Premiéra Bílým Tygrům nevyšla, ale za výkon se stydět nemusí

Date of publication Author Tomáš Krupka, aVAL

Svoje účinkování v extralize zahájili Bílí Tygři domácím utkáním s Chemopetrolem Litvínov. Přestože nebyla Svijanská aréna vyprodaná, vytvořili diváci důstojnou kulisu extraligovému utkání. Na obou týmech nebyla patrná malá rozehranost a od prvních minut předváděly kvalitní hokej. Bílí Tygři zahájili velice útočně a bez respektu z velkých jmen, přestože už tak kvalitní tým Litvínova přijel navíc posílen o zkušené reprezentanty Šlégra a Ručinského, čekající na nové smlouvy v NHL. Premiérový gól Bílých Tygrů vstřelil tři minuty před koncem dělovkou <b>Michal Straka</b> (na snímku), nejlepším hráčem domácích byl ale vyhlášen výtečný Pavel Falta.

1. kolo, sobota 14. září 2002
1:4
(0:2, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 57. Pospíšil R. (Kropáč) - 17. Ručinský (Alinč, Ťupa), 18. Prorok, 55. Kroupa (Stavenský), 60. Šlégr. Rozhodčí: Rejthar - Padevět, Čížek. Vyloučení: 4:7, navíc S. Procházka (LIB) 10 min. a Gombár (LIT) na 5 + do konce. Využití: 0:1. Diváci: 5 427.

Falta - R. Pospíšil, Krstev, Jan Kudrna, Čakajík, Horáček, Kočí, M. Beránek, Moravec - Jankových, Musil, Rozsíval - Kropáč, M. Straka, Kábrt - V. Novák, Moskal, S. Procházka - M. Hájek, Plodek, Jiří Kudrna.

HC VERVA Litvínov

Pinc - Kuntoš, Hranáč, Kroupa, Ťupa, Gýna, Šlégr - Klíma, Alinč, Ručinský - Stavenský, Šulc, Prorok - Trávníček, T. Martinec, Gombár - Klobouček, Říha, Kotrla.

Soupeři začali hrát velice útočně a ve velkém tempu a oba se snažili vstřelit úvodní gól. K němu měli velice blízko Bílí Tygři již ve 3. minutě, kdy se po vzorné kombinaci Musila s Rozsívalem nepodařilo Mojmíru Musilovi ve slibné pozici úspěšně zakončit. Potom se několikrát blýskli oba brankáři, přičemž zejména Pincův semafor proti střele Jana Kudrny v průběhu první přesilové hry Bílých Tygrů byl efektní. Nadějně rozehranou přesilovou hru Tygrů zabrzdilo vyloučení Mojmíra Musila za napadení u hrazení. Přestože tempo ke konci první třetiny mírně opadlo, mohli se diváci bavit velice kvalitním hokejem s pohlednými útočnými akcemi na obou stranách.

Kritické dvě minuty pro Bílé Tygry nastaly v závěru první třetiny. Nejprve v 17. minutě našel Alinč na levém křídle nabrusleného Martina Ručinského, který zúročil svoje zkušenosti a z očí do očí nedal Pavlu Faltovi šanci, když poslal puk mezi jeho betony. Hned v následující minutě Tygři chybovali při rozehrávce z rohu kluziště. Vyhozený kotouč zachytil Prorok a nekompromisně zavěsil do šibenice Faltovy branky. O korekci výsledku se ještě v samém závěru úvodní třetiny pokusil Angel Krstev, jehož střelu od modré i následnou dorážku Jana Kudrny gólman hostí Pinc bezpečně chytil.

V úvodu druhé třetiny oba týmy hrály poněkud opatrněji. Ve 24. minutě vynikl Vítězslav Jankových, který se dokázal prokličkovat skrz celou plochu až před Pince, ovšem zakončit již nedokázal. Hra se přelévala ze strany na stranu, za zmínku stojí zejména únik Michala Straky z 32. minuty, který nedovoleným zákrokem zastavil Gombár, čímž poslal hosty do oslabení. V těchto fázích zápasu přibylo zejména z litvínovské strany zákroků na samé hranici i za hranicí pravidel, čímž chemici nabídli Bílým Tygrům téměř 6 minut trvající přesilovou hru. Tygři po zákroku Gýny, který - možná nechtěně - zasáhl holí Nováka do obličeje, nedokázali využít ani minutu trvající přesilovku 5 na 3. Ani po jedné z dalších vypracovaných šancí se diváci gólu nedočkali. Enormní úsilí Tygrů o vstřelení kontaktního gólu k úspěchu nevedlo a druhá třetina tak skončila bez branek.

Do třetí třetiny nastoupili Bílí Tygři s odhodláním zvrátit nepříznivý stav. Svojí aktivitou donutili soupeře k faulům a ve 44. minutě se jim naskytla výhoda další přesilové hry, kterou ovšem nedokázali - tak jako předcházející - využít. Fanoušci vycítili, že jejich tým potřebuje podporu, a zintenzivnili svoje povzbuzování. Litvínov, vědom si svého náskoku, v těchto fázích utkání kontroloval hru a nepřispíval k jejímu vysokému tempu. Přesto se chemici dokázali dostat do šancí, zejména proto, že Tygři vsadili vše na útok a v obraně tak vznikaly mezery pro útočné výpady hostů. Střelu Stavenského s 48. minuty lapil bravurně Falta do lapačky. Tygři se snažili vystupňovat tlak na branku hostů, zejména Vítězslav Jankových hýřil aktivitou. Narůstající tlak zbrzdilo vyloučení Stanislava Procházky, který byl za naražení na hrazení vyloučen na 2 + 10. Chemici nabídnutou přesilovku využili a zvýšili na 0:3 po nenápadné teči Šulce, který usměrnil za Faltova záda Kroupovu střelu od modré. O vítězi utkání tak bylo v 55. minutě prakticky rozhodnuto a Bílí Tygři usilovali alespoň o vstřelení svého premiérového gólu v naší nejvyšší soutěži. Čekání libereckých fanoušků na úvodní gól ukončil v 57. minutě Robert Pospíšil, který využil chyby litvínovského kapitána Klímy a bombou z mezi kruhů propálil Pince - 1:3.

Gól Tygry patřičně nabudil a hned po rozehrávce se pustili s obrovskou vervou do dalšího útočení. Pinc musel zasahovat proti Kábrtově střele. Tygři se nevzdávali a vrhli všechny svoje síly do útoku. Do odkryté obrany zaútočili Litvínovští a Falta skvělým zákrokem uchoval teoretickou naději na vyrovnání. Další útočný výpad Tygrů vyřešili chemici zakázaným uvolněním, po němž si trenéři domácích vyžádali oddechový čas. Do konce utkání zbývala přibližně minuta, když Pavla Faltu nahradil šestý hráč v poli a Tygři se pokusili v power-play zkorigovat nepříznivý stav. Tento ale krok domácím nevyšel. Nejprve chemiky vyhozený puk těsně minul prázdnou klec, ale v čase 59:12 vsítil Jiří Šlégr lehkým bekhendovým vyhozením směrem k prázdné bráně konečnou podobu 1:4.

Úvodní utkání tak Bílým Tygrům nevyšlo podle jejich představ. Pavel Falta sice třikrát kapituloval, ale přesto podal velice dobrý výkon a právem byl zvolen nejlepším hráčem domácích. Bílí Tygři se na svůj první gól hodně nadřeli, litovat mohou zejména nevyužitých přesilových her a neproměněných šancí. Nad prohrou není třeba zoufat. Sezóna teprve začíná a Tygři sami sobě i fanouškům dokázali, že se i s extraligovými soupeři dá hrát vyrovnaná partie, byť tomu dnešní konečný výsledek docela neodpovídá. Prohra 1:4 byla vzhledem k předvedené hře snad až příliš krutá.