Liberečtí se na západě Čech statečně bili, po přestřelce berou bod

Date of publication Author Lukáš Šonský, Vladimír Jícha

Plzeň/Liberec – Bílí Tygři po reprezentační pauze zamířili na led vedoucí Plzně, souboj jednatřicátého extraligového kola se však proměnil v napínavou přestřelku. Libereckému celku soupeř brzy odskočil na rozdíl dvou branek, ale Severočeši v koncentraci nepolevili. Na půdě favorizovaného výběru nakonec získal bod, byť kapitán Nedvěd vyrovnal na 5:5 až třináct vteřin před koncem. V nájezdech se už Liberci nedařilo, protivník se z celkového vítězství radoval především díky čtyřem brankám Milana Gulaše.

31. kolo, středa 19. prosince 2012
6:5sn
(2:2, 1:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Gulaš (Vlasák, Straka), 10. Gulaš, 36. Jeřábek (Kovář, Balej), 44. Kovář (Kratěna, Marušák), 60. Gulaš (Straka), rozhodující sam. nájezd Gulaš – 15. Dušek (R. Vlach), 20. Víšek (Duda, Derner), 26. Pospíšil (Filippi), 40. Duda (Filippi, Víšek), 60. Nedvěd (Víšek, Duda). Rozhodčí: Homola, Hrubý – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 5:5, navíc Hollweg (PLZ) 5 min. + do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 200. Střely na branku: 37:41. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5sn. Nejlepší hráči: Roman Gulaš – Radek Duda.

HC Škoda Plzeň

Svoboda – Hanzlík, Dan Růžička, Mozík, Jeřábek, Marušák, St. Pierre – Gulaš, Straka, Vlasák – Balej, Kovář, Kratěna – Dvořák, Kašpařík, Pletka – Hollweg, Lev, Johnson.

Pinc (na sam. nájezdy Vošvrda) – Čakajík, Derner, Čutta, Jánošík, Havíř, Výtisk, Vitásek, Štich – Bulíř, Nedvěd, Bárta – Duda, T. Urban, Víšek – Pospíšil, Filippi, Dušek – R. Vlach, Galamboš, Vantuch.

Úvod zápasu se nesl v poměrně vlažném tempu a se spoustou nepřesností. Pincovu pozornost sice ve druhé minutě vyzkoušel Kratěna, ale liberecký gólman měl vyrážečku připravenou. Na druhé straně Svoboda zlikvidoval Nedvědovu šanci a poradil si i s několika střelami od modré.

V době, kdy na nové světelné kostce v Plzni svítil čas 16:00, zakončil nádhernou kombinaci Milan Gulaš. Celá akce začala u Straky, který vlevo našel volného Vlasáka. Ten v dobré pozici místo střely zvolil ještě další přihrávku, po které se Gulaš dostal sám před Pince, jehož suverénně překonal bekhendovým blafákem. Poté se v dobré šanci před Svobodou objevil Galamboš a Růžička jej fauloval. Vyrovnání měl na hokejce Bulíř, ale tváří v tvář Svobodovi neuspěl.

Růžička se po návratu na led dostal do brejku, nedokázal se ale prosadit a při libereckém protiútoku si dalším faulem pomohl Mozík. V oslabení předvedl výbornou práci Gulaš. Obral soupeře o puk a po kombinaci s Hollwegem se dostal sám před branku. V zakončení mu však zabránil liberecký obránce. Nemohlo následovat nic než trestné střílení, při kterém Milan Gulaš opět Pince „vykoupal“ a tentokrát po forhendovém blafáku poslal podruhé v zápase puk do odkryté branky.

Hosté se ke snížení dostali velmi lacino, v obranné třetině obral Vlach trochu sporným zákrokem o puk Růžičku a Antonín Dušek dokázal sám před plzeňskou brankou najít mezeru mezi Svobodovými betony. V závěru třetiny hráli domácí přesilovku, ta se ale vůbec nepovedla. Hned po buly se hosté dostali do situace 2 na 2. Dudovu střelu ještě Svoboda vyrazil, ale Strakou tísněný Jan Víšek se dokázal dorážkou prosadit.

Po slibném úvodu z pohledu domácích se tedy ve druhá třetině začínalo opět od nuly. Plzeňští začali náporem, ale bez výraznějších šancí. Pak se do přečíslení 2 na 1 dostali hosté, jenže Pospíšil zamířil vysoko nad. Na začátku 26. minuty však svoje zaváhání napravil. Svobodu připravil u zadního mantinelu o puk Filippi a zcela prázdnou branku už Tomáš Pospíšil nemohl minout.

Na domácí padla deka. Hosté se ovšek také nikam netlačili, takže diváky předváděná hra příliš nadchnout nemohla. Kombinace vázla a přesilovkou se indiáni doslova protrápili. Až po jejím konci se dostal k nebezpečné dorážce Johnson. Z ostrého úhlu minul, ale domácím šance nalila do žil novou krev. Škodováci začali být opět pro soupeře nebezpeční a zlepšenou hru završil Jakub Jeřábek, který si vybruslil od mantinelu a se štěstím dostal puk za Pincova záda.

Domácí ale poté zastavilo dlouhé oslabení. Po tvrdém střetu u mantinelu totiž dostal pětiminutový trest Hollweg, jenž atakoval Dernera. Hostující bek zamířil s krvavým šrámem v obličeji rovnou do kabin. Tygři početní převahu využili, Radek Duda tečí Filippiho střely překonal necelou minutu před koncem třetiny Svobodu.

Z dlouhé přesilovky Liberce ukrojil kus svým faulem Nedvěd. V době jeho návratu na led se do útoku dostali domácí. Straka vybídl ke skórování Gulaše, ale ten sám před Pincem hattrick nezkompletoval. Západočechy to ale zase tolik mrzet nemuselo, protože hned vzápětí se individuální akcí prosadil Jan Kovář a srovnal na 4:4. Otočit vývoj zápasu mohli následně Kašpařík s Dvořákem, ale sami na brankovišti proti Pincovi neuspěli. Další velkou šanci připravil v polovině závěrečné třetiny Gulaš, ale Straka na jeho přihrávku před odkrytou branku nedosáhl.

Vlasák poté nabídl faulem velkou šanci soupeři v podobě více než minutové dvojnásobné přesilovky. Hned v úvodu pálil dvakrát nebezpečně Nedvěd, ale Svoboda byl pokaždé na místě. Další šance si už hosté nevytvořili, naopak na druhé straně se také Pinc nechal obrat za brankou o puk Kovářem. Liberecký gólman ale svůj kiks napravil, holí zastavil na brankové čáře střelu mířící do prázdné klece. Kovář si následně připravil další dobrou šanci, ta však také zůstala nevyužita. V poslední minutě roztočil Strakův útok neuvěřitelný kolotoč šancí kolem Pincovy branky. Ten dlouho odolával. Pak ale domácí kapitán našel křížnou přihrávkou před brankou volného Milana Gulaše, který si srovnal puk na hokej a chladnokrevně vymetl roh u bližší tyčky.

Bylo 21 vteřin do konce třetiny a zdálo se, že vše je rozhodnuté. Jenže hned po buly se do brejku dostali hosté. Víšek nahrál Petrovi Nedvědovi, který z první zamířil přesně nad Svobodovu lapačku a v čase 59:47 vyrovnal na 5:5.

Zápas tedy šel do prodloužení. Velkou šanci měl v jeho polovině Pletka, kterému v přečíslení nabil St. Pierre. Plzeňský střelec však tentokrát zamířil příliš vysoko. Tentokrát už opravdu vítězný gól měl na hokejce Gulaš, který si vyměnil puk se Strakou. Kotouč ale zůstal schovaný pod ležícím Pincem. Proto musely přijít na řadu nájezdy. V první sérii Duda minul po blafáku branku, zatímco Milan Gulaš se trefil mezi betony. V dalším kole Nedvěd ztroskotal na Svobodově pravém betonu, kdežto Pletka zamířil přesně nad Vošvrdovu lapačku a potvrdil druhý bod pro Plzeň.