Jeden gól na Spartu nestačil. Bílí Tygři vstoupili do finále porážkou

Date of publication Author

L i b e r e c – Makali, dřeli, ale triumf jim tentokrát unikl. Hokejisté Bílých Tygrů poprvé v letošním play-off prohráli. Ve svém historicky prvním finálovém vystoupení neudrželi proti Spartě těsný náskok a padli 1:3. Druhý duel série je pod Ještědem na programu v pátek.

F1, čtvrtek 14. dubna 2016
1:3
(1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Řepík (Ševc, Vampola) – 31. Forman (Hlinka, Hrbas), 37. Hlinka, 49. Buchtele (Hlinka). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 8:7, navíc Vampola (LIB) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500 (vyprodáno). Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 1:0, 1:3. Stav série: 0:1.

Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Výtisk, Plutnar – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Krenželok, Jelínek, Valský – Špaček, Lakatoš, Stránský – Ordoš.

Pöpperle – Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, Mikuš, Černoch, Kalina – Forman, Hlinka, Buchtele – Procházka, Pech, Kumstát – Sabolič, Klimek, Hamilton – Netík, Dragoun, Kudrna.

Bitva titánů měla grády. Liberec hrál dobře ve hře pět na pět, Sparta zase hrozila při brejcích či v přesilovkách. A potvrdila, že na Bílé Tygry v letošní sezoně umí – porazila je ve čtvrtém z pěti vzájemných zápasů.

Domácí přitom měli aktivní začátek. Za sparťanskou obranou se zjevil Bulíř, ale v přímém souboji s brankářem volil jen ukvapené zakončení doprostřed brány. Mezi beky se následně protáhl Valský, avšak v pádu na Pöpperleho nevyzrál.

Liberec se poprvé radoval v čase 12:14, kdy Ševc nádhernou střílenou přihrávkou našel při přesilovce na pravém kruhu Michala Řepíka, jenž střílel do poloprázdné brány. Za hosty hrála dobře první formace, její křídelník Buchtele trefil z mezikruží bekhendem tyč.

Tygři se i ve druhé části snažili tvořit hru, ale dobře bruslící soupeř je do šancí příliš nepouštěl. Jednu z příležitostí měl Špaček, který tečoval střelu Šimka a Pöpperle měl štěstí, že ho puk trefil. Jelínkovi se zase nepovedlo zakončení mezi betony z bezprostřední blízkosti.

Jakub Valský přihrává

Spartě vycházely protiútoky i forčeking a dvakrát z toho byl gól. V akci tři na jednoho posunul Hlinka puk na Miroslava Formana, po jehož ráně se Lašák natahoval marně. A o sedm minut později už Sparta vedla: střela Jaroslava Hlinky po chybě obránce Dernera mířila pod břevno, trefila vnitřní oblouk branky a vylétla ven. Zásah potvrdil až videorozhodčí – 1:2.

Liberec znovu trnul, když protivník v závěru druhé periody hrál dlouho přesilovku pět na tři. Ale ubránil se, především díky výbornému Lašákovi i obětavosti beka Výtiska.

Příležitost na vyrovnání měl zkraje třetí třetiny Krenželok, jehož uvolnil Vampola. Sparťanský gólman však dokázal i vleže zasáhnout. Hosté byli na rozdíl soupeře o poznání produktivnější, klíčový zásah na 1:3 vstřelil při početní převaze pěknou střelou Jan Buchtele. Libereckým už se utkání i při hře v šesti zdramatizovat nepodařilo, plány jim též překazilo pětiminutové vyloučení Vampoly.

Ohlasy hráčů po utkání:

„Celé utkání nebylo z naší strany odehráno šťastně. Spousta kotoučů, spousta malých věcí, a to včetně rozhodování zápasu, se točila trošičku proti nám. Myslím, že Sparta podala výborný výkon v defenzivě. Dobře bránila, sápala se, držela, my jsme si začali ty věci řešit trošičku podle svého, což se v zápasech nevyplácí. Kvůli nedisciplinovanosti v závěru jsme si nezasloužili přiklonit štěstí na svou stranu.“

Josef Jandač
„Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání. Inkasovali jsme hned z první obávané liberecké přesilovky, ale potom jsme hru v oslabeních zlepšili. V první polovině druhé třetiny jsme za stavu 1:0 byli ještě pod tlakem, ale potom, jakmile jsme vyrovnali, jsme vyrovnali i hru. Odskočili jsme pak soupeři, následně jsme hráli více do obrany, soupeř tlačil a tlačil, ale myslím si, že jsme to relativně hlídali a dotáhli utkání do vítězného konce. Máme první bod. Víme, že to nic neznamená, ale je to příjemné vykročení.“