Lídr sražen pěti zásahy! Bílí Tygři si doma poradili se Spartou

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c — Třicáté kolo Tipsport extraligy zavedlo pod Ještěd pražskou Spartu. Vývoj zápasu ovšem vůbec nepotvrdil papírové předpoklady, když se Liberečtí velmi rychle chopili otěží duelu. Pražany nakonec srazili pěti zásahy a vybojovali důležité tři body.

30. kolo, pátek 13. prosince 2013
5:2
(2:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 8. Zacha (Vitásek, J. Vlach), 9. Bartek (Víšek, Bulík), 44. Urban (Bartek), 54. Výtisk (Bartek, Bulík), 59. Bartek – 29. Ton (Hlinka), 57. Buchtele (Ton, Pech). Rozhodčí: Hodek, Wagner — Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 823. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči: Martin Bartek — Jakub Krejčík.

Melicherčík – Derner, Hunkes, Výtisk, Vitásek, Čutta, Kolmann, Šimek – Víšek, Bulík, Bartek – Bulíř, Vampola, Pospíšil – Vlach, Zacha, Valský – Kica, Dušek, Urban.

Novotný – Piskáček, Pilař, Krejčík, Švrček, Philipp, Gřegořek, Hrbas, Kubát – Rolinek, Hlinka, Ton – T. Rachůnek, Pech, Kumstát – Buchtele, I. Rachůnek, Klimek – Forman, Simon, Procházka.

Samotný začátek pátečního duelu mezi Bílými Tygry a Spartou byl vcelku opatrný a žádných ofenzivních kreací si fanoušci neužili. V tomto duchu padl i první gól zápasu. Vitáskova střela z modré čáry se odrazila od zadního mantinelu na brankoviště, kde byl osamocený Pavel Zacha a své značně ulehčené pozice využil.

Krátce na to přišla nepozornost Sparty v obraně a Martin Bartek se řítil sám na Novotného. Ani on nabídkou nepohrdl a pod nohou hostujícího gólmana propasíroval kotouč do branky. Bílým Tygrům se i ve zbytku první třetiny dařilo ohrožovat soupeřovu branku, ovšem nic s gólovými parametry s vidění nebylo.

Prostřední dějství začali aktivněji hráči Sparty, když už po necelé půlminutě hrozil z mezikruží Hlinka. Branku ale netrefil. O dvě minuty později se dokonce sám na Melicherčíka rozjel Ivan Rachůnek, ovšem vyrážečka libereckého gólmana byla rychlejší než střela.

Co se nepodařilo jim, vykonal ale jiný z Pražanů. Hlinka vyrazil do útočného pásma, přičemž dobře viděl na druhé straně najíždějícího Petra Tona, jemuž adresoval precizní pas. Sparťanskému střelci stačilo nastavit hokejku.

Pražané i nadále praktikovali aktivní hokej a často motali libereckou defenzivu. Pomáhaly ji v tom i přesilové hry, které však domácí hráči nakonec vždy ustáli. Práci měl ve druhé třetině i Novotný, ale nikdo z nájezdníků si na něj nepřišel.

V závěrečných dvaceti minutách se domácím hráčům dařilo kontrolovat vývoj utkání a dospěli až k pohodlnému náskoku, který nepustili. Vše nastartoval dobře postavený Tomáš Urban, jenž zametl kotouč do odkryté branky. Odskočit Spartě na tři branky se Severočechům podařilo v přesilovce. Na brankovišti si počínal nejaktivněji obránce Jan Výtisk a protlačil puk do klece.

Krátce na to mohl korigovat Pech, do prázdné klece se mu ale neposedný kotouč poslat nepovedlo. Odpověď měl po výstavním sólu na hokejce Bulíř, avšak puk ho taktéž neposlechl. S deseti minutami do konce základní hrací doby vyrazil na steč domácí Bulík. Ani on ale nepochodil a jeho střela skončila na konstrukci branky.

Čtyři minuty před konce vykřesal svému týmu ještě trochu naděje Jan Buchtele, který zužitkoval hru v šesti. Bez gólmana to hráči z hlavního města zkoušeli i nadále, ale už se jim to nevyplatilo. Martin Bartek vystihl Krejčíkovu rozehrávku a trefou do prázdné branky pečetil na 5:2.