Liberec slaví, je v semifinále!

Date of publication Author Lukáš Hykš, Michal Berg

Bílomodrá euforie se nesla Sazka arénou. Bílí Tygři dokonale zaskočili domácí Slavii už v první části, kdy skórovali Čermák, Procházka, Vrbata a Rataj, a soubor trenéra Růžičky neměl ani slůvko odpovědi. Definitivně stvrdil postup v první minutě druhé třetiny Radim Vrbata a vynikajícího <b>Milana Hniličku</b> překonal až v závěru Vlasák. Historická sezóna libereckého hokeje tak stále nekončí, v úterý se Bílí Tygři začnou rvát s Pardubicemi o postup do finále!

ČF7, čtvrtek 17. března 2005
1:5
(0:4, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 58. Vlasák (Vondrka) - 6. Čermák (Modrý), 10. S. Procházka (Kotalík), 12. R. Vrbata (Kotalík, Fischer), 20. Rataj (Fischer, Čermák), 21. R. Vrbata (Fischer). Rozhodčí: Smeták, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7, bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 14.729.

HC Slavia Praha

Franěk (14. Z. Šmíd) - J. Novák, Špaček, Kadlec, Pojkar (22. Žabka), Kolařík, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Sup - D. Hruška, Beránek, Vondrka - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý.

Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý - R. Vrbata, Kotalík, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - P. Rozsíval, V. Nedorost, Plodek.

Až do rozhodujícího duelu čtvrtfinálové série s Libercem byla Slavia pod vedením Vladimíra Růžičky ve zvládání sedmých utkání stoprocentně úspěšná. Všechny tyto zápasy se však vyznačovaly tím, že Pražané k nim nastupovali na ledě soupeře, který byl pod tlakem domácího prostředí. Tentokrát v této pozici byli slávisté a na tuto "premiéru" budou chtít asi co nejrychleji zapomenout. Před téměř patnáctitisícovou návštěvou již po dvanácti minutách prohrávali 0:3! Nešťastník Franěk přenechal raději místo Zdeňku Šmídovi, ale ani on nezabránil tři sekundy před první přestávkou čtvrtému gólu. Po dvaceti minutách tedy bylo o postupujícím prakticky rozhodnuto.

Liberec prohrál v této sezoně v Sazka Aréně všech pět zápasů a ani první minuty nenaznačovali nic tomu, že by se na tomto faktu mělo něco změnit. Už po 35 sekundách hry to zkoušel z ostrého úhlu Tomica, jeho střela ale našla jen Hniličkovu lapačku. Na začátku druhé minuty se Sup snažil přihrávat před branku, k odraženému puku se dostal úplně osamocený Vlasák, který však i s přispěním kapitána Václava Nováka Hniličku nepřekonal. Ve 3. minutě se poprvé osmělili hosté. Štěstí zkoušel Rataj. Jeho první střela skončila na Fraňkových betonech, jeho druhý pokus pak po přihrávce Čermáka skončil těsně vedle tyče Fraňkovy svatyně. V 5. minutě pak našel krásně Lubomír Vaic Václava Nováka, který se snažil po ledě překonat Petra Fraňka, leč neúspěšně. O minutu později pak přišel šok pro všechny domácí fanoušky. Jaroslav Modrý nahodil těsně za červenou čárou puk do útočné třetiny, ten se odrazil od mantinelu, kde ho z první napálil Leoš Čermák a z těžkého úhlu prostřelil Fraňka mezi betony. Exslávistický útočník vstřelil důležitou první branku a poslal Tygry do vedení. Vyrovnat chtěl vzápětí Jan Novák, jeho projektil od modré ale mířil vedle. Na druhé straně si slávistický gólman poradil s nebezpečnou střelou Kotalíka.

V 9. minutě utkání ztratil Jaroslav Špaček ve středním pásmu puk, do brejku se dostal Podkonický, místo přihrávky na volného Nováka zvolil střelu, kterou Franěk vyrazil do rohu kluziště. V polovině první třetiny přišel druhý liberecký úder. Stanislav Procházka předal na modré Aleši Kotalíkovi, který tvrdě vystřelil, jeho střelu Franěk vyrazil jen před sebe, obránce Petr Kadlec byl u puku pomaleji než Stanislav Procházka, pro kterého nebyl sebemenší problém doklepnout puk do polodkryté branky. Ve 12. minutě přišel další veledůležitý moment zápasu. Podkonický zahákoval pronikajícího Vlasáka a šel si odpočinout na dvě minuty na trestnou lavici. Hned po sedmi vteřinách přesilové hry se puk po vyhraném buly dostal postupně od Vlasáka ke Špačkovi, který našel Stümpela, ten naservíroval puk před branku Vašíčkovi, který ale ve výhodné pozici trestuhodně minul. Přesilová hra pokračovala, Pálffy se napřáhl od modré ke střele, trefil však jen brusle Jiřího Fischera. Fischer založil rychlý brejk, našel na levé straně Vrbatu, který posunul na volného Kotalíka. Oba útočníci Bílých Tygrů se řítili v nájezdu dva na jednoho na obránce Špačka. Kotalík tvrdou střelou trefil tyč a odražený puk zasunul bez problémů do prázdné branky Radim Vrbata.

Domácího brankáře záhy vystřídal ve slávistické brance Zdeněk Šmíd. Slavia byla v tuto chvíli zralá na oddychový čas. Liberec skvěle bránil, výborně bruslil, byl u všeho dříve. Slavia se mocně snažila o kontaktní gól, blízko k němu měl David Hruška, který si v přesilové hře vybruslil až před Hniličku, strážce liberecké svatyně ale čaroval. Ke konci přesilovky se do velké šance dostal Vlasák, který se zjevil zcela sám před Milanem Hniličkou, i tentokrát se smál liberecký brankář. Liberec pak 3 sekundy před koncem první části hry zasadil Slavii definitivní K.O.. Čermák se neohroženě probil až do útočného pásma, kde se puku zmocnil výborně hrající Jiří Fischer, ideálně našel před brankou Igora Rataje, který si poloblafákem položil Šmída a završil skvělou třetinu Tygrů čtvrtým gólem.

Dílo zkázy nepřerušila ani pauza. Z druhé části neuplynula ani minuta, Jiří Fischer založil ve vlastním obranném pásmu útočnou akci, přihrál Radimu Vrbatovi, který si najel po křídle do útočného pásma, napřáhnul se a nechytatelnou bombou od mantinelu vymetl šibenici Šmídovy branky a popáté rozjásal početné houfy libereckých fanoušků. Zatímco Liberci do sítě padalo prakticky všechno, na co sáhl, Slavia byla v koncovce jalová a vynikající Hnilička přiváděl červenobílé doslova k šílenství. Ve 23. minutě si na něm vylámal zuby Vondrka, v polovině zápasu nemusel liberecký brankář ani zasahovat, protože Pálffy ze své střelecké parkety nezamířil mezi tyče. Fantóm v dresu Tygrů dostal ještě příležitost vyniknout proti Tomicově dorážce ve 34. minutě a Špačkově dělovce v minutě osmatřicáté. Vzápětí poté vychytal i stoprocentní gólovku Supa, a tak se stále mohl pyšnit čistým kontem.

Závěrečné dějství se dohrávalo víceméně z povinnosti. Ačkoliv bylo již rozhodnuto, na ledě se přiostřilo a přibylo vyloučených na obou stranách. Liberečtí fanoušci, kteří obsadili dva sektory za brankou Milana Hniličky si užívali radosti z historického úspěchu, naopak domácí příznivci se museli smířit po čtyřech letech s tím, že sezóna pro ně skončí ve čtvrtfinále. Jen malou útěchou jim byl v 58. minutě čestný úspěch Tomáše Vlasáka. Dramatická série skončila možná trochu překvapivým a jednoznačným rozuzlením, Liberec si ale postup zasloužil a může se těšit na semifinálovou sérii s Pardubicemi, která začíná v úterý v Duhové Aréně.