Liberečtí v poslední třetině body nezachránili, a nechali tak výhru Plzni

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Konec základní části se kvapem blíží a Bílí Tygři se stále pohybují na pozicích, které nejsou úměrné jejich cílům. Proti stále se zhoršující Plzni tak potřebovali opět zvítězit. Ovšem i přes skvělý začátek se postupně svými chybami připravili o náskok a poté inkasovali dokonce čtyřikrát v řadě. V poslední části sice <b>Antonín Dušek</b> odstartoval stíhací jízdu, zisk bodů však již nepřinesla.

35. kolo, neděle 28. prosince 2008

Branky a nahrávky: 3. Zíb (Jiruš, Pletka), 46. Dušek (Bartovič), 54. Kašpařík (Nedorost) - 7. Fabuš (Matějovský, Kracík), 26. Benák (Vlasák), 28. Vlasák (Straka), 31. Redlihs (Dvořák, Kracík). Rozhodčí: Fraňo - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8, navíc Žabka, Šachl - Redhils všichni 5 + do konce. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7500. Střely na branku: 47:26. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4.

Fikrt - Holub, Modrý, Jiruš, Moravec, Žabka, Derner, Zíb - Nedorost, Pabiška, Podkonický - Pletka, Kašpařík, Vantuch - Bartovič, Blatný, Šachl - Klimenta, Plodek, Dušek - Kopic.

HC Škoda Plzeň

Francouz - Dresler, Smrek, Pácal, Benák, S. Hudec, Redlihs, Martinec - Vlasák, M. Straka, Tomas - Matějovský, Kracík, Fabuš - Ludvík, Jan Kovář, Adamský - Dvořak, Šinágl, Kubica.

V posledních týdnech bezzubá Plzeň přijela na mrazivý sever hledat svou ztracenou formu z úvodu sezony, kdy tým poskládaný kolem vůdce Straky suverénně vévodil extraligové tabulce. V prvních minutách se ovšem zdálo, že keramikům po vstupu na led zamrzly nohy. Bruslili totiž se značným zpožděním za Tygry, a museli je tak zastavovat nedovoleně. V podstatě sám vybojoval dvojnásobnou přesilovku pro svůj celek Lukáš Pabiška, a když pak na led přišel i Lukáš Zíb, muselo už Francouzovi být jasné, co bude následovat. Liberecký trhač sítí napřáhl na modré čáře a mladík v plzeňské brance mohl pouze bezmocně máchnout lapačkou – 1:0.

Jenomže Liberečtí se s jedním gólem spokojili a povolili soupeři obtěžovat Fikrta, navíc ještě Jiruš klukovsky sekl Francouze do lapačky, a tak se Plzni nabídla ideální situace k vyrovnání. A přesilovkové komando hostů neváhalo. Zmatků v soupeřově defenzivě využil Peter Fabuš, když si v předbrankovém prostoru dovolil blafák do prázdné brány – 1:1.

Od tohoto momentu se Liberečtí dostali do herní agonie, která se velmi podobala té z duelu MS do 20 let mezi Českem a Kanadou. K vidění byly hlavně individuální zkraty a zmatená hledání kotouče. Na dlouho jediným světlým momentem severočeského mužstva se stala tyč, kterou měl svou tečí Modrého střely na svědomí Kašpařík. Jí už ovšem předcházely storprocentní šance Straky a Vlasáka, neúspěšní byli jen kvůli své špatné mušce. To vše byla ale pouze předzvěst další části...

V ní se Bílí Tygři předvedli pouze ranou Bartoviče do prázdné brány, ta však nebyla po Francouzově přískoku úspěšná, a tak začali kralovat hosté. Nejprve Vlasák jako pravý vladař zavezl v oslabení puk do pásma, přečkal vlnu přejiždějících šelem a naservíroval gólovou přihrávku z druhé vlny najíždějícímu Václavu Benákovi. Čtvrtý nejproduktivnější bek extraligy si vychutnal Fikrta a dostal Plzeň do vedení – 1:2.

Demoralizovaní Tygři ale nejenže, že nedokázali v načaté přesilovce vyrovnat, či alespoň dostat protivníka pod tlak, oni svou početní výhodu odehráli ve vlastní, popřípadě ve střední třetině a nakonec po návratu Matějovského potřetí inkasovali. Zaváhání Zíba na modré potrestal Straka, když autora první branky obral o puk a v nájezdu dva na jednoho zařídil trefu pro Tomáše Vlasáka - 1:3.

Čtvrtý kopanec do už napůl mrtvého tygřího těla pak přidali Západočeši za další tři minuty, kdy v ponechané výhodě po nespočtu předcházejících pokusů zasáhl cíl Jekabs Redlihs. Liberečtí hokejisté se v pěti pouze točili před brankovištěm, a lotyšský obránce tak měl snadnou úlohu ke skórování – 1:4.

Děs Liberce v prostřední části dokonal Žabka, jenž v devětatřicáté minutě srazil u hrazení Petera Fabuše a obdržel trest do konce zápasu. Plzeňský útočník zase obdržel lékařskou zprávu v nemocnici, kam byl kvůli zranění kotníku okamžitě převezen.

V přestávce mezi třetinami musel trenér Pešán zřejmě ryčet na své svěřence silou hurikánu. Bílí Tygři totiž lehce odbránili zbytek z pětiminutového Žabkova trestu a pak sami udeřili! Bartovič si za brankou pohrál s pukem a po předávce Antonínu Duškovi se domácí mohli radovat. Mladý útočník totiž z nulového úhlu propasíroval kotouč za špatně postaveného Francouze – 2:4.

Modří se za silného povzbuzení ze strany fanoušků vrhli na Plzeň a všemi prostředky se snažili o vstřelení kontaktní branky. A i když se tradiční průnik Bartoviče nesetkal se šťastným koncem, Libereckým se to nakonec povedlo. Vše předznamenala bitka, po níž byli penalizováni do konce utkání Redlihs a Šachl a která vzbudila emoce nejen na ledě, ale i mezi fanoušky. Ti Plzenští ukázali, že patří k nejneslušnějším v lize a kvůli výtržnostem se museli střetnout s místní pořádkovou službou. Mezitím ovšem Bílí Tygři přidali třetí gól. Zasloužil se o něj Nedorost, když vypálil ránu, kterou Francouz neudržel, a usnadnil tak práci Pavlu Kašpaříkovi. Nejproduktivnějšímu Tygrovi již jen zbývalo posunout puk o pár centimetrů za brankovou čáru.

Ač se Liberečtí snažili, další gól už přidat nedokázali, a Plzeň se tak díky skvělé druhé části mohla radovat ze zisku tří bodů.

35. kolo, neděle 28. prosince 2008

HC Škoda Plzeň