Mistr udolán, body uloupeny. Liberec v derby na severu Čech zvítězil 5:2

Date of publication Author Martina Válková

Liberec/Litvínov – Bílí Tygři si na ledě mistrovského Litvínova došli pro další, již páté vítězství v řadě. Na cenném skalpu se dvěma góly podílel Michal Řepík, v bráně pak po jednozápasové odmlce opět zazářil Ján Lašák, který úspěšně čelil tlaku soupeře v závěru utkání a výrazně pomohl uhájit jak třígólový náskok, tak tři body.

15. kolo, pátek 30. října 2015
2:5
(0:3, 2:1, 0:1)

39. Kubát (Jurčík), 40. Martynek (Hanzl) – 15. Řepík (Birner, Bulíř), 19. Valský (Jelínek, Krenželok), 20. Stránský (Bulíř), 29. Řepík (Birner, Ševc), 44. Krenželok (Jelínek, Valský) Rozhodčí: Šindler, Pavlovič – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:8 Využití: 0:1 Střely na branku: 32:31 Hráči utkání: Karel Kubát (LIT), Michal Řepík (LIB) Diváci: 6011

HC VERVA Litvínov

Janus (21. Horák) – Kubát, Chaloupka, Frolo, Pavlík, Pavelka, Gula, Sklenička – Lukeš, Hübl, Jánský – Trávníček, Hanzl, Martynek – Hořava, Piroš, Jurčík – Gerhát, Smolka, Kučera.

Lašák – Šimek, Ševc, Derner, Výtisk, Vitásek, Kajínek, Ulrych – Birner, Vampola, Řepík – Radivojevič, Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Lakatoš, Stránský.

Liberec do derby na severu Čech nastupoval s jednou lichotivou jistotou: a sice, že ať už zápas v Litvínově dopadne jakkoliv, bude i nadále tabulce vévodit. Největší stíhatel Tygrů – pražská Sparta totiž utkání 15. kola se Zlínem sehraje až na začátku ledna. Šance zvýšit náskok na své soupeře a týmové sebevědomí především byla i tak velmi lákavá, což si Pešánova družina dobře uvědomovala. Další jistotou v utkání se opět ukázala být pevnost v bráně jménem Ján Lašák, který se mezi tři tyče vrátil po jednokolové pauze odpočatý a připravený likvidovat střely soupeře jednu po druhé.

Jánko se ale vzhledem k tomu, že Litvínovští v úvodní části vyrukovali s pouhými třemi střelami, moc nenadřel. Na druhé straně Tygři se v tomto ohledu činili a během první dvacetiminutovky zaměstnali Januse dvaceti střelami, z nichž tři skončily pukem za jeho zády. Nejdříve ale pěkně po pořádku...

Navzdory jednoznačnému výsledku po úvodní části byl totiž začátek utkání ve znamení počátečního oťukávání. Hru na obou stranách doprovázely nepřesnosti a na první gól se čekalo až do patnácté minuty i přesto, že před tím byly k vidění tři přesilové hry: dvě na straně Liberce a jedna na straně Litvínova. Liberečtí si až v té druhé vytvořili dostatečný tlak, z něhož úvodní gól těsně po vypršení trestu Piroše vytěžil Michal Řepík.

O chvíli po něm se v přečíslení vyznamenal i střelec vítězného gólu z předchozího klání Jakub Valský. Ihned po vyhraném buly se totiž spolu s Jelínkem vydal do útočné třetiny, kde našel volnou hokejku Valského, jehož mířidla byla přesně seřízena. Střela z pravého kruhu tak rozvlnila síť a Tygři vedli už o dvě branky.

Liknavost obrany se domácím vymstila i o půlminutu později. To puk za Janusova záda doplachtil po střele Jana Stránského, což znamenalo jediné: vedení Liberce 3:0 a zároveň i konec vystoupení litvínovského muže v masce Jaroslava Januse, jehož od druhé třetiny nahradil Lukáš Horák.

Horák se však nenadál a brzy ze své klece puk lovil i on. Svůj střelecký apetit totiž znovu prokázal již jednou úspěšný Michal Řepík, který se obratně prosmýkl litvínovskou obranou a v polovině utkání zakončoval přesně nad Horákovu lapačku. Liberečtí se tak radovali již ze čtyřbrankového náskoku. To však ještě netušili, že si na ně domácí v závěru třetiny nachystali překvapení v podobě dvou gólů během 45 vteřin.

Prvním Lašákovým přemožitelem se díky úspěšné střele z pravého kruhu stal Karel Kubát. Svou připravenost vzápětí ukázal i Rostislav Martynek, který v pravý čas na pravém místě kotouč po vyhrané buly namířil rovnou za záda Lašáka. Jednoznačné vedení tak během necelé minuty bylo tatam a zaděláno byla na drama, které se mělo rozklíčovat až v třetině poslední.

Navzdory prognózám se nakonec ale žádná bitva o výsledek nekonala. Tygři totiž v úvodu přidali pátý gól, když se ve 44. minutě opětovně za třetí lajnu prosadil Lukáš Krenželok. I tak se ale Pešánovi svěřenci ještě pěkně zapotili, bránit totiž museli hned pět přesilovek soupeře, v závěru navíc i téměř půlminutové dvojnásobné oslabení. Na obranu a především Jána Lašáka v bráně se však dalo spolehnout, Tygři si tak z ledu mistra odvezli tříbodový lup a výhru 5:2.

Filip Pešán
„Do utkání jsme vstoupili slušně, byli jsme silní na puku a vstřelili branky po vypracovaných šancích. Situaci jsme si zkomplikovali v závěru druhé třetiny, kdy jsme nepochopitelně během krátkého časového úseku dostali dva góly po našich chybách. Čekali jsme za začátku třetí třetiny tlak domácích, který přišel, ale naštěstí jsme ho ustáli a dotáhli zápas do vítězného konce.“

Radim Rulík
„Musím říci, že Liberec vyhrál naprosto zaslouženě. Byl lepším týmem a měl lepší pohyb. My jsme se mu vyrovnali jen v určitých úsecích, ale po šedesát minut jsme s ním nedokázali držet krok. Proto jsme prohráli poměrně výrazným rozdílem.“