Produktivní tápání pokračuje. Tygři nestačili na vzkříšenou Slavii

Date of publication Author Martina Válková

L i b e r e c - Ani v domácím utkání 41. kola s pražskou Slavií za sebou Bílí Tygři nezanechali střeleckou smůlu, která je v posledních zápasech doprovázela. Během šedesáti minut se na jedninou trefu z řad Libereckých zmohl tahoun tygří produktivity Tomáš Filippi, zatímco Slavia se radovala hned třikrát a po výhře nad Olomoucí si tři body odváží i ze severu Čech.

41. kolo, neděle 25. ledna 2015
1:3
(0:1, 1:0, 0:2.)

Branky a nahrávky: 22. Filippi (Valský, Bulík) – 9. Vas (Holec), 54. Vas (Kolář), 58. Poletín (Stránský). Rozhodčí: Šindler, Wagner – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 5942. Střely na branku: 49:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

Lašák – Kajínek, Výtisk, Gřegořek, Derner, Vitásek, Voráček, Plutnar – Balaštík, Vampola, Radivojevič – Valský, Filippi, Bulík – Bartek, Jelínek, Krenželok – Bakoš, Vlach.

HC Slavia Praha

Furch – Kolařík, Šenkeřík, Krejčí, Šulc, Růžička, Beňovič, J. Novák – Vlasák, Divíšek, Sklenář – Holec, Vas, Kolár – Stránský, Doležal, Poletín – Andres, Čermák, Veselý.

Do utkání aktivněji vstoupila poslední výhrou nad Olomoucí nabuzená Slavia, která Lašákovu pozornost prověřila během první minuty několika rutinními střelami. Ty si však brankář Liberce při jejich likvidaci bez problému připsal do kolonky těch úspěšných zákroků.

Dlouho na sebe s prvními šancemi nenechali čekat ani Liberečtí. V dobré pozici se na jejich straně ocitl Martin Bartek, jehož střelu před sebe Furch vyrazil. Petr Jelínek se ještě snažil o dorážku, slavistický gólman ale puk stačil pravým ramenem vytěsnit a jeho spoluhráči kotouč vyvezli ven do bezpečí.

Zatímco slavistická obrana fungovala bezchybně, ta liberecká se v deváté minutě dopustila fatální chyby. Zaváhání v rozehrávce domácích bez milosti ztrestal János Vas, když dojel svou vlastní střelu z mezikruží a dorazil kotouč za Lašákova záda.

Liberečtí po zbytek první třetiny ještě dvakrát bezezbytku potvrdili, že přesilovky v této sezóně mezi jejich doménu rozhodně nepatří. O největší závar se v první z nich postarala dvojice Vampola – Jelínek. Svými holemi se ale oba aktéři marně snažili puk do Furchovy svatyně protlačit.

Tygři se zjevně v pauze před druhou třetinou v kabině vyhecovali. Hned po dvou minutách totiž před Furchem pohlednou kombinaci předvedlo trio Bulík – Valský – Filippi. A právě Tomáš Filippi se po chytré přihrávce od Valského blýskl vyrovnávací trefou, když puk z vyklizeného prostoru před bránou do slávistické brány s přehledem zametl.

Vyrovnaný stav jakoby však pro Čadovy svěřence nebyl dostačující. Ti pražského soupeře zahnali do úzkých a tlačili se do dalších solidních palebných pozic. Do vedení mohl Liberecké poslat Balaštík, jenž si vyhlídl Radivojevičovu ostrou střelu, se svou dorážkou ale neuspěl.

Převahu domácích na ledě však vzápětí vystřídala nepřesnost a velkých šancí výrazně ubylo. Až v závěru třetiny mohli průběh utkání na svou stranu strhnout slávisté. Lašák však skvělým zákrokem Poletína vynuloval a nerozhodný stav do závěru druhé dvacetiminutovky vydržel.

Liberecký gólman se svými pohotovými zákroky prezentoval i v úvodu závěrečného dějství, kdy účinně odrážel snažení sešívaných. Ne vždy však bylo nutné zasahovat. Divíškova nepřesná střela mířící vysoko nad by se bez Lašákova tygřího skoku v pohodě obešla.

Necelých sedm minut před závěrečnou sirénou slávisté udělali v cestě za třemi body podstatný krok. Kolářovu přihrávku si našla hůl již jednou úspěšného Jánose Vase, který se v zakončení do poloodkryté Lašákovy klece nemýlil.

Vedení červenobílých ještě o chvíli později pojistil Michal Poletín třetím gólem, jehož platnost rozhodčí potvrdil až po zhlédnutí videozáznamu. Slavistický forvard tvrdou a rychlou ranou pod horní tyč nedal Lašákovi šanci a zhatil naděje domácích na body z desátého domácího utkání v řadě.

Milan Černý
„Bohužel rozhodla naše koncovka, měli jsme snad 45 střel a příležitostí, ze kterých jsme nedali branku. A jak se čas táhl, ubývalo lehkosti. Myslím, že by pomohlo více clonění brankáři a větší počet dorážek, kdybychom to splnili, zápas by asi vypadal jinak.“

Dušan Gregor
„Krásné vítězství celého mužstva, které si za ním šlo. Ve druhé třetině jsme byli pod tlakem domácích, ale v ostatních periodách jsme předvedli dobrou hru. A myslím, že jsme si kolektivní hrou tři body zasloužili“