Po nadějném startu Tygři opět padli

Date of publication Author Radoslav Vavřina, Jan Salajka

L i b e r e c - Na ledě předposlední Energie se libereckým hokejistům naskytla šance zlomit prosincové prokletí a zastavit sérii proher. Po první třetině situace vypadala díky gólu Kudrny nadějně, pak ale kontrolu nad zápasem přebrali domácí, kteří nakonec vyhráli 4:1.

31. kolo, neděle 11. prosince 2011
4:1
(1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Kumstát (Košťál, Gřegořek), 26. Zaťovič (Pech, Skuhravý), 37. Kumstát (Pech, Košťál), 53. Košťál (Mocek) - 17. Kudrna (Vantuch, Vak). Rozhodčí: Kalivoda, Pešina - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:7, navíc Gründling (KVA) 10 min. Bez využití. Diváci: 2 421. Střely na branku: 33:19. Průběh utkání: 0:1, 4:1. Hráči utkání: Petr Kumstát - Lukáš Vantuch.

HC Energie Karlovy Vary

Salfický - Gřegořek, Gawryletz, Gulaši, Mocek, Látal, Prošek, Gründling - Košťál, Pech, Kumstát - Skladaný, Skuhravý, Dej - Mikeska, Sýkora, Zaťovič – Kuběna, Klíma T., Vachovec - Zucker.

Pinc - Čakajík, Výtisk, Moravec, Trončinský, Derner, Ulrych, Holub - Bartovič, Nedvěd, Krejčík - Vantuch, Vak, Kudrna - Špaček, T. Urban, Bárta - Kica, Bortňák, Bulíř.

Karlovy Vary mají za sebou tři prohrané zápasy, Bílí Tygři z Liberce o jeden více. Jeden z celků v KV Areně utne nepříznivou sérii. Budou to předposlední Karlovy Vary, nebo čtvrtý Liberec?

První minuty utkání ani trošku nenapověděly, stejně tak i celá první, herně naprosto vyrovnaná třetina. Se zelenobílými to zprvu vypadalo špatně, když dvojnásobnou herní přesilu využil přesnou tečí Jaroslav Kudrna - 0:1. Na KV Arenu na chvíli dolehlo hrobové ticho. Po půlminutě obrana Tygrů zaváhala a vzniklo z toho přečíslení tří proti jednomu. Střílející Petr Kumstát přesně vymetl horní růžek a vrátil domácím fanouškům pozitivní náladu - 1:1.

První dějství už nic nepřineslo, a tak rozhodující slovo padlo do dalších třetin. Přesněji do té prostřední, v níž Energie určila směr, kterým se zápas vydá. Liberec podruhé v utkání špatně vystřídal, a tak nabídl domácím přesilovou hru. A že jí zelenobílí nedokázali využít? Mrzet je to nemuselo. Další zaváhání liberecké defenzivy zužitkoval Martin Zaťovič, který unikl všem obráncům a svižnou ranou prostřelil Marka Pince nad vyrážečku - 2:1.

Poté, co kapitán Severočechů Nedvěd trefil Gründlinga holí do obličeje, si obě strany rozdaly několik úderů pěstí. Přesilovkovou příležitost dostal Liberec, ale neuspěl v ní. Těsně po zlomu třetiny se mohli Tygři vrátit do hry, když tečovaná střela obránce orazítkovala Salfického tyčku. Situace si vyžádala konzultaci s videem, ta však dosažení branky také nepotvrdila. Tyčku nastřelili i domácí hokejisté. Gulašiho střela od modré se od ní odrazila do rohu, a tak skóre také nedoznalo změny.

Po třech minutách už ale ano. Petr Kumstát vložil do Pechovy přihrávky svou dlouhou hůl a kotouč doklepl do odkryté klece. Tvrdá rána pro Bílé Tygry - 3:1. K vítěznému konci tak měli blíže domácí hokejisté, kteří do třetí třetiny vstoupili s pohodlným vedením.

Ale málem se o něj museli strachovat. Na úvod třetího dějství proklouzl mezi dvěma beky Kudrna, jenže Salfický jeho únik zastavil. Dvouminutový trest za držení a navíc desetiminutový osobní trest za nesportovní chování si poté vysloužil slovenský obránce Martin Gründling. Energie přesilovkový tlak Liberce dokázala přečkat a poté poslala naděje Bílých Tygrů definitivně mimo realitu, když Jan Košťál dokázal bekhendem z mezikruží skórovat, ačkoli stál k Pincovi zády - 4:1.

I za rozhodnutého výsledku se mohlo ve scénáři utkání změnit mnohé. Petr Kumstát měl na kontě dvě branky a byl by býval zkompletoval hattrick, kdyby výtečný Pinc jeho pokus z bezprostřední blízkosti nezlikvidoval lapačkou. Potěšit ho mohl alespoň fakt, že si karlovarský dlouhán za svůj výkon spolu s libereckým Vantuchem vysloužil titul nejlepšího hráče zápasu. Domácí hráči si v závěru utkání užívali ovace téměř dvouapůltisícové návštěvy, a prolomili tak svou nepříznivou sérii, kdežto Liberec své trápení prodloužil na pět zápasů.