Neskutečný obrat! Bílí Tygři prohrávali ve Vítkovicích už 0:3, přesto díky hattricku Petra Vampoly vezou tři body

Ostrava – Tygři ukázali charakter! V zápase na ledě Vítkovic sice prohrávali nejprve 0:3, následně 3:4 a ještě čtyři minuty před koncem 4:5, přesto vezou z Ostravy tři body. V bláznivé třetí třetině rozhodl o vítězství Petr Vampola, který během posledních osmi minut zkompletoval hattrick. Náš tým tak opět posunul rekord extraligy na současných 115 bodů.

51. kolo, úterý 01. března 2016
5:6
(2:0, 1:2, 2:4)

Branky a nahrávky: 6. Kucsera (Kolouch, Vandas), 16. Szturc (Burger, Němec), 28. Vandas (Čerešňák, Kolouch), 48. Němec (Burger, Szturc), 53. Kolouch (Hovorka, Vandas) – 29. Valský (Jelínek), 30. Ordoš (Bulíř, Plutnar), 47. Bakoš (Vampola), 53. Vampola, 57. Vampola (Mojžíš, Řepík), 59. Vampola (Krenželok, Plutnar). Rozhodčí: Hradil, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4, navíc Bartošák (VIT) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 202. Střely na branku: 19:28. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:6.

HC Vítkovice Ridera

Bartošák – Kovář, Čerešňák, Philipp, Štencel, Klok, Sloboda – P. Kafka, Hlinka, Olesz – Kucsera, Kolouch, Vandas – Hovorka, Balán, Zdráhal – Němec, Burger, Szturc.

Lašák – Vitásek, Šimek, Derner, Plutnar, Mojžíš, Havlín – Birner, Vampola, Řepík – Ordoš, Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Plodek, J. Vlach, Zachar.

Domácí vstoupili do utkání aktivně a bylo znát, že jim v tabulce jde o hodně. Lašáka jako první zaměstnal Zdráhal, slovenský gólman však byl připraven a kotouč vyrazil. V šesté minutě už však náš tým kapituloval. Kolouch dobře vysunul kupředu Tomáše Kucseru a ten přesnou ranou nad beton Jána Lašáka poprvé rozvlnil síť.

Také Tygři se postupně začali dostávat do hry, Jakub Valský se dokonce zleva zjevil nehlídaný před Bartošákem, kotouč mu však při zakončení sjel z hokejky a střela tak mladého gólmana Vítkovic neohrozila. Na druhé straně se Lašák musel ohánět během vítkovické přesilovky, Zdráhal ani Hlinka na něj však recept nenašli.

V 16. minutě ovšem liberecká obrana chybovala, do úniku dva na nikoho se dostali Jiří Burger a Roman Szturc a druhý jmenovaný nedal Lašákovi šanci zasáhnout. Snížit mohl krátce nato Jaroslav Vlach, překonat Bartošáka však nedokázal. Domácí se ještě mohli prosadit potřetí během další přesilové hry, kotouč se však tygří obraně po velkém závaru podařilo odklidit do bezpečí a po první třetině tak Vítkovičtí vedli 2:0.

Bulířovo počínání na vhazování

Na domácích byla znát psychická pohoda i ve druhém dějství. Hned zkraje třetiny si navíc zahráli třetí přesilovou hru, během níž měl Lašák opět o práci postaráno, znovu však inkasovat nehodlal. Na druhé straně to po konci oslabení z dobré pozice zkusil Vampola, kotouč ale skončil pouze v lapačce brankáře Bartošáka.

Skóre se místo toho měnilo opět ve prospěch Vítkovic. Kolouch nabil na modré čáře postavenému Peteru Čerešňákovi a proti jeho ráně, kterou navíc tečoval Michal Vandas, byl Lašák bezmocný. Naši hráči se však s tříbrankovým rozdílem nechtěli smířit a přišla rychlá reakce. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu propálil Jakub Valský z úhlu Bartošáka a snížil.

A to nebylo vše. O pár minut později najel do útočného pásma Jan Ordoš, vypálil a jeho pokus smolně tečoval domácí Klok, který nasměroval kotouč do sítě za bezmocného Bartošáka. Mladý forvard Tygrů si tak připsal svou premiérovou trefu v extralize. Po snížení na rozdíl jediné branky najednou náš tým ožil a byl na ledě aktivnější. Birner nejprve nastřelil tyč a v dobré pozici následně Krenželok pálil nad, Vítkovičtí si tak před třetí třetinou stále drželi jednobrankové vedení.

Do závěrečného dějství vstoupili naši hráči tak, jak skončili to druhé. Také nadále byli na ledě aktivní a brzy se Tygrům nabízela zajímavá šance, když Bartošák za brankou ztratil kotouč, Birner však na Vampolovu přihrávku nedosáhl a zakončit do prázdné klece tak nemohl. Ve 47. minutě už ale bylo srovnáno. Martin Bakoš se dostal do samostatného úniku, který vyřešil šikovnou kličkou a následně sám také doklouzal až do branky za pukem.

Lukáš Krenželok na kotouči

Vyrovnaný stav bohužel příliš dlouho nevydržel. Erik Němec se dostal na levém kruhu ke kotouči a přesnou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě. Tygři ale nehodlali složit zbraně a brzy se k zajímavé šanci protlačil Ondřej Vitásek, jehož střelu ovšem Bartošák kryl. O pár minut později se však k odraženému kotouči v mezikruží dostal Petr Vampola a znovu srovnal.

Také tentokrát se ale Vítkovice rychle znovu zmocnily vedení. Neuplynula ani minuta a domácí se dostali do úniku, na jehož konci Šimek nešťastně zblokoval střelu pouze k Petru Kolouchovi, od nějž se puk odrazil do branky. Liberečtí se okamžitě hnali kupředu a zajímavou příležitost si vytvořil například Michal Bulíř, po obkroužení branky se však neprosadil.

Čtyři a půl minuty před koncem dostali naši hráči výhodu přesilové hry a trenér Filip Pešán se rozhodl podpořit početní převahu odvoláním brankáře. A tento tah se vyplatil! Tomáš Mojžíš napřáhl od modré, kotouč ještě tečoval Petr Vampola a rozvlnil síť za Bartošákovými zády. Vzápětí následovalo trestné střílení pro Vítkovice, Vandasovi však kotouč utekl a skóre se tentokrát neměnilo

Zato na druhé straně už ano. Krenželok vyslal kupředu Petra Vampolu a ten přesnou ranou zkompletoval hattrick, čímž poprvé v zápase poslal Tygry do vedení. Vítkovice se však nevzdaly a po velkém tlaku bylo pro úmyslné posunutí branky nařízeno další trestné střílení! Ani Rostislav Olesz však Lašáka nepřekonal a další šance si již domácí nevytvořili. Bílí Tygři tak po těžko uvěřitelném průběhu dokázali ve Vítkovicích vybojovat tři body.

Ladislav Svozil
„Začali jsme velmi dobře, dodržovali jsme systém. Za stavu 3:0 jsme ale začali nesmyslně lítat nahoru a pokračovalo to tak celý zápas. Dobré mužstvo by náskok 3:0 a další dvě průběžná vedení nemělo ztrácet. Máme dost zkušených hráčů na to, abychom si to pohlídali. Nesmyslně jsme však ztratili hlavu a zaslouženě prohráli. Víme, že předkolo je ztracené. Teď se musíme dívat dolů.“

„Do utkání jsme nevstoupili dobře. Prohrávali jsme osobní souboje, respektive jsme je vůbec nepodstupovali. Navíc jsme inkasovali laciné branky. Postupem času jsme se dostávali více do hry. Byli jsme silní na kotouči a jsem rád, že jsme dokázali zvítězit.“