I po druhém utkání zůstává tygří kasa prázdná, jedna branka opět na výhru nestačila

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Bílí Tygři si po nezdaru v Boleslavi nepřipsali žádný bod ani v úvodním domácím střetnutí. Stejně jako v uplynulém kole nedokázali Vítkovickým nasázet více než jeden gól, a první zisk v novém ročníku jim tedy musel opět zůstat zapovězen. Moravané tak potvrdili svou dominanci nad Libercem, s kterou ho dokázali vyřadit již v loňském předkole play-off.

2. kolo, pátek 11. září 2009
1:3
(0:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 45. Hunkes (Klimenta) - 30. Treille (Sičák, Štefanka), 46. Hruška (Varaďa), 58. Krenželok (Štefanka, Treille). Rozhodčí: Jebavý, Pešina - Lhotský, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 4720. Střely na branku: 39:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

Fikrt - Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, Moravec, Holub - Podkonický, Nedvěd, Hlaváč - Víšek, Plodek, Bartovič - Špaček, Nedorost, Klimenta - Blatný, Dušek, Ondřej.

HC Vítkovice Ridera

Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka, Rehák - Varaďa, Burger, Hubáček - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Krenželok, Štefanka, Treille - Strapáč, Sturcz, Kvapil - Klimek

Přemožitel libereckých hokejistů z vyřazovací části uplynulého ročníku potvrdil, že správný recept na překonání tygří obrany přes letní měsíce nezapomněl, a hned po pár sekundách od úvodního pádu kotouče na hrací plochu předvedl nejpodstatnější akci prvního dějství.

Hubáček si sebral puk a bez námitek domácích obránců s ním projel až do útočného pásma soupeře, kde v mžiku snadno prostřelil i Fikrta. Kotouč však naštěstí pro všechny liberecké fanoušky, jež nepropadli zoufalství po porážce v Mladé Boleslavi a dostavili se na premiérový domácí duel, skončil na brankové konstrukci, což po dlouhém přehrávání opakovaného záznamu potvrdil i videorozhodčí.

Po telefonické pauze, která se zdála ještě delší než čekání na start nové sezony, ztratilo utkání veškeré tempo a hodnocení kvality duelu by se pohybovalo velmi blízko samotného dna. Na dlouhou dobu se tak jedinou povedenější akcí ukázalo Podkonického přistrčení do betonů Štěpánka při přečíslení vítkovických zadních řad.

I když si Liberec za celou třetinu nevytvořil převahu, ani výraznější nápor v soupeřově třetině, povedlo se mu ještě dvakrát vyděsit neprostupného brankáře hostů. Nedvěd nečekanou palbou z ostrého a řeklo by se i nególového úhlu nastřelil horní tyč, v šestnácté minutě pak Derner sám před brankovištěm vysoko přestřelil.

Střelecké utrpení Bílých Tygrů pokračovalo i skrz druhou část duelu. Svěřenci kouče Kalouse nebyli schopni využít ani už druhou dvojnásobnou početní výhodu, při níž svou nepřesnou mušku předvedl především nejproduktivnější obránce přípravy Martin Rýgl.

Bídnou pozici Severočechů navíc ještě zhoršil inkasovaný gól. Nová posila Ostravanů Sičák vypálil a před Fikrtem si mezi dvojicí obránců dokázal vybojovat prostor francouzský útočník Yorick Treille, jenž tak mířil do nekrytého terče – 0:1.

Kdyby patřilo toto střetnutí až do závěrečné čtvrtiny základní části, dal by se pomalý a urputný hokej z obou stran svést na únavu, už ve druhém kole nového ročníku však oba celky volily hru hlavně ve středním pásmu a s minimem šancí. Vzruchu se zamlčené obecenstvo dočkalo až v závěru třetiny, když se nejprve Krenželokova rána doklouzala pár centimetrů před brankovou čáru a poté na druhé straně Moravcova bomba odrazila od břevna.

K třetímu dějství ovšem už Bílí Tygři jako vyměnění, a to nejen obrazně, ale i s úpravami v sestavě. Roztržen byl elitní útok s Nedvědem a Hlaváčem, jehož nahradil energický Klimenta. A právě tento vzrůstem malý hokejista hned ozkoušel gólové možnosti nové třetiny. Po Rýglově ráně se pokusil o dorážku do odkryté klece, jenomže skákavý kotouč promáchl.

Na radostný výkřik si tak musel počkat až do pětačtyřicáté minuty, kdy v přesilovce předložil na modrou čáru Jiřímu Hunkesovi, jehož pokus zápěstím cinkl o tyč a jako první v zápase zapadl za Štěpánka – 1:1.

Trvání domácího optimismu však bylo ohraničeno bez jediné sekundy jednou minutou. To totiž mezi Moravcem a Jarešem proplachtil s větrem v zádech Radim Hruška a bez jakékoliv přípustky ukončil své sólo ranou nad Fikrtův beton – 1:2.

Tygři se pukem ve vlastní síti nenechali odradit a dále, na rozdíl od předchozích dvou částí, hýřili aktivitou. Jenomže špatné střídání a následné oslabení znamenalo konec všech nadějí na bodový zisk. K Lukáši Krenželokovi se totiž odrazil puk před poloprázdnou bránu a vítkovický forvard nezaváhal – 3:1.

Vítkovice tak prodloužily svou vítěznou šňůru s Libercem a poslaly svého soka na samý konec extraligové tabulky.