Koťátko čaroval, na body to ale nestačilo

Date of publication Author Helmut Harzer, Radek Vokál

Smolný zápas sehráli Bílí Tygři v Karlových Varech. Potřetí za sebou nastoupil do branky <b>Jan Koťátko</b> a opět inkasoval tři góly. Ve Varech byl ale hrdinou utkání. Dvě třetiny držel mnohdy zázračnými zákroky naději Libereckých na body, Tygři ale ve třetí třetině třemi inkasovanými brankami jako již poněkolikáté zápas ztratili. První branku vstřelil příklepem v první třetině Kábrt.

, pátek 01. listopadu 2002
3:1
(0:1, 0:0, 3:0)

Branky a asistence: 43. L. Svoboda (Němčický, Topoli), 54. V. Polák (Balázs), 58. Skuhravý (L. Svoboda) - 18. Kábrt (Michal Straka, Kropáč). Rozhodčí: Nečas - Pešek, Šátava. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4100.

HC Energie Karlovy Vary

M. Kučera - Topoli, Mádl, M. Hlavačka, Krajíček, Bauer, Rodin - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - Tvrdík, Pavliš, Košťál - V. Polák, Kverka, Balázs - od 21. min. navíc Opatovský, Šinágl (44. Koláček), Kraus.

Koťátko - J. Moravec, Čakajík, Vála, Jan Kudrna, Kočí, Krstev - Kropáč, Michal Straka, Kábrt - V. Novák, Musil, S. Procházka - Rozsíval, Plodek, Kubinčák - Jiří Kudrna, Moskal, Hájek.

První třetina se odehrávala od počátku podle očekávaného scénáře. Domácí vlétli do zápasu s chutí rozhodnout hned v jeho úvodu. Bílé Tygry sevřeli do pomyslných kleští a od první minuty si vytvářeli gólové příležitosti. Především novopečený reprezentant Vojtěch Polák byl pro Koťátkovu branku velmi nebezpečný. Už ve druhé minutě si vypracoval jasnou šanci, ale skvěle chytající liberecký brankář vytěsnil střelu ze samostatého nájezdu mimo své tyče. Více než pět minut se Tygři na karlovarském ledě hledali a mohli mluvit o štěstí, že stav zůstal nezměněn. Teprve na začátku sedmé minuty vyslali první střelu na brankáře Kučeru, který v brance domácích nahradil nachlazeného Fraňka. První přesilová hra Energie v 9.minutě obnovila opět nápor karlovarských hráčů. Nevyužité šance jakoby předznamenaly další vývoj zápasu. Domácí střelci se hledali a Koťátko čaroval. A podle známého pravidla o nedání a dostání se v 18. minutě radovali z těsného vedení hosté. Jakoby z ničeho a vcelku nenápadně se do rychlého protiútoku vřítila první útočná řada Tygrů. Kropáč přihrál od mantinelu Strakovi, ten přejel modrou, přenechal do tandemu Kábrtovi a jeho tvrdá střela nad ledem skončila v domácí brance - 0:1. Ačkoli měli, až na tuto epizodu, domácí hru ve své moci, odešli do šaten s jednogólovým mankem.

Hosté probuzeni gólem do šatny nastoupili do druhého dějství mnohem aktivněji a už po 48 sekundách dostali možnost hrát přesilovku, za krosček byl vyloučen Svoboda. Přesilovka v podání modrobílých ale nebyla prakticky vidět a liberečtí se do žádného vážného zakončení nedostali. Hned vzápětí měli stejnou příležitost karlovarští hráči. Svou přesilovku hráli opticky o mnoho lépe, ale produktivita byla stejná jako v podání Liberce. Střelecké trápení pokračovalo i v další přesilové hře ve 27. minutě. Touha vstřelit vyrovnávací branku vnesla na hokejky domácích očividnou nervozitu. Nedařila se střelba, puky končily většinou na chráničích obětavě hrajících hostí a ty, které prošly až k brance, spolehlivě pokryl Jan Koťátko. Ke všemu se na pár minut přidaly i neuvěřitelné zmatky v obranném pásmu domácích. Ve 30. minutě jim ale pomohlo štěstí, když po střele Kočího zastavilo puk za překonaným Kučerou břevno Kučerovy branky. Do konce třetiny se hrál úporný hokej, který se odehrával především ve středním pásmu. To ovšem pevně ovládali liberečtí Bílí Tygři.

Po dvou a půl minutách třetí části bylo vyrovnáno. Při přesilové hře zužitkoval skvělou přihrávku Němčického Ladislav Svoboda, když nekompromisně prostřelil brankáře hostí. Všechno začalo znovu. Dirigentskou taktovku si však domácí už vzít nenechali. Energetici otevřeli ofenzivní stavidla a rázem se hrál hokej, který se divákům musel líbit. Ne tak už libereckému trenéru Jandačovi. Během prvních 10 minut poslední třetiny si vytvořili domácí hned 5 jasných gólových šancí. Opatovský, Skuhravý, Kverka a další mohli rozhodnout zápas, ale nejlepší hráč hostí Koťátko čaroval. Tlak domácích byl doslova drtivý. Obecenstvo bylo ve varu a gól doslova visel ve vzduchu. Odpovědnost na sebe vzal v 54.minutě sedmnáctiletý Vojtěch Polák. Po Balázsově přihrávce prostřelil brankáře hostí - 2:1. O tři minuty později předvedl Koťátko první nejistý zásah. Puk se mu ztratil z dohledu po zásahu proti karlovarské střele od modré. Volně ležící kotouč vedle nic netušícího brankáře vytáhl před brankoviště Svoboda a z následného závaru skóroval Skuhravý - 3:1. Bylo rozhodnuto a nic na tom nezměnila ani devadesáti sekundová power-play hostí. Liberečtí Bílí Tygři odešli z karlovarského ledu poraženi a spadli v tabulce až na desátou příčku.