Liberec vyhrál v Budějovicích a základní část zakončil na osmém místě

Date of publication Author David Lukeš, Ondřej Flanderka

Č.Budějovice/Liberec - V posledním kole základní části vyjeli Bílí Tygři na led českobudějovického Mountfieldu a v zajímavém utkání se radovali po výhře 4:3 v prodloužení, i když ještě tři minuty před koncem byli o branku zpět. Výrazný podíl na zisku dvou bodů měli především Klimenta s Nedvědem, kteří se podíleli hned na třech brankách Tygrů. Znamená to, že předkolo zahájí Liberečtí v pondělí na domácím ledě právě proti Jihočechům.

52. kolo, pátek 05. března 2010
3:4p
(0:1, 3:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Mikeska (Pletka), 22. Ptáček (Pletka, Gřegořek), 35. Květoň (Gřegořek, Kuchejda) - 19. Nedorost (Klimenta, Nedvěd), 31. Podkonický (Nedvěd, Hunkes), 58. Nedvěd (Nedorost, Klimenta), 62. Plodek (Derner, Klimenta). Rozhodčí: Homola, Pešina - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:6, navíc Sailer (CEB) na 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 4743. Střely na branku: -:-. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Poživil, Melichar - Gulaš, Mikeska, Pletka - Květoň, Kuchejda, Veselý - Hudec, Šimánek, Melichárek - Micka, Sailer, Kotrla - Červený.

Leinonen – Hunkes, Výtisk, Jareš, Čakajík, Moravec, Derner, Rýgl – Nedorost, Nedvěd, Klimenta – Podkonický, Matějovský, Bartovič – Plodek, Kašpařík, Víšek – Vantuch, Blatný, Ondřej – Špaček.

Souboje MOUNTFIELDU a libereckých Bílých tygrů pravidelně přinášejí vyrovnané partie. Přestože oba týmy měly již před úvodním buly své jisté - postup do předkola play-off si zajistily už před olympijskou pauzou - o zápletku bylo přesto postaráno. Šlo o získání výhody začínat vyřazovací boje doma. A co víc, reálně visela nad ledem možnost, že se oba celky v předkole spolu utkají.

Z vyrovnaného úvodu jasně vyčnívá dlouhá budějovická dvojnásobná přesilovka ze šesté minuty, kterou ovšem Jihočeši využít nedokázali. A poté, co se rozplynula i následující herní převaha domácích, převzali otěže do rukou hosté ze severu. Jejich aktivita přinesla jednak dvojí vyloučení Michala Mikeska, druhak i vedoucí branku. A to se událo tak, že v devatenácté minutě Václav Nedorost trefil z mezikruží přesně levý horní růžek Turkovy branky - 0:1. Liberecký forvard si mohl znovu připadat jako doma, neboť s ním houfně slavila i početná ekipa hostujících fandů, kteří v té chvíli dělali svým hráčům takřka domácí prostředí.

Budějovické probral z letargie nevšední úvod prostřední dvacetiminutovky. To krátce za sebou putovali za katr hned tři hráči Tygrů. MOUNTFIELD s nastalou výhodou naložil s chutí. Dvě gólové přihrávky Václava Pletky, dvě využité přesilovky pět na tři. Tu první ve dvaadvacáté minutě u levé tyčky přetavil ve vyrovnání Michal Mikeska - 1:1. 24 vteřin na to se z mezikruží trefil František Ptáček - 2:1. Misky vah se tak rázem převážily na stranu domácích.

Jenže ledva se zápas přehoupl do své druhé poloviny, měli po Výtiskem nastřelené tyčce k dispozici dlouhou dvojitou výhodu i Tygři a i oni si s ní poradili náramně. Z pravého kruhu si k Turkovi najel Andrej Podkonický a mezi betony budějovického gólmana propašoval touš do branky - 2:2. Osud tomu chtěl, že až pětatřicátá minuta přinesla první gól padnuvší při rovnovážném počtu hráčů na ledě, přestože se jednalo už o pátý přesný zásah duelu. Pohotovost před brankou prokázal Lukáš Květoň, jenž dorazil za Leinonena vyražený kotouč - 3:2.

Ve třetí třetině se gólopád zastavil. V první polovině poslední dvacetiminutovky měli víc ze hry domácí, kteří se snažili vstelit uklidňující čtvrtý gól. To se jim v několika náznacích šancí nepodařilo a záhy se tak jali vyztužit střední pásmo. Dařilo se jim hosty držet na uzdě a navíc si vypracovali dobrou šanci na trhák - v šestapadesáté minutě jel Petr Sailer sám na Leinonena, ale zakončení mezi betony mu nevyšlo.

Už se zdálo, že Liberečtí budou muset přemýšlet na nulový zisk, když se v osmapadesáté minutě přece jen dočkali. Petr Nedvěd po přihrávce Václava Nedorosta zakončoval do prázdné branky - 3:3. Tygrů bylo rázem plné kluziště a před třetí sirénou ještě stihli zkropit Romana Turka sprškou střel.

S ohledem na výsledky ostatních zápasů bylo už před prodloužením jasné, že oba dnešní soupeři si to spolu rozdají i v předkole play-off. O tom, že série začne v Liberci, rozhodl v čase 61:40 proměněným brejkem dva na jednoho Jan Plodek - 3:4. Boje o účast ve čtvrtfinále play-off se rozjedou v Liberci v pondělí 8. března.