Perníkáři díky Kropáčovi i napočtvrté vyhráli o gól

Date of publication Author Radek Šenk, Radek Vokál

Bílí Tygři opět dokázali lídra tabulky nepříjemně pozlobit. V posledních třech vzájemných zápasech byli vždy ve vedení, pokaždé jej ale proti zkušenějšímu soupeři ztratili. Liberečtí se v extralize poprvé představili v improvizované sestavě oslabené o šest hráčů základního kádru. Díky tomu dostali šanci vyzkoušet si extraligu nadějní liberečtí junioři. Poprvé si za Tygry zahrál extraligu i dvaadvacetiletý bek <b>Richard Jareš</b> - a hned byl vyhlášen nejlepším hráčem domácích. Skóre otevřel ranou od modré mladíček Jan Holub. Zápas se zlomil ke konci 2. třetiny, kdy hosté dvěma slepenými góly skóre otočili. Vítěznou branku zaznamenal Tygr ve službách Pardubic Radoslav Kropáč.

, pátek 14. února 2003
1:2
(1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Holub (Kašpařík) - 38. Jaroslav Kudrna (Tvrdík), 39. Kropáč (Lubina, D. Pospíšil). Rozhodčí: Venglář - Chytil, Pácal. Vyloučení: 5:7, navíc Krstev (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 3835.

Falta - J. Moravec, Jareš, Jan Kudrna, Holub, Krstev, Kočí, Ovčačík, Vála - Kábrt, M. Straka, Víšek - V. Novák, Kašpařík, Jiří Kudrna - Rozsíval, Plodek, Hájek - Klimenta, Pabiška, Jech.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - Mudroch, Pácal, Čáslava, Janecký, A. Novotný, Duben - Jaroslav Kudrna, Blažek, Lubina - Kropáč, Tvrdík, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha - T. Divíšek, D. Pospíšil.

Domácí se po reprezentační pauze, vyplněné Švédskými hrami, představili hned s pěticí nových tváří, v obraně Jareš s Ovčačíkem, v útoku pak Klimenta, Pabiška a Jech. I když zkušenost rozhodně nebyla na jejich straně, dali hned od začátku lídrovi soutěže pocítit, že to ve Svijanské aréně rozhodně nebude mít jednoduché. Po první střele pardubického Kudrny v 1. minutě utkání, zavřeli soupeře před jeho brankou a Svoboda se musel začít otáčet. Nezastavila je ani hra v oslabení, kdy byl po faulu na Divíška vyloučen domácí útočník Plodek. Naopak do šance se dostal centr druhého útoku Liberce Kašpařík, reprezentační gólman byl však na místě. V páté minutě dává o sobě poprvé vědět na hostování zapůjčený Kropáč, který se prodírá před domácího Faltu. V polovině deváté minuty vybojuje po samostatném průniku výhodu vhazování pro liberecké Tygry Václav Novák, a když jej poté Kašpařík dokáže také vyhrát, mohou se diváci radovat z prvního gólu ve Svobodově síti. Mladý obránce Holub prostřelí "taháčkem" od modré vše, co mu stojí v cestě. V následné potyčce před Faltovou brankou jsou vyloučeni hostující Lubina spolu s domácím obráncem Krstevem. Jedinou vážnější šanci, do které se propracuje pardubický Divíšek, však dobře chytající Pavel Falta dokáže pokrýt. Stejný hráč se o chvíli později opět zjevuje v obranném pásmu domácích, kde jim opět nadělá značné starosti, které musí hasit Víšek, který si zahraje na brankáře, když zastupuje již bezmocného Faltu a zabraňuje Divíškovi v jistém gólu. Šance se poté střídají pravidelně na obou stranách, perníkáři se pomalu dostávají do tempa.

Na začátku druhé třetiny je po přísném posouzení vyloučen liberecký Holub. V oslabení jsou opět lepší domácí, kteří si po chybě pardubických beků dokáží vypracovat jasnou příležitost ke zvýšení skóre. Rozsíval zcela osamocen míří na Svobodu, s kličkou do bekhendu si však pardubický brankář dokáže poradit. Ve 25. minutě vyjíždí svým typickým průnikem středem hřiště kapitán Pardubic Janecký, aby vyzval ke skórování Koukala. Ten ani nadvakrát nedokáže překonat pravého Tygra v domácí kleci Pavla Faltu, kterému pomáhá i levá tyč. To prokazuje i video, k jehož shlédnutí byl vyzván hlavní rozhodčí Venglář. Po vyloučení pardubického beka Novotného připravuje šanci pro najíždějícího Moravce Kašpařík, ten ale přihrávku nedokáže zpracovat. Hraje se ve slušném tempu a Pardubičtí navrátivší se z japonského turné začínají stále více kousat. Bývalý Bílý Tygr Radoslav Kropáč, nyní v dresu Pardubic, dává jasně najevo, že své nedávné spoluhráče nemíní v ničem šetřit a ti si při jeho přítomnosti na ledě nemohou ani na chvíli odpočinout. Dokonalý obrat v utkání následuje v konci druhé třetiny, když se v 38. minutě k puku dostává pardubický Tvrdík, který vybídne ke skórování Jaroslava Kudrnu. Po neproměněné Víškově šanci, která následuje ihned po vhazování, se do brejku na osamoceného Faltu řítí hned dvojice pojišťováků Lubina - Kropáč. Posledně jmenovaný pak dokonale zakončuje nájezd a nedává Faltovi šanci. Slovenský ostrostřelec tak přesvědčuje o svých kvalitách opět doma, když i v Japonsku se dokázal v dresu pardubických prosadit. Navíc je domácím vyloučen obránce Krstev, který dostává osobní trest na 10 minut.

Do třetí třetiny nastupují hosté s jasným cílem, nedostat branku a čekat na brejkové příležitosti, typickou to hrou pro blížící se play-off, na které se lídr soutěže snaží maximálně připravit. Bojuje se hlavně ve středním pásmu, domácím se vůbec nedaří finální přihrávka v přechodu do obranného pásma Pardubic. Na přelomu 48. minuty se do šance dostávají Lubina s Divíškem, ale Falta drží Tygry nad vodou. Ti se mohou vrhnout k závěrečnému náporu. Po vyloučení Novotného se do šance dostávají liberečtí Kašpařík s Plodkem. Ani nadvakrát nedokážou překonat výtečného Svobodu. Ten dokáže pohotově zareagovat i na neuvěřitelně se odrážející puk ze zadního mantinelu. Šanci na hru v početní výhodě po faulu Pospíšila bere domácím Vála, který putuje za katr hned vzápětí za nedovolené bránění. Poslední šanci utkání má Patrik Rozsíval, Svobodova lapačka je však na místě. V poklidu hrající hosté kontrolují hru do samého závěru. Libereckým se tak ani napočtvrté nepodařilo Pardubice porazit, opět prohráli o jedinou branku.