Pátý zápas Tygrům nevyšel, v sobotu je čeká souboj o přežití

Date of publication Author Ondřej Flanderka, Ondřej Huml

Po dvou úspěšných zápasech v Liberci odjížděli Tygři do Prahy s cílem pokusit se uspět i tam. Slávia ale hrála doma od začátku aktivněji a nakonec zvítězila 5:1. Jedinou branku Severočechů vstřelil útočník <b>Václav Pletka</b>, který ve čtyřiatřicáté minutě snižoval na 2:1, pak ale domácí odskočili na více brankový rozdíl a Tygři už snížit nedovedli. Šestý zápas se hraje v sobotu v Liberci.

SF5, čtvrtek 27. března 2008
5:1
(1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Červenka (Bednář), 24. Klepiš (Micka), 36. Hruška, 48. Bednář (Červenka), 53. Bednář (Červenka) - 34. Pletka (Čermák). Rozhodčí: Jeřábek, Husička - Charvát, Kalivoda . Vyloučení: 11:12. Využití: 3:1. Diváci: 13 877. Střely na branku: 37:28. Průběh utkání: 2:0,2:1,5:1.

HC Slavia Praha

Svoboda - Kadlec, Vašíček, Novák, Žižka, Sloboda, Kolařík, Drtina - Hruška, Klepiš, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, Rataj, Sup - Doležal, M. Čermák, Růžička.

Pinc (53. Fikrt) - Jiruš, Derner, Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Kočí, Holub - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Blatný, Kašpařík, Nedorost - Bartovič, Pabiška, Šachl.

Úvod zápasu se nesl v opatrném duchu, oba týmy vycházely ze zajištěné defenzívy. Zničehonic se do vedení dostali domácí. V čase 6:06 našel Jaroslav Bednář ideálně Romana Červenku, který střelou pod břevno otevřel skóre utkání – 1:0. Slavii úvodní gól nabudil. Obrovskou šanci měl Michal Vondrka, jenž se řítil sám na Pince. Liberecký brankář jeho pokus ale výborným zákrokem zneškodnil.

Emoce v první třetině zaplály snad jedinkrát, a to když se ve 14. minutě do konfliktu dostali Hruška se Žabkou. Vzájemný kontakt byl však rozhodčími prakticky ihned zažehnán. Liberec se až do konce první části do šancí prakticky nedostal, výjimkou byl snad jen průnik Čermáka. Aktivnější domácí mohli své vedení do konce první části ještě zvýšit, a to po výtečné akci Tomáše Micky půl minuty před koncem. Micka si vybruslil zpoza Pincovy brány a skrytou střelou napálil tyč!

I do druhé třetiny vstoupili lépe domácí. Nepouštěli Tygry na dosah gólmana Svobody a drželi puk v útočném pásmu. Severočeši nestíhali a museli faulovat. Ve třiadvacáté minutě na trestnou usedl Angel Krstev, dlouho u trestoměřičů však nepobyl. Už za necelou minutu se do úniku dostala dvojice Micka - Klepiš a Pinc neměl nárok. Druhý jmenovaný ranou pod víko chladnokrevně zakončil – 2:0.

A s hosty mohlo být ještě hůře. Potřetí puk za libereckého gólmana dopravil Michal Vondrka, videozáznam ho však usvědčil ze hry vysokou holí.

Tlak Slavie pokračoval, ve 29. minutě vypálil jedovatou střelu od modré Jiří Drtina. Pinc vyrazil puk jen k Červenkovi, který ho ani nadvakrát do branky neprotlačil. Chvíli poté se proti pravidlům provinili liberečtí Krstev se Žabkou a před Slavií se otevřela možnost téměř dvouminutové přesilovky pět na tři. Při ní nejprve málem sama inkasovala, když se do veliké šance dostal Pavel Kašpařík. Sám postupoval na Svobodu, ale i díky drobnému zahákování Kadlece liberecký útočník neskóroval. A tak mohli udeřit domácí. Ve stoprocentní tutovce selhal Jakub Klepiš, jenž z bezprostřední blízkosti trefil jen brankáře Tygrů.

Slávisté tak výhodnou přesilovku promrhali a přišel zákonitý trest. Stejnou početní výhodu totiž záhy dostali i hosté, naložili s ní ale úplně jinak. Už po pár sekundách Svobodu po Čermákově nahrávce překonal Václav Pletka - 2:1. Tygři mohli i vyrovnat, Klimentova jedovatá teč ovšem bránu o kousíček minula. Zřejmě klíčovým momentem utkání bylo to, že se slávisté dokázali brzy vrátit do dvoubrankového vedení. David Hruška si najel do pravého kruhu a vymetl pavučinky Pincovy klece – 3:1.

Závěrečná dvacetiminutovka začala zbytečným vyloučením Davida Hrušky. V oslabení sice málem nejdříve udeřil domácí Drtina, horko však bylo spíš na druhé straně. K Hruškovi na trestnou lavici totiž usedl i Jiří Vašíček, což znamenalo přesilovku pět na tři pro hosty. Pří ní možnost skórovat spálil Leoš Čermák, když v dobré pozici rozvlnil jen boční síť...

Místo snížení tak přišlo rozhodnutí. Jaroslav Bednář lehce projel mezi statickými beky Liberce a bekhendovým blafákem překonal Pince počtvrté – 4:1. Situaci si pak Slavia trochu zkomplikovala. Za přifilmovaný pád si šel na dvě minuty odpočinout Klepiš, kterého rovnou doplnil i Vladimír Růžička mladší, jenž šel odpykat trest za nesportovní chování pro hráčskou lavici. V přesilové hře měl Lukáš Pabiška na hokejce jasný gól, když mu stačilo už jen přehodit ležícího Svobodu. Ten jeho pokus ale fantastickým pokusem zneškodnil! Opět tak udeřili sami slávisté a opět u toho byl agilní Jaroslav Bednář. Ten střelou z úhlu překvapil Pince a zvýšil již na 5:1. V bráně hostů pak došlo k rošádě a mezi tři tyče se poprvé v sérii postavil Michal Fikrt. A do konce zápasu měl kupu práce. Nejdříve ho dvakrát za sebou prověřil ostrou ránou Tomáš Žižka, poté musel hasit samostatný nájezd Michala Vondrky, jenž byl zahákován v úniku. Liberecká dvojka si s jeho trestným střílením poradila. Slavia si závěr zápasu vedení pohlídala a v sérii se ujala vedení 3:2.