Neskutečný obrat ve třetím dějství

Date of publication Author Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Po dvou třetinách to ve Zlíně s Tygry vypadalo beznadějně. K velkému zvratu zavelel <b>Ľubomír Vaic</b>, když se trefil znovu po dlouhých devíti zápasech a nastartoval tým z Podještědí ke čtvrté výhře venku v řadě.

36. kolo, pátek 29. prosince 2006
2:4
(1:0, 1:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 1.Nosek (Rachůnek), 36.Čech (Rachůnek) - 43.Vaic (Novák), 46.Pletka (Šachl), 46.Moravec (Jiruš), 60.Novák (Podkonický). Rozhodčí: Smeták - Čech, Chytil. Vyloučení: 10:12 navíc Vaic (LIB) 10 minut. Využití: 0:1. Diváci: 5601. Střely na branku: 42:32. Průběh utkání: 2:0, 2:4.

PSG Berani Zlín

Murín - Hamrlík, Galvas, Nosek, A. Novotný, Vosátko, Lučka, Horáček - Melenovský, Leška, Záhorovský - Mokrejš, M. Čech, Rachůnek - Okál, Kašpařík, Kubiš - M. Pšurný, Balán, R. Pšurný.

Hnilička - Jiruš, Moravec, Krstev, Čutta, Zíb, Rýgl, Žabka, Kočí - Vaic, Podkonický, Novák - Dušek, Plodek, Víšek - Čermák, Šachl, Pletka - S. Procházka, Pabiška, O. Hruška.

Raketový nástup předvedli Medvědi v zápase s Libercem. Hnilička si ještě nesáhl pořádně na puk a už po 57 vteřinách jej lovil ze své klece. Rachůnek se nejlíp zorientoval po buly a nahrál na modrou čáru Davidu Noskovi. Zadák domácího týmu se neukvapil, počkal si na chvíli, kdy se jeho spoluhráči natlačí před Hniličku a chytrým nahozením libereckého brankáře zaskočil – 1:0. Po rychlém gólu však pokračoval hokej bez výraznějších šancí. První slibnou příležitost Liberce měl na svědomí Dušek, ale svým bekhendovým pokusem si na Murína nepřišel. Stejně dopadl o chvíli na to Šachl a ani Vaic proti navrátilci do sestavy HAMÉ neuspěl. Na druhé straně mohl navýšit skóre obránce Horáček po ideálním pasu Rachůnka, v jasné šanci bohužel nedokázal zamířit přesně. V 19.minutě se jako úhoř protáhl obranou Pabiška, položil si Murína, ale z úhlu trefil pouze boční brankovou konstrukci. Medvědi tak do šaten odcházeli s jednogólovým náskokem.

Ve druhé části hry byla oboustranná opatrnost z úvodu tatam a k vidění byl hokej plný šancí a osobních soubojů. Medvědi v této pasáži jasně ovládli hru a jen díky vynikajícímu Hniličkovi se radovali z branky jen v jednom případě. Ve 36.minutě výtečně hrající Ráchůnek se opět nejlépe zorientoval po vhazování a našel úplně volného Martina Čecha, pro kterého nebyl problém zasunout puk do odkryté klece - 2:0. Síť za Hniličkou však mohl Bokrošův výběr rozvlnit daleko dříve. Nejvýraznější příležitosti si vypracovali Medvědi během dlouhé přesilovky pěti proti třem. Aktivní Rachůnek ještě ani teď neví, jak dokázal zahodit svou vyloženou šanci, v níž stál úplně sám před prázdnou brankou. Hniličkovou máchnutí holí ale dokázalo puk z brány vytěsnit. Další dvě stoprocentní gólovky měl kapitán Okál, ale ani on nedokázal překonat reprezentanta Hniličku. Poprvé liberecký brankář vystihl jeho teč a podruhé se skvěle, a hlavně rychle přemístil, a vykopl bruslí puk z branky. V 37.minutě se kluzištěm prohnal Kašpařík, jenže Hnilička byl k nepřekonání. Liberec ve druhé třetině zahrozil jen v úvodu, kdy v přečíslení tři na jednoho pálil Pletka nad. Po čtyřiceti minutách však málokdo tušil, co přinese následující dvacetiminutovka.

Tygři na obratu skóre pracovali usilovně už od prvního buly v závěrečné třetině. Zlepšili bruslení, byli o krok dříve u odražených kotoučů a hlavně se mnohem odvážněji pouštěli do útočných výpadů. A branky na sebe nenechali dlouho čekat. Ta první přišla ve 43. minutě - dělovka Podkonického letěla sice vysoko nad branku, ale šťastně se odrazilo zpátky před branku, kde stál úplně volný kanonýr Ľubomír Vaic - 2:1. O tři minuty později už bylo vyrovnáno. Šachl v rohu kluziště obelstil vtipnou kličkou Hamrlíka a přesnou přihrávkou našel před brankou nehlídaného Václava Pletku – 2:2. Medvědi byli v tu chvíli zralí na knokaut a proti kompaktní obraně Liberec, která na rozdíl od předcházejících okamžiků dokázala zpacifikovat hbité forvardy HAMÉ, se prosazovali jen stěží. Jediným nebezpečím pro Hniličku byl výborně hrající Rachůnek, ale ani on nedokázal vyzrát na fantóma v brance Tygrů. Ve chvíli, kdy už vše směřovalo k prodloužení, přišel z nenápadné akce rozhodující úder hostů. Obránce Jiří Moravec se zbavil dvou dotírajících útočníků a ze střední třetiny poslal na domácí branku pozdrav, který Murínovi prošel do sítě - 2:3. Křeč Zlína vyvrcholila v powerplay, ke které se domácí trenéři odhodlali 70 sekund před koncem. Převaha jednoho bruslaře však Medvědům nebyla nic platná, naopak Podkonický rybičkou přihrál puk Václavu Novákovi a ten zpečetil senzační obrat Liberce - 2:4. Z vítězného gólu měli hráči hostů nelíčenou radost, zatímco hokejisté HAMÉ mohli jen zpytovat svědomí, proč nedokázali ve druhé třetině pojistit dvougólové vedení.