Pardubice rázně zvýšily vedení

Date of publication Author Václav Rybáček

I s Milanem Hniličkou bojovali Tygři o první bod v semifinálové sérii s Pardubicemi. Skóre brzy otevřel Bulis, po trefách Andreje Novotného na jedné a <b>Andreje Podkonického </b>na druhé straně rozhodl při vlastním oslabení tři minuty před koncem zápasu Jiří Dopita. Moeller tak zaslouženě zvítězil a připsal si druhý bod. Tygři se tak ocitají ve stejné situaci jako ve čtvrtfinále, na svůj led se vrací se stavem 2:0 pro soupeře.

SF2, středa 23. března 2005
3:1
(1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Bulis (A. Novotný, Havíř), 27. A. Novotný, 57. Dopita - 29. Podkonický (Vaic). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

HC Dynamo Pardubice

Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Divíšek, Rolínek.

Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý - R. Vrbata, Kotalík, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák.

Plni elánu vrazili do druhého semifinále Pardubičtí a za svoji aktivitu byli hned po dvou minutách odměněni přesilovou hrou. Pykající Hanzlík, který zahákoval Průchu, tak z trestné lavice mohl sledovat první radost domácích. Po kombinaci na jeden dotek se puk dostal k Bulisovi, který nejprve trefil clonícího Jiruše, jeho druhá rána však již prolétla nad ramenem Hniličky až do sítě – 1:0. Bulis si po chvíli stejnou příležitost zopakoval, ale podruhé již úspěšný nebyl. V rychle vedeném utkání měli zpočátku mírně navrch domácí, hosté se těžko dostávali skrze pozorně hlídané střední pásmo. Až v polovině 12. minuty se urodila první velká šance na straně Tygrů. Vrbata dorážel Kloučkovu střelu tak, že se puk prošel brankovištěm, ale Lašákovo konto zůstalo neposkvrněno. Závěr úvodní části obstarala série vyloučení a také další obrovská šance Vrbaty, který naznačil pohyb za branku, ale bleskovou kličkou puk vrátil do brankoviště, kde již po pardubickém gólmanovi nebylo ani vidu. Dobře bránící Dopita však znemožnil dorážku do zcela prázdné branky.

Liberec se mohl radovat v polovině 22. minuty, kdy se k volnému puku před odkrytou brankou řítil Jiruš, ale bleskově mu puk z hokejky odstřelil Hemský. Tygři se dostávali do převahy, ale zahřmělo na druhé straně ve 26. minutě. V závaru dezorientovaný Šmíd posunul puk na modrou, kde jej přebral Andrej Novotný a zakrytý výhled Hniličky dopomohl jeho střele k cestě do sítě – 2:0. Kontaktní gól byl však na světě hned za dvě minuty. Podkonický dostal pas od svého krajana Vaice a další krajan, tentokrát v brance Pardubic, nechal po pravé ruce dostatek prostoru, který Podkonický nekompromisně trefil – 2:1. Opět zvýšit na rozdíl dvou gólů mohl ve 33. minutě Hemský, který se proháčkoval před Hniličku, ale na svoji šanci nakonec navázal faulem. V přesilové hře se Lašák zapotil pouze při střele Tomajka. I tato přesilovka ukázala, že výhody muže v poli dnes libereckou zbraní rozhodně nejsou. Okénko v dobře organizované obraně Moelleru se objevilo při špatném střídání ve 38. minutě, ale Kotalík pálil z pravého kruhu pouze do Lašákovy náruče. V poslední minutě druhé třetině našel před Hniličkou Hemský osamoceného Bulise, ale stav 2:1 trval.

Poslední část začali domácí přesilovou hrou, ale bez svého nejproduktivnějšího hráče Mikesky, kterého trápí zranění zad. Hnilička se štěstím vyrazil ránu Novotného i dorážku Dopity z půl metru. Domácí i v plném počtu svůj náskok pouze nehlídali a efektivním přechodem středního pásma přehrávali hosty. První pětiminutovka třetí třetiny byla plně v režii domácího týmu. Ovšem ve 46. domácí tribuny strnuly. Zprava pálil Novák, puk Lašák vyrazil k Podkonickému, který z první dorážel, Lašák tygřím skokem zachránil. Puk se ale dostal zpět k Podkonickému, před kterým byla odkrytá branka, tu však liberecký bek i s přispěním zoufale bránícího Koukala netrefil! Hosté však viděli, že to jde, a před Lašákem se vzápětí ocitl Kotalík. Pardubičtí se od 50. minuty zatáhly více do obrany a jejich pozorná hra dělala Libereckým velké problémy. Jeden z rychlých protiútoků mohl proměnit Hemský, ale dorážku Linhartovy střely namířil těsně vedle levě tyče. V protiútoku Koukal nešetrně zasáhl hokejkou v obličeji Čermáka, který se dlouho zvedal a na střídačku odjel pouze s pomocí. Domácí forvard inkasoval 2+2 minuty, Čermák odjel se zraněním oka do nemocnice.

Přesilovka měla být libereckým spasením, nakonec se stala prokletím. Dvě a půl minuty se liberečtí marně pokoušeli dostat do útočného pásma, až jim ránu z milosti zasadil Dopita, který obral na obranné modré o puk chybujícího Fischera, sólem přes celé hřiště a přesným zakončením vyvolal domácí euforii – 3:1. Tygři ve zbylých třech minutách ještě několikrát zaměstnali Lašáka, ale domácí si výhru pohlídali a vedou tak v sérii 2:0 na zápasy.