Liberec prohrál těsně v Pardubicích

Date of publication Author Michal Vilím, Ondřej Flanderka

Série šesti vítězných zápasů skončila. Tygři po velké bitvě těsně nestačili na Pardubice, když prohráli 4:3. Liberečtí se sice dostali do vedení, ale dvě rychlé branky Moelleru ve druhé třetině pomohli domácím k zisku tří bodů. I přes velký tlak v závěru zápasu se Severočeši vyrovnání nedočkali. Dvě branky Liberce si v utkání připsal <b>Pavel Kašpařík</b>, který se proti Pardubicím trefil letos již čytřikrát.

24. kolo, pátek 23. listopadu 2007
4:3
(0:1, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 24. Tvrdík (Píša), 25. Tvrdík (Pucher), 28. Rolinek (Snopek), 53. Starý - 16. Klimenta (Plodek), 36. Kašpařík (Pabiška), 59. Kašpařík (Krstev). Rozhodčí: Levonen – Kostka, Bláha. Vyloučení: 12:8, navíc Procházka (Lib) 5 min. a do konce. Využití: 0:2. Diváci: 10 117. Střely na branku: 46:69. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.

HC Dynamo Pardubice

Lašák – Snopek, Havíř, Píša, Nikolov, Posmyk, Linhart, Kolář II – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Somík, Pucher, Tvrdík – Starý, Koukal, Cetkovský – Zohorna, Rákos, Bláha.

Fikrt (26.-26.Falta) – Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Holub, Rýgl – Čermák, Kašpařík, Blatný – Klimenta, Plodek, Víšek – Pabiška, Šachl, Procházka – Vantuch, Dušek, Špaček.

Utkání začalo pěkně zostra. Hned v první minutě profrčel mezi první obrannou dvojicí Moelleru Snopek – Havíř vedoucí kanadského bodování celé extraligy Leoš Čermák a naštěstí pro domácí trefil jen beton Jána Lašáka. Vyloučen byl však Havíř a Tygři sehráli svou první přesilovku poměrně dobře. Usadili se v útočném pásmu a několika pokusy ohrožovali kasu domácích. Ti však bránili soustředěně a navíc ohrozili Michala Fikrta v brance Bílých Tygrů pumelicí Píši ze středního pásma.

Hráči Liberce rozbíjeli akce domácích již v zárodku a sami se snažili vstřelit vedoucí gól. Důkazem toho byl bekhendový pokus Hunkese nebo Čermáka přes klubko hráčů. Udeřit mohly také Pardubice – kotouč vyslaný Píšou dokonce skotačil po brankovišti, ale nenašel se nikdo, kdo by jej usměrnil za brankovou čáru. Tygři mohli změnit skóre v jedenácté minutě, kdy střela Tomáše Klimenty z kruhu minula jen o pár desítek centimetrů tyč za Lašákem. Tento puk si našel domácí Sýkora, prosprintoval celým kluzištěm a hákovaný Víškem dokázal zakončit pouze do lehajícího se Fikrta.

Ovšem co se nepovedlo Liberci v jedenácté minutě, povedlo se mu v minutě třinácté. Vyloučen byl útočník Starý a Tygři se zakousli do domácích tak, že ti odolávali jejich zámku jen s vypětím všech sil. Až si puk našel Plodek, poslal jej podél Lašáka agilnímu Tomáši Klimentovi a ten již střelou do prázdné brány poslal hosty do vedení. Moeller chtěl převzít zpět otěže utkání bleskurychlým přečíslením dva na jednoho. Pukem od Tvrdíka však Somík z pozice mezi kruhy trefil jen Fikrta. Na druhé straně se prezentoval ostrým postupem Zdeněk Blatný, který zvyklý na tvrdší hokej z NHL atakoval Lašáka před jeho brankou. Jeho vyloučení ovšem Pardubice nevyužily, ani když později hrály i přesilovku čtyři na tři. Do šancí se dostal pardubický Hlinka a zablokované střely Sýkory od modré k Fikrtovi ani nedolétly.

Moeller dohrával v úvodu druhé části přesilovku z první třetiny. Před Fikrtem doráželi Rolinek a Hlinka, ale úspěšní nebyli. Liberec tak zkraje druhé třetiny diktoval tempo hry několika střelami – jenže jen nakrátko. Tři minuty na to se karta zcela obrátila. Bomba Hlinky ještě gólem neskončila, ale následně vystřelil Píša z vrcholu kruhu a o dorážky se pokoušeli Somík a Michal Tvrdík. Druhému jmenovanému se dorážka podařila a získal vyrovnání pro Pardubice.

Pardubičtí hráči byli rázem jakoby pokropeni živou vodou. Aktivní napadání Bláhy, člena čtvrté řady domácích, dokončil Zohorna střelou nad branku hostí. Hned po tom orazítkoval Rolinek břevno svatyně Bílých Tygrů. Moeller byl v takovém laufu, že krátce poté šel do vedení. Pucher vyhrál vhazování na Michala Tvrdíka a ten svým druhým zásahem zajistil vedení pro svůj tým. A útočilo se dál! Slovenský legionář Somík si expresně najel až před Fikrta, ale pěkným blafákem skórem nepohnul. Jenže Fikrt se ocitl po tomto efektním zákroku na ledě z bolestivou grimasou a musel si vyžádat ošetření a krátké prostřídání náhradníkem Pavlem Faltou.

Ve 28. minutě zachytil touš na své útočné modré Šachl, jeho pokus Lašák pokryl. Ihned na to zranil hostující kapitán Procházka krvavě Nikolova, a inkasoval tak trest na pět minut plus do konce utkání. Následně byl vyloučen pardubický Havíř a ve hře čtyři na čtyři si najížděl zleva do útoku Tomáš Rolinek, adresoval puk Hlinkovi a sám jeho střelu zasunul do branky – 3:1. Potom co domácí získali vedení, byl vyloučen ještě Tvrdík a na druhé straně Kašpařík a hrálo s v nevídaném počtu hráčů v poli tři na tři. Tento poměr spíše seděl hbitým Tygrům, kdy Čermák vystřelil na gólmana Moelleru, ten ale mezery u tyče jistě utěsnil. V polovině utkání měly Pardubice převahu pět na tři. Vyloučen byl Čermák a tlak domácích zastavila boční síťka po střele Tvrdíka. Po této převaze přebruslil obránce Východočechů Šachl, ale Lašák zcela jistě jeho střely pokryl. Toto platilo i pro projektily Hunkese od modré. Vyloučen byl ovšem Starý a hned po něm, s přehledem hrající posila domácích, Angel Nikolov. Liberec tak podobně, jako před chvílí domácí, hrál pět na tři. Jejich pevný zámek zpečetil kontaktním gólem na 3:2 Pavel Kašpařík.

Do třetí třetiny nastoupili Severočeši s odhodláním zlomit nepříznivý stav. Moeller však odrážel útoky velmi pozorně. Ve 48. minutě se do pěkné šance dostal Hunkes a po něm Klimenta. Ale i tyto pokusy jistý Lašák pokryl. Moeller pak dostal zčista jasna výhodu přesilovky – finský rozhodčí Levonen potrestal faul Kašpaříka a zdržování hry Liberce dvěma dvouminutovými tresty. Další dvě minuty dostal po pár vteřinách i Čermák. Pardubice však pohrdly touto luxusní převahou a příliš Fikrta neohrozily. Naopak chybu Sýkory hasil až betonem pardubický gólman.

Domácí se ale nenechali zahnat do defenzívy a zkusili definitivně získat tři body pro sebe. Jan Starý sebral libereckému obránci ve vzduchu puk a dostal se do samostatného nájezdu. Před Fikrtem si tento mladík, zkraje sezony hostující v prvoligovém Hradci Králové, ovšem počínal mistrně a bekhendovou fintou přelstil libereckou jedničku – 4:2. Závěr se stal strhujícím, a to zejména vzhledem k nedisciplinovanosti domácích hráčů. Nejdříve byl vyloučen Cetkovský, krátce po něm putoval za katr Píša a aby toho nebylo málo, tak stejně jako Liberec potrestal rozhodčí Levonen i pardubickou lavičku za pomalé střídání. Pardubice se vydaly na dno svých sil a bomby Jiruše nebo Čermáka zalehli buď Lašák nebo důrazný obránce Snopek. V poslední minutě ale hosté snížili. Pavel Kašpařík snad natřikrát přehazoval Lašáka, až se mu to podařilo a snížil na 4:3. Lašák díky neuvěřitelným 66 zásahům další gól již neinkasoval, a Tygři tak odjíždějí z Pardubic bez bodu.