Liberečtí obránci otočili výsledek

Date of publication Author Martin Merk, Miloš Barták, David Schlegel

Hokejisté Liberce ve svém úvodním utkání švýcarského turné porazili Basilej 3:2, když o jejich vítězství rozhodla až závěrečná třetina, v níž se střelecky prosadili obránci. Nejprve při přesilové hře Jiří Moravec vyrovnal a necelých šest minut před koncem vstřelil <b>Valdemar Jiruš</b> vítěznou branku. Domácí zkoušeli štěstí ještě při power-play, ale vyrovnat se jim nepodařilo. První branku Liberce vstřelila nová posila ze Sparty Praha Jan Tomajko.

přát., úterý 10. srpna 2004
2:3
(2:1, 0:0, 0:2)

Branky a přihrávky: 4. Nüssli (Ivankovic), 19. Prinz - 7. Tomajko (Čermák), 53. Moravec (Vaic), 55. Jiruš. Vyloučení: 5:6. Vyzužití: 0:1. Střely na branku: 23:26 (7:6, 6:9, 10:11). Diváci: 445.

EHC Basel

Schöpf (30:10 Wissmann) - Forster, Oliver Schäublin, Wüthrich, Zehnder, Stalder, Bundi, Kessler - Plavsic, Riihijärvi, Schnyder - Jarkko Schäublin, Prinz, Signorell - Trémellat, Badertscher, Voegele - Nüssli, Chatelain, Ivankovic.

Hnilička (náhradník: Falta) - Jiruš, Moravec, Holub, Duben, Šmíd, Ovčačík, Krstev, Jareš, Hanzlík, Rygl - Tomajko, Novák, Procházka - Vaic, Rataj, Plodek - Vampola, Čermák, Rozsíval - Jech, Pabiška, Šulc - Podkonický, Víšek, Klimenta.

Tým EHC Basilej, který sestoupil z National Ligy A, hrál první zápas v této sezóně a chce se vrátit do nejvyšší švýcarské ligy s Kentem Ruhnkem, bývalým hlavním koučem švýcarského šampióna SC Bern. K návratu k elitě by měli pomoci například finský reprezentant Juha Riihijärvi nebo bývalí hráči švýcarského národního týmu Patrick Schöpf, Vjeran Ivankovic, Andreas Zehnder, Dino Kessler a Samuel Balmer.

Brankář Bílých Tygrů Milan Hnilička se na začátku tohoto přátelského utkání ocitl v „záři reflektorů“, protože Basilej předvedla před pětistovkou diváků několik pohledných akcí. V čase 3:53 se ujala třetí střela domácích, když skóroval bývalý reprezentant Thomas Nüssli po přihrávce Vjerana Ivankovice. Bílí Tygři tak v nové sezóně inkasovali po dlouhých 204 minutách. Basilej však vedla pouze krátce, neboť Liberci se podařilo dostat jejího brankáře Patricka Schöpfa pod tlak díky širokému kádru týmu Josefa Palečka. Nápor Bílých Tygrů vyústil na začátku 7. minuty ve vyrovnání, když puk za Schöpfa poslal po Čermákově přihrávce Jan Tomajko. Do konce třetiny už nebylo k vidění mnoho akcí, ale přesto po siréně na ukazateli svítilo 2:1 pro Basilej, to když v 19. minutě vystřelil ze tří metrů Cornel Prinz poté, co se k němu dostal puk po špatné rozehrávce tygří obrany zpoza branky.

Diváci mohli vidět, že oba týmy se stále po letní pauze rozehrávají. Je sice pravda, že především Bílí Tygři předvedli dobrou organizaci a střídání, ale individuální akce obou mužstev se nesly ve znamení chyb a zmatků. Ve druhé třetině se k těmto chybám přidaly fauly, které vedly ke zvýšení střelecké aktivity, a to především aktivity Bílých Tygrů. Ale stejně jako Milan Hnilička z Liberce, tak i gólman Basileje Patrick Schöpf udržel po 30 minutách skóre 2:1 ve prospěch Švýcarů.

Liberečtí předváděli ve druhé polovině utkání lepší hru než na začátku, vycházeli ze zajištěné obrany, ale neukázali dostatečný důraz před brankou soupeře. Až v čase 52:32 se jim díky gólu v přesilovce podařilo vyrovnat, když obránce Jiří Moravec pálil od modré. O 90 vteřin později měl Oliver Wissman zřejmě zakrytý výhled a překvapivá střela zadáka Valdemara Jiruše z poloviny hřiště znamenala vítězný gól. Ani power play Basileje v posledních minutách s několika gólovými šancemi již porážku týmu z třetího největšího města Švýcarska neodvrátila a liberečtí hokejisté se tak mohli radovat z vítězství i ve čtvrtém přípravném utkání na novou sezónu.

Dalšími soupeři Liberce: ZSC Lions - středa Kloten Flyers - pátek a SCL Tigers - sobota.