Je to tam! Tygři díky dvěma brankám Svačiny porazili Lørenskog a postupují do play off CHL!

Date of publication Author Jonáš Majtyka

Liberec/Lørenskog - V úterý večer sehráli Bílí Tygři své poslední utkání v základní skupině hokejové Ligy mistrů a pokud chtěli pomýšlet na postup do vyřazovacích bojů, museli zvítězit. To se jim nakonec povedlo! Norské mužstvo porazili těsně 2:1. Oba dva góly Severočechů vstřelil Vladimír Svačina.

4. kolo, úterý 06. září 2016

Branky a nahrávky: 47. Thoresen (Løvlie) – 15. Svačina (Šimek, Bulíř), 38. Svačina (Mikyska). Rozhodčí: Edqvist (SWE), Halm (NOR) – Bakli, Dahl (oba NOR). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 17:40. Průběh utkání: .

Lorenskog IK

Jakaitis – Espeland, Frøshaug, Messa, Ulriksen, Strøm, Ponomarenko, Hellerød – Dahlstrøm, Larsson, Sixsmith – Sundelius, Dokken, Krog – Thoresen, Henriksen, Løvlie – Vaakanainen, Johansen S., Johansen S. O.

Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Jánošík, Plutnar – Bartovič, Lakatoš, Jelínek – Radivojevič, Bulíř, Svačina – Stránský, Bližňák, Špaček – Vantuch, Mikyska, Hrníčko – Ordoš

Do brány se po jednozápasové pauze opět postavil Ján Lašák, jenž utkání proti finskému Turku sledoval pouze ze střídačky. Nebyl však jediným navrátilcem do sestavy. Místo prvního centra zaujmul Dominik Lakatoš, který několik předchozích střetnutí musel vynechat kvůli chřipce.

Už od úvodní buly bylo na Tygrech vidět, že si jsou dobře vědomi své situace a jak moc chtějí vyhrát. Po několika minutách hry mohli jít poprvé do vedení, ale Lakatoš trefil pouze betony brankáře domácích. Vysoká aktivita šelem dělala norskému celku velké problémy, což také vedlo k jeho prvnímu vyloučení. V přesilovce byl asi nejvíce vidět Radim Šimek, jenže žádných z jeho pokusů za Jakaitisova záda neprošel.

Následně si výhodu jednoho muže v poli vyzkoušel i Lørenskog, ale Liberečtí nedovolili svému soupeři ani jednou vypálit. Severočeši měli i nadále herně navrch, navíc si ve třinácté minutě zahráli další početní výhodu. Nejdříve to vypadalo, že se domácí ubrání, jenže poté se Vladimír Svačina dostal k odraženému puku po Šimkově střele a dělovkou k bližší tyči nedal Jakaitisovi sebemenší šanci. Liberec tak využil přesilovku a ujal se vedení.

Do konce první periody už se kromě tvrdé rány Mojžíše od modré, kterou Jakaitis s obtížemi vyrazil, nic významného nestalo, a tak si svěřenci Filipa Pešána odnesli do kabiny jednobrankový náskok.

V úvodu druhého dějství si šel za podražení odsedět trest Daniel Špaček a v následujícím oslabení se Ján Lašák pořádně zapotil, když dokázal pokrýt nebezpečnou dorážku útočníka Thoresena. Liberec nakonec ani tentokrát nedovolil Lørenskogu skórovat. Krátce na to mohl druhou branku vsítit kapitán Radivojevič, ale v samostatném úniku brankáře domácích nepřekonal.

Poté se hra vyrovnala. Navíc následovala série několika vyloučení. Postupně za sebou dostali trest Ulriksen, Bulíř a Thoresen. Pro Severočechy to tedy znamenala přesilovka čtyř proti třem, o které se říká, že je možná ještě lepší než ta klasická. Tygři se svou výhodou naložili nejlépe jak mohli. A znovu u toho byl Vladimír Svačina, jenž se po pasu Josefa Mikysky trefil v podstatě ze stejného místa, jako při své první brance a zvýšil na 2:0.

Na začátku třetí části Liberec dál tlačil svého soupeře a snažil se své vedení potvrdit. Dobrou příležitost si vytvořil opět Svačina, ale svůj třetí gól nevstřelil. A tak se dočkali i domácí. Ve 47. minutě pálil na Lašáka Steffen Thoresen, jeho pokus ještě stihl gólman Tygrů vyrazit, ale na dorážku téhož hráče už nedosáhl.

Fanoušci Lørenskogu hnali svoje miláčky za vyrovnáním, jenže obrana hostí fungovala bezchybně. V závěru zápasu se schylovalo k velkému drama, v poslední minutě si norský celek vyžádal time out a odvolal brankáře. Dokonce si vybojoval vhazování v útočném pásmu, ale hráči v bílých dresech už komplikace nepřipustili.

Liberec si tak připsal první výhru za tři body v letošní Lize mistrů, čímž si zároveň zajistil postup do play off. To ale započne až v říjnu. Nyní už se bude tým Filipa Pešána soustředit na první kolo extraligy, které sehrají v neděli v Karlových Varech. Poprvé se Bílí Tygři představí v Home credit aréně 13.9. proti Spartě.

Filip Pešán
„Očekával jsem podobný průběh jako v prvním utkání, což se stalo. Měli jsme hodně střeleckých pokusů, ale nebyli jsme produktivní. To byla hlavní příčina malého rozdílu ve skóre. Jsem rád, že jsme to uhájili.“

4. kolo, úterý 06. září 2016

Lorenskog IK