Liberec porazil Litvínov a upevnil si první místo v tabulce

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - V rámci čtyřiadvacátého kola zavítal na liberecký led tým Litvínova. Chemici se oproti Liberci nacházeli před zápasem spíše v suterénu tabulky a tak to zůstane i po dnešním zápase. V tom na domácí střelecky nestačili, přestože výrazný herní rozdíl mezi soupeři nebyl. Liberec i tak vyhrál poměrně značným rozdílem - 4:1 a upevnil si pozici prvního týmu extraligy.

24. kolo, čtvrtek 24. listopadu 2011
4:1
(1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Špaček (Bárta), 26. Trončinský, 31. Bortňák (Krejčík), 59. Bartovič (Výtisk, Nedvěd) - 22. Hanzl (Ručinský). Rozhodčí: Hodek, Trombík - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 453. Střely na branku: 34:38. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Pinc – Výtisk, Čakajík, Holub, Trončinský, Derner, Pavlů, Štich, Ulrych – Bartovič, Nedvěd, Kudrna – Vantuch, Vak, Krejčík – Špaček, Bortňák, Bárta – Kica, Bulíř, Jonák.

HC VERVA Litvínov

Franěk – Kubát, Gula, Kousalík, Pojkar, Černošek, Havelka, Skuhrovec, Brejčák – Lukeš, Hübl, Kubinčák – Trávníček, Hanzl, Ručinský – Jenáček, Hujsa, Frolík – Majdan, Bojer, Gerhát.

Zápas začal poměrně zostra, když první větší šance přišla hned v úvodní minutě. To se na hranici brankoviště ocitl nekrytý Kudrna, který však na Fraňka nevyzrál. Také další šance přišly na straně domácích. Nedvěd, kterého vybídl Pinc, sice ještě napodobil Kudrnu, když kotouč nedostal do branky ani nadvakrát. Ovšem za necelou minutu se domácí již radovali ze vstřelené branky. Postaral se o to Daniel Špaček, jenž z pravého kruhu dorážkou dokonal dílo střílejícího Bárty.

To bylo také v první třetině v podstatě vše, za zmínku snad ještě stojí střela hostujícího Lukeše. Jeho projektil ale skončil na zadním plexiskle a Pinc tak mohl zůstat v klidu.

Druhá třetina již byla o poznání bohatší, vše pak načal Robin Hanzl. Ten těžil z akce kapitána Ručinského, který krásně prokličkoval libereckou defenzivou, avšak ztroskotal na Pincovi. Ten však kotouč nedokázal přikrýt a v následné situaci se nejlépe zorientoval právě dvaadvacetiletý útočník, který kotouč dorazil za ležícího Pince. Za krátkou chvilku mohl být ve vedení znovu Liberec. Milan Bartovič se při přesilovkové kombinaci ocitl na pravém kruhu, ovšem jeho střela se po odrazu od tyče dostala pod Fraňka, který ho už za pomoci obránců dokázal zpacifikovat.

Branka na liberecké straně tak přišla až v dvacáté šesté minutě, kdy přesilovou hru využil Marek Trončinský. Ten na modré čáře zachytil litvínovské vyhození a jeho poměrně nenápadné nahození překvapivě zapadlo až do branky hostí. Následující minuty příliš šancí nepřinášely, což prolomil až slovenský útočník Dalibor Bortňák. Velkou zásluhu ale na gólu měl asistující Krejčík, jenž nejdříve ustál atak litvínovského zadáka a následně krásnou přihrávkou Bortňákovi branku doslova nabídl.

Snížit mohl ještě litvínovský kapitán, Martin Ručinský, jenž nevyužil chytrého pasu Hanzla, a jeho střela z bezprostřední blízkosti skončila na betonu Pince. Zkušený veterán tak nevyužitou šancí ukončil kapitolu s názvem druhá třetina.

V první, a největší, šanci třetí třetiny se ocitl domácí kapitán, Nedvěd. Ten nejdříve vyhrál buly sám pro sebe, vystřelil, vyražený kotouč sebral, obkroužil s ním branku a vypálil z druhé strany klece. Franěk se ale vytasil se skvělým zákrokem, když vleže vykopl jeho střelu betonem. Poté ledová plocha patřila spíše hostům, kteří těžili také z přesilových her a vytvářeli si slušný tlak. Ten vyústil v několik velmi ošemetných situací, často vedené Lukešem, nebo Ručinským, avšak Pinc si s pomocí svých obránců vždy poradil.

V závěrečných minutách se Litvínov zmohl na nápor, ke kterému mu dopomohlo také vyloučení Bulíře. A tuto početní výhodu umocnili trenéři chemiků odvoláním gólmana Fraňka. Ani šest bruslařů si však na Pince podruhé v zápase nepřišlo, přestože Hujsa k tomu měl velmi blízko. Naopak kotouče se zmocnil liberecký rychlík Milan Bartovič, který kotouč dovezl až do sítě a minutu a šestnáct vteřin pečetil skóre zápasu.

A to i přestože se jedenáct vteřin před koncem prohlížel po akci Hanzla videozáznam. Jeho blafák ale podle všeho skončil v nahromaděném sněhu u pravé tyčky a rozhodčí tak jeho pokus jako gólový neuznali. Liberec porazil chemiky 4:1 a stále se drží na samém čele extraligové tabulky. Jako nejlepší hráči utkání byli vyhodnoceni Marek Trončinský na straně domácích a za hosty si ocenění odnesl Martin Ručinský.