proti Šimánkovi a domácí přežili bez úhony i další oslabení. Po chybě Hanzlíka v rozehrávce se do šance dral Hudec, ale jeho střelu našel Hnilička ve svém rozkroku.

Tygři se ve zbytku zápasu soustředili na bránění vlastní modré čáry a největší práci dělali časoměřičům svými prohřešky proti pravidlům. Při hře čtyř proti čtyřem pohrozil v 52.minutě Hniličkovi tečí Vydareného nahození Viktor Hübl, mířil ale vysoko nad. Při vyloučení Haranta si zase vytvořila elitní tygří formace zámek v útočném pásmu a po krásné kombinaci mohl zakončovat zblízka Vaic, ale prudkou příhru před bránu netrefil díky nedovolenému zákroku Vaka. V 56.minutě se při dvojnásobné výhodě snažil překonat Cháberu z ostrého úhlu Čermák. Pak ale v rychlém sledu následovaly fauly Hlavačky a kapitána Procházky a také hosté si zahráli proti třem. Trenér Jandač navíc odvolal chytře Cháberu a na ledě tak bruslilo dvakrát více Jihočechů než Libereckých. Drtivou přesilu dokázali hosté využít dvě minuty před koncem, když se tvrdou střelou od modré trefil k tyči Marek Posmyk – 4:3. Stejný hráč se ukázal ještě v jedné slibné šanci v závěrečných vteřinách, ale Hnilička byl do poslední chvíle pozorný a udržel svému mužstvu utrápené vítězství.